Je mu 99 let, uzdravil se z nákazy koronavirem. Kanadský senior myslel, že má chřipku

Magazín Magazín
30. 3. 2020 15:30
Skoro stoletý senior, u něhož testy zjistily přítomnost nového koronaviru, se úspěšně uzdravil. Reuben Huva z domova důchodců v městské čtvrti Hollyburn v kanadském Vancouveru začal vykazovat první příznaky onemocnění na začátku března.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Reuben Huva se před několika týdny cítil častěji unavený, ztrácel chuť k jídlu a následně začal lehce pokašlávat. Personál domova seniorů si tak nejdřív myslel, že je 99letý muž nachlazený, ale 11. března ho nechal otestovat na nový koronavirus a zjistil, že je pozitivní, informoval zpravodajský web kanadské stanice CBC.

"Myslela jsem si, že to pro něj bude rozsudek smrti. Nevěřila jsem, že by 99letý muž odkázaný na invalidní vozík mohl nákazu přežít," přiznala seniorova dcera Linda Horspoolová. Dodala, že její otec trpí demencí, takže si vůbec neuvědomoval, co se děje, a neustále se ptal, proč kolem něj lékaři dělají takový povyk.

Horspoolová mohla otce navštěvovat jen v ochranném plášti, s rouškou a rukavicemi. Říkala mu, že má chřipku, ale muž ji ujišťoval, že se cítí být v pořádku. Zbytek Huvovy rodiny mohl s důchodcem komunikovat jen přes zavřené okno.

Po několika dnech, kdy už se všichni rodinní příslušníci připravovali na nejhorší, ovšem přišlo velké překvapení. Symptomy nemoci postupně mizely, seniorovi se podle Horspoolové vrátila jeho veselá povaha a 25. března vyšly testy na virus zcela negativní. 

Šéf domova důchodců Graham Freeman informoval, že Huva a jeden člen místního personálu jsou zatím jedinými lidmi, kteří se v zařízení koronavirem nakazili, a že oba se už současně zotavili. Přibližně tucet dalších pracovníků a tucet dalších klientů pak prošly testem s negativními výsledky.

Freeman to přičítá pečlivé hygieně a dodržování relativně jednoduchých opatření včetně udržování rezidentů odděleně v jejich pokojích. "Musíme se od sebe držet dál, abychom ochránili naše starší příbuzné. Přestože se totiž najdou senioři, kteří se s nemocí poperou jako můj otec, existuje i mnoho těch, co by to tak dobře zvládnout nemuseli," zdůraznila Horspoolová.

Ona i zbytek rodiny nyní věří, že když se Reuben dostal z nejhoršího a žádné větší zdravotní komplikace ho nepostihnou, může letos v prosinci oslavit 100. narozeniny. Reuben Huva pochází z Ruska, v Kanadě žije od roku 1926 a podle své dcery prožil šťastný a naplněný život.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policisté zajistili na několika místech miliony korun v hotovosti patřící bývalému místopředsedovi Fotbalové asociace ČR Romanu Berbrovi.

Policisté zajistili na několika místech miliony korun v hotovosti patřící bývalému místopředsedovi Fotbalové asociace ČR Romanu Berbrovi. Uvedla to dnes Česká televize. Kriminalisté také zjistili, že Berbr ovládá společnost Lugas Corporation na Seychelských ostrovech, přes niž může řídit i své podnikání v Česku. I proto soud rozhodl, že zůstane ve vazbě.

"Kapitál této společnosti (na Seychelských ostrovech) dle rejstříku dosahuje výše 100.000 dolarů a je rozdělen do akcií, jichž je obviněný držitelem," citovala Česká televize z vazebního návrhu Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Peníze i investiční drahé kovy objevili policisté při razii v Berbrově bankovní bezpečnostní schránce. Bankovky našli také v jeho kanceláři v budově Plzeňského fotbalového svazu, v jehož čele Berbr stál. Další hotovost zabavili podle České televize v trezoru vedeném na jeho dceru.

Do vazby fotbalového funkcionáře, který je jedním z 20 obviněných v kauze údajného ovlivňování výsledků zápasů druhé a třetí fotbalové ligy, poslal v říjnu Obvodní soud pro Prahu 6. Proti rozhodnutí Berbr podal stížnost, které minulý týden odvolací pražský městský soud nevyhověl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy