Představuje marihuana riziko za volantem? Ano i ne, tvrdí dvě americké studie.
Výzkum, který publikoval časopis American Journal of Public Health, porovnával počet úmrtí při nehodách. Autoři nenašli odlišnosti mezi státy Colorado a Washington, kde je povoleno rekreační užívání marihuany, a dalšími osmi státy, kde je to zakázáno (například Alabama, Kentucky, Texas).
V úvahu přitom vzali to, že porovnávané země měly podobná silniční pravidla a přiměřeně velkou populaci. Pracovali s daty z let 2009 až 2015. "Naše studie se zaměřila na úmrtí během dopravních nehod. Někteří lidé říkali, že legalizace marihuany k rekreačním účelům povede k většímu počtu nehod a mrtvých na silnicích. Konečně jsme prokázali, že tyto názory nejsou pravdivé," řekl serveru The Huffington Post vedoucí studie, lékař Jason Adedoyte.
Federální zákony Spojených států amerických zakazují rekreační užívání marihuany. Některé státy si však odsouhlasily povolení - například Colorado, Aljaška, Kalifornie nebo Nevada.
Narostl počet hlášení o autonehodách
Další studie, kterou zpracoval institut HLDI (Highway Loss Data Institute), zkoumala, jak často lidé podávají hlášení o autonehodách na pojišťovny ve Washingtonu, Coloradu a Oregonu. Tedy ve státech, kde je rekreační užívání marihuany také povoleno.
Výzkumníci přišli na tříprocentní nárůst hlášení ve srovnání s americkými státy, jako je Wyoming, Idaho a Nevada, kde je marihuana nelegální.
"Data ukazují, že ve státech, které povolily rekreační užívání marihuany, je tento faktor důležitý v nárůstu hlášení o autonehodách," řekl ředitel institutu Matt Moore. Výzkumníci analyzovali 2,5 milionu hlášení od ledna 2012 do října 2016.
"Tahle studie přináší více otázek než odpovědí a toto téma si zaslouží další výzkum, kterého se mu jistě dostane," dodal mluvčí organizace Marijuana Policy Project, která je pro legalizaci marihuany.