Jeanne, kde jsi? Ruský veterán hledá lásku z roku 1944

ČTK ČTK
16. 4. 2013 8:15
"Je mi 93. Není důvod déle čekat," řekl veterán a oslovil francouzské úřady
Druhá světová válka - ilustrační foto.
Druhá světová válka - ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Moskva - Ruský válečný veterán Nikolaj Vasenin se rozhodl najít ženu, kterou miloval a kterou musel před 68 lety ve Francii opustit.

Třiadevadesátiletý bojovník z druhé světové války, účastník francouzského odboje později vězněný v sibiřských gulazích se již obrátil na francouzské úřady. Žádá je, aby mu pomohly najít Jeanne Monotovou, do které se zamiloval v roce 1944.

"Její jméno bylo Jeanne... Byla to brunetka. Musím ji najít za každou cenu," řekl Vasenin, jehož citoval britský list The Independent. "Je mi 93. Není důvod déle čekat," dodal muž, který získal za účast ve francouzském odboji řád Čestné legie.

Vasenin je přesvědčen, že je Jeanne stále naživu. Mělo by jí být 89 let. Naposledy ji spatřil v létě roku 1945, když Jeannin otec nedal souhlas s jejich svatbou. Vasenin se vrátil zpět do Ruska, kde byl uvězněn jako zrádce.

Jak se dostal do Francie? Němci ho zajali v červenci 1941 a poslali ho do pracovního tábora v departementu Drome na jihu Francie. O dva roky později utekl a připojil se k francouzskému odboji.

"Neuměl jsem ani slovo francouzsky. Mí spolubojovníci mi zpočátku nevěřili, ale po prvním boji se to změnilo," vzpomíná Vasenin. Když utrpěl mladý Rus zranění nohy, jeho velitel Gérard Monot ho vzal k sobě domů, kde se o něj starala právě jeho dcera Jeanne.

Otec byl proti

"Předtím, než jsem odešel, požádal jsem Gérarda o Jeanninu ruku. Velitel byl ale ostře proti. Možná proto, že jsem byl chudý. A Jeanne... ta byla smutná, ale zároveň se bála svého otce," uvedl Vasenin.

Když se v dubnu 1945 vrátil do Sovětského svazu, myslel si, že to nejhorší má za sebou. Stejně jako řada dalších válečných zajatců byl ale obviněn ze zrady a poslán do dolu na Sibiři. Když se mu odsud podařilo dostat, vzal si za manželku geoložku Zinaidu, která v dole pracovala. Od její smrti před pěti lety žije sám nedaleko Jekatěrinburgu.

Jeho jediným přáním, ještě než zemře, je právě setkat se svou dávnou láskou Jeanne. "Je t'aime (Miluji tě) jsou jediná slova, která si ve francouzštině pamatuji, ale myslím, že budou stačit," uzavřel ruský válečný hrdina.

 

Právě se děje

Další zprávy