Mladí se hroutí, jeden z deseti přemýšlí, že se zabije, odhalil průzkum ve Finsku

Magazín ČTK Magazín, ČTK
13. 9. 2021 17:05
Každý desátý mladý Fin v loňském roce přemýšlel o sebevraždě. Odhalil to nový výzkum v zemi, podle kterého situaci zhoršila nejen pandemie koronaviru, ale také větší nedostupnost psychologů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Průzkum Finské asociace pro duševní zdraví (Mieli) odhalil, že mladí lidé mezi 18. a 34. rokem života často přemýšlejí o tom, že si vezmou život. Až 40 procent z nich přitom nevyhledalo odbornou pomoc. 

Jedním z důvodů, proč problémy neřeší, je vysoká vytíženost odborníků, kteří zaznamenávají v uplynulém roce prudký nárůst lidí bojujících kvůli covidu-19 s psychickými nesnázemi. Čekací doby se prodloužily na několik měsíců.

Každý třetí Fin si přitom myslím, že situace kolem koronaviru negativně ovlivnila psychiku lidí. Pandemie nejvíce zasáhla lidi s nízkými příjmy, u kterých se také častěji objevovaly sebevražedné myšlenky, píše deník Helsinki Times.

Počet sebevražd se nicméně v uplynulém roce nezvýšil na rozdíl od ochoty lidí řešit psychické problémy a mluvit o nich. 

V Česku je situace velmi podobná, sebevražd loni nepřibylo, podle odborníků z Národního ústavu duševního zdraví se dopady pandemie mohou projevit později.

"Odborná komunita však upozorňuje na možné zhoršení v důsledku dlouhodobého vývoje stavu duševního zdraví a ekonomických dopadů pandemie a v této souvislosti i na potřebu aktivního předcházení sebevraždám, o což se dlouhodobě snažíme," uvedl výzkumný pracovník ústavu Alexandr Kasal.

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace je sebevražda globálně příčinou jednoho ze sta úmrtí a tento poměr platí i pro Česko. Odborníci též odhadují, že na každou dokonanou sebevraždu připadá až dvacet pokusů.

Mohlo by vás zajímat: Mami, je to jako rakovina duše. O sebevraždě mluvila Anetka často, říká Kulhánková

Bolí to víc než leckterá fyzická nemoc. Je potřeba, aby se veřejnost dozvěděla, že hraniční porucha osobnosti existuje, říká Martina Kulhánková. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Slovenská policie podle médií pořídila odposlechy ze schůzek Fica ke kauzám stíhaných bývalých vysokých úředníků

Slovenská policie prostřednictvím odposlechů a kamerových záznamů zaznamenala schůzky šéfa opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Roberta Fica, exministra vnitra Roberta Kaliňáka a dalších osob, na kterých hovořili i o případech stíhaných bývalých vysokých úředníků z dob vládnutí Ficovy strany. Napsaly to portál Aktuality.sk a list Denník N na svém webu. Fico v reakci uvedl, že prokuratura musí být v důkazní nouzi, když odposlouchává lídra opozice.

Média v souvislosti se zmíněnými odposlechy a s odvoláním na vyjádření prokuratury uvedla, že odposlechy a jejich přepisy potvrzují snahy vícero osob z prostředí politiky, podnikání a advokacie ovlivňovat stíhání nejzávažnějších kauz, diskreditovat elitní vyšetřovatele a prokurátory.

Schůzek se podle Denníku N zúčastnili kromě Fica a někdejšího místopředsedy Směru-SD Kaliňáka i známý advokát Marek Para, dále právník a syn stíhaného policejního exprezidenta Tibora Gašpara a otec dalšího stíhaného podnikatele Norberta Bödöra.

Další zprávy