Je mu 99 let, uzdravil se z nákazy koronavirem. Kanadský senior myslel, že má chřipku

Magazín Magazín
30. 3. 2020 15:30
Skoro stoletý senior, u něhož testy zjistily přítomnost nového koronaviru, se úspěšně uzdravil. Reuben Huva z domova důchodců v městské čtvrti Hollyburn v kanadském Vancouveru začal vykazovat první příznaky onemocnění na začátku března.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Reuben Huva se před několika týdny cítil častěji unavený, ztrácel chuť k jídlu a následně začal lehce pokašlávat. Personál domova seniorů si tak nejdřív myslel, že je 99letý muž nachlazený, ale 11. března ho nechal otestovat na nový koronavirus a zjistil, že je pozitivní, informoval zpravodajský web kanadské stanice CBC.

"Myslela jsem si, že to pro něj bude rozsudek smrti. Nevěřila jsem, že by 99letý muž odkázaný na invalidní vozík mohl nákazu přežít," přiznala seniorova dcera Linda Horspoolová. Dodala, že její otec trpí demencí, takže si vůbec neuvědomoval, co se děje, a neustále se ptal, proč kolem něj lékaři dělají takový povyk.

Horspoolová mohla otce navštěvovat jen v ochranném plášti, s rouškou a rukavicemi. Říkala mu, že má chřipku, ale muž ji ujišťoval, že se cítí být v pořádku. Zbytek Huvovy rodiny mohl s důchodcem komunikovat jen přes zavřené okno.

Po několika dnech, kdy už se všichni rodinní příslušníci připravovali na nejhorší, ovšem přišlo velké překvapení. Symptomy nemoci postupně mizely, seniorovi se podle Horspoolové vrátila jeho veselá povaha a 25. března vyšly testy na virus zcela negativní. 

Šéf domova důchodců Graham Freeman informoval, že Huva a jeden člen místního personálu jsou zatím jedinými lidmi, kteří se v zařízení koronavirem nakazili, a že oba se už současně zotavili. Přibližně tucet dalších pracovníků a tucet dalších klientů pak prošly testem s negativními výsledky.

Freeman to přičítá pečlivé hygieně a dodržování relativně jednoduchých opatření včetně udržování rezidentů odděleně v jejich pokojích. "Musíme se od sebe držet dál, abychom ochránili naše starší příbuzné. Přestože se totiž najdou senioři, kteří se s nemocí poperou jako můj otec, existuje i mnoho těch, co by to tak dobře zvládnout nemuseli," zdůraznila Horspoolová.

Ona i zbytek rodiny nyní věří, že když se Reuben dostal z nejhoršího a žádné větší zdravotní komplikace ho nepostihnou, může letos v prosinci oslavit 100. narozeniny. Reuben Huva pochází z Ruska, v Kanadě žije od roku 1926 a podle své dcery prožil šťastný a naplněný život.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy