Mladí se hroutí, jeden z deseti přemýšlí, že se zabije, odhalil průzkum ve Finsku

Magazín ČTK Magazín, ČTK
13. 9. 2021 17:05
Každý desátý mladý Fin v loňském roce přemýšlel o sebevraždě. Odhalil to nový výzkum v zemi, podle kterého situaci zhoršila nejen pandemie koronaviru, ale také větší nedostupnost psychologů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Průzkum Finské asociace pro duševní zdraví (Mieli) odhalil, že mladí lidé mezi 18. a 34. rokem života často přemýšlejí o tom, že si vezmou život. Až 40 procent z nich přitom nevyhledalo odbornou pomoc. 

Jedním z důvodů, proč problémy neřeší, je vysoká vytíženost odborníků, kteří zaznamenávají v uplynulém roce prudký nárůst lidí bojujících kvůli covidu-19 s psychickými nesnázemi. Čekací doby se prodloužily na několik měsíců.

Každý třetí Fin si přitom myslím, že situace kolem koronaviru negativně ovlivnila psychiku lidí. Pandemie nejvíce zasáhla lidi s nízkými příjmy, u kterých se také častěji objevovaly sebevražedné myšlenky, píše deník Helsinki Times.

Počet sebevražd se nicméně v uplynulém roce nezvýšil na rozdíl od ochoty lidí řešit psychické problémy a mluvit o nich. 

V Česku je situace velmi podobná, sebevražd loni nepřibylo, podle odborníků z Národního ústavu duševního zdraví se dopady pandemie mohou projevit později.

"Odborná komunita však upozorňuje na možné zhoršení v důsledku dlouhodobého vývoje stavu duševního zdraví a ekonomických dopadů pandemie a v této souvislosti i na potřebu aktivního předcházení sebevraždám, o což se dlouhodobě snažíme," uvedl výzkumný pracovník ústavu Alexandr Kasal.

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace je sebevražda globálně příčinou jednoho ze sta úmrtí a tento poměr platí i pro Česko. Odborníci též odhadují, že na každou dokonanou sebevraždu připadá až dvacet pokusů.

Mohlo by vás zajímat: Mami, je to jako rakovina duše. O sebevraždě mluvila Anetka často, říká Kulhánková

Bolí to víc než leckterá fyzická nemoc. Je potřeba, aby se veřejnost dozvěděla, že hraniční porucha osobnosti existuje, říká Martina Kulhánková. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy