Je tu poslední superúplněk letošního roku. Pozorování Měsíce bude přát i počasí

Superúplněk rozzářil noční oblohu, podívejte se na nejlepší fotky z celého světa
Takhle vypadal vycházející měsíc v běloruském Minsku.
A ve Vídni.
Takhle futuristicky jej zase zachytili fotografové v Londýně.
Růžový superměsíc u slavné kyjevské sochy Matka vlast.
Foto: Lukáš Bíba
Magazín ČTK Magazín, ČTK
7. 5. 2020 15:32
V noci ze čtvrtka na pátek bude na nebi k vidění poslední superúplněk roku 2020. Měsíc však od Země bude vzdálen zhruba o čtyři tisíce kilometrů více než při posledním úkazu z dubna, kdy se od naší planety nacházel ve vzdálenosti 356 909 kilometrů.

Astronomové jako superúplněk označují úplněk v době, kdy je Měsíc na své eliptické dráze k Zemi nejblíže.

Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd připomíná, že samotné vzdálenosti neřeknou nic o tom, jaký Měsíc lidé na obloze uvidí.

"Vzdálenosti jsou totiž určeny pro středy Země a Měsíce. Výrazně tedy záleží na tom, kde na obloze Měsíc pozorujeme. Protože Země má svůj poloměr téměř 6400 kilometrů, znamená to, že pokud nám Měsíc vychází na horizontu, máme v tu chvíli k němu o poloměr Země dál, než kdybychom ho měli nad hlavou," popsal jev Suchan.

Pozorování Měsíce by mělo přát i počasí, v noci se očekává jasná či polojasná obloha.

Opakem superúplňku je úplněk v odzemí neboli mikroúplněk, to bude Měsíc od Země dělit 406 446 kilometrů.

Podívejte se na video: Superúplněk ve 4K

Superúplněk ve 4k | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy