Je tu poslední superúplněk letošního roku. Pozorování Měsíce bude přát i počasí

Superúplněk rozzářil noční oblohu, podívejte se na nejlepší fotky z celého světa
Takhle vypadal vycházející měsíc v běloruském Minsku.
A ve Vídni.
Takhle futuristicky jej zase zachytili fotografové v Londýně.
Růžový superměsíc u slavné kyjevské sochy Matka vlast.
Foto: Lukáš Bíba
Magazín ČTK Magazín, ČTK
7. 5. 2020 15:32
V noci ze čtvrtka na pátek bude na nebi k vidění poslední superúplněk roku 2020. Měsíc však od Země bude vzdálen zhruba o čtyři tisíce kilometrů více než při posledním úkazu z dubna, kdy se od naší planety nacházel ve vzdálenosti 356 909 kilometrů.

Astronomové jako superúplněk označují úplněk v době, kdy je Měsíc na své eliptické dráze k Zemi nejblíže.

Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd připomíná, že samotné vzdálenosti neřeknou nic o tom, jaký Měsíc lidé na obloze uvidí.

"Vzdálenosti jsou totiž určeny pro středy Země a Měsíce. Výrazně tedy záleží na tom, kde na obloze Měsíc pozorujeme. Protože Země má svůj poloměr téměř 6400 kilometrů, znamená to, že pokud nám Měsíc vychází na horizontu, máme v tu chvíli k němu o poloměr Země dál, než kdybychom ho měli nad hlavou," popsal jev Suchan.

Pozorování Měsíce by mělo přát i počasí, v noci se očekává jasná či polojasná obloha.

Opakem superúplňku je úplněk v odzemí neboli mikroúplněk, to bude Měsíc od Země dělit 406 446 kilometrů.

Podívejte se na video: Superúplněk ve 4K

Superúplněk ve 4k | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 13 minutami

V americkém Baltimoru došlo k výbuchu, zemřela jedna žena, další lidé jsou zranění

V Baltimoru v americkém státě Maryland byla v pondělí hlášena velká exploze. O život přišla žena a několik dalších lidí bylo zraněno, uvedla místní televize, podle níž šlo o výbuch plynu.

Záběry z televize WBFF zachytily trosky několika budov. Kanál WJZ-TV uvedl, že exploze poničila domy v severozápadním Baltimoru. O život přišla žena a nejméně další dva lidé byli ve vážném stavu odvezeni do nemocnice. Na místě zasahují hasiči. Agentura Reuters s odvoláním na místní hasičský sbor napsala, že v troskách může být stále uvězněno nejméně pět lidí včetně dětí.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Libanonský premiér večer oznámí rezignaci své vlády kvůli výbuchu v Bejrútu

Libanonský premiér Hasan Dijáb brzy oznámí demisi své vlády. Podle agentury Reuters to dnes uvedl libanonský ministr zdravotnictví Hamad Hasan. Libanon se v posledních dnech potýká s masivními protivládními protesty po ničivé explozi v přístavu v hlavním městě Bejrútu, při níž přišlo o život více než 160 lidí a dalších více než 6000 bylo zraněno.

"Celá vláda rezignovala," řekl podle agentury AP Hasan novinářům po jednání vlády. Premiér Dijáb podle něj nyní pojede za prezidentem, aby mu za celý kabinet podal demisi.

Kancelář premiéra uvedla, že Dijáb "promluví k národu" v 19:30 místního času (18:30 SELČ).

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy