Je mu 99 let, uzdravil se z nákazy koronavirem. Kanadský senior myslel, že má chřipku

Magazín Magazín
30. 3. 2020 15:30
Skoro stoletý senior, u něhož testy zjistily přítomnost nového koronaviru, se úspěšně uzdravil. Reuben Huva z domova důchodců v městské čtvrti Hollyburn v kanadském Vancouveru začal vykazovat první příznaky onemocnění na začátku března.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Reuben Huva se před několika týdny cítil častěji unavený, ztrácel chuť k jídlu a následně začal lehce pokašlávat. Personál domova seniorů si tak nejdřív myslel, že je 99letý muž nachlazený, ale 11. března ho nechal otestovat na nový koronavirus a zjistil, že je pozitivní, informoval zpravodajský web kanadské stanice CBC.

"Myslela jsem si, že to pro něj bude rozsudek smrti. Nevěřila jsem, že by 99letý muž odkázaný na invalidní vozík mohl nákazu přežít," přiznala seniorova dcera Linda Horspoolová. Dodala, že její otec trpí demencí, takže si vůbec neuvědomoval, co se děje, a neustále se ptal, proč kolem něj lékaři dělají takový povyk.

Horspoolová mohla otce navštěvovat jen v ochranném plášti, s rouškou a rukavicemi. Říkala mu, že má chřipku, ale muž ji ujišťoval, že se cítí být v pořádku. Zbytek Huvovy rodiny mohl s důchodcem komunikovat jen přes zavřené okno.

Po několika dnech, kdy už se všichni rodinní příslušníci připravovali na nejhorší, ovšem přišlo velké překvapení. Symptomy nemoci postupně mizely, seniorovi se podle Horspoolové vrátila jeho veselá povaha a 25. března vyšly testy na virus zcela negativní. 

Šéf domova důchodců Graham Freeman informoval, že Huva a jeden člen místního personálu jsou zatím jedinými lidmi, kteří se v zařízení koronavirem nakazili, a že oba se už současně zotavili. Přibližně tucet dalších pracovníků a tucet dalších klientů pak prošly testem s negativními výsledky.

Freeman to přičítá pečlivé hygieně a dodržování relativně jednoduchých opatření včetně udržování rezidentů odděleně v jejich pokojích. "Musíme se od sebe držet dál, abychom ochránili naše starší příbuzné. Přestože se totiž najdou senioři, kteří se s nemocí poperou jako můj otec, existuje i mnoho těch, co by to tak dobře zvládnout nemuseli," zdůraznila Horspoolová.

Ona i zbytek rodiny nyní věří, že když se Reuben dostal z nejhoršího a žádné větší zdravotní komplikace ho nepostihnou, může letos v prosinci oslavit 100. narozeniny. Reuben Huva pochází z Ruska, v Kanadě žije od roku 1926 a podle své dcery prožil šťastný a naplněný život.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Na horách na východě Česka může do pátku napadnout až 25 centimetrů sněhu za den

Na horách ve východní polovině Česka bude sněžit i v následujících dvou dnech. V polohách nad 800 metrů nad mořem v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji napadne ve středu a ve čtvrtek až 25 centimetrů sněhu za den, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Již dříve uvedl, že sněhové přeháňky budou na Moravě a ve Slezsku po celý dnešek, a to i v nižších polohách. Vzhledem k tomu tam lze podle meteorologů předpokládat komplikace v dopravě.

Meteorologové uvedli, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní polovině země dnes napadne pět až 15 centimetrů sněhu a v dalších dvou dnech nad 800 metrů nad mořem deset až 25 centimetrů sněhu za den. Upozornění před novým sněhem na středu a čtvrtek platí zejména pro vyšší polohy v okresech Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín, Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov a Třinec.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Komunisté chtějí jednat s lídry ANO o toleranční smlouvě ještě v úterý. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa lze očekávat její vypovězení

Zdroj: ČTK
Další zprávy