Jedenáctiletý chlapec se vydal na 300kilometrový pochod za změnu klimatu

Magazín Magazín
26. 7. 2021 10:52
Jude se pěšky vydal na 321 kilometrů dlouhou cestu ze svého domova v Yorkshiru do Westminsteru. Pochodem chce vyvolat debatu o změně klimatu. Až dorazí do Londýna, chce lobbovat u ministrů za uhlíkovou daň.
Jude
Jude | Foto: Twitter / @carbontaxwalk

Juda k nápadu jít pěšky do Londýna inspiroval kamarád jeho strýčka, který na kole objel svět. "Četl jsem také o chlapci, který jel na kole z Palerma na Sicílii do Anglie, aby upozornil na problematiku uprchlíků," řekl.

Jude hodlá každý den ujít 16 kilometrů, na cestě by měl tak strávit asi tři týdny. Doufá, že se mu podaří inspirovat další mladé lidi k podobně zaměřeným akcím, píše web BBC.

Na trase ho budou doprovázet rodiče, kteří získali do zápůjčky karavan, a lidé na cestě jim nabídli, že jim poskytnou i ubytování. "Mám pocit, že to je pro Juda velká výzva, je tomu hodně oddaný," řekla jeho matka Sarah. O jeho cestě informují na sociálních sítích, kam přidávají i fotky.

Chlapce k cestě podnítilo přečtení knihy Dire Prediction, která podle něj nabízí efektivní řešení změny klimatu včetně zavedení uhlíkové daně. Jude také podpořil petici Zero Carbon Campaign, která usiluje o 100 tisíc podpisů a parlamentní debatu o uhlíkové dani. 

Mohlo by vás zajímat: Lidi se zoufale snaží zachránit ledovec

Ledovec Presena v severní Itálii taje. Ve snaze o jeho záchranu se každoročně pokládá ochranný kryt na ploše asi 120 000 metrů čtverečních. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově, platby přijme i v bitcoinech

Internetová sociální síť Twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše zasílat peníze autorům příspěvků, aby tak ocenili jejich činnost. Funkce spropitného s označením Tip Jar (sklenice na spropitné) bude nově dostupná celosvětově a platby bude přijímat i v bitcoinech. Twitter to oznámil ve čtvrtek. Firma tak chce držet krok s provozovateli jako Patreon, kteří funkci také nabízejí.

Twitter novou funkci od května testoval. Peníze jejím prostřednictvím mohli posílat všichni uživatelé, přijímat je ale byla schopna pouze skupina vybraných uživatelů, která zahrnovala například novináře, experty a zástupce neziskových organizací. Tato skupina by se však měla časem rozšiřovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy