Jaro opravdu začíná stále dřív, zjistili vědci

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, zuk
26. 1. 2009 9:45
Zmenšují se i rozdíly mezi létem a zimou
Jaro přichází o 1,7 dne dřív než před 50 lety.
Jaro přichází o 1,7 dne dřív než před 50 lety. | Foto: Aktuálně.cz

Washington - Nepotrvá dlouho a stromy budou namísto v březnu pučet už v půli února. Aspoň pokud se nezbrzdí oteplování Země.

Jaro začíná o 1,7 dne dříve než před padesáti lety. V článku otištěném v britském odborném časopise Nature to tvrdí vědci z univerzity v Berkeley.

Dříve přicházejí i ostatní roční období.

Snižují se také rozdíly mezi teplotami v letních a zimních měsících.

"Země se rozhodně otepluje," řekl vedoucí výzkumného týmu Alexander Stine. "Je očividné, že mezi posunem ročních dob a oteplováním planety existuje nějaký vzájemný vztah.

Reakce na Slunce

Meteorologové srovnávali teploty z první a druhé poloviny 20. století.

Zaměřili se hlavně na to, jak rychle Země reaguje na Slunce. Právě to totiž určuje jednotlivá roční období.

Pro pevninu platí, že se působením Slunce ohřívá zhruba 30 dní. Jinými slovy: mezi dnem, kdy Slunce září nejintenzivněji, a dnem, kdy je Země nejteplejší, je přibližně 30 dní dlouhá proluka.

Mezi oteplováním Země a dřívějším příchodem jara existuje souvislost, říkají vědci.
Mezi oteplováním Země a dřívějším příchodem jara existuje souvislost, říkají vědci. | Foto: Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR

Experti z Berkeley teď tvrdí: Planeta na sluneční energii reaguje rychleji.

Kdy opadá listí?

Nová studie amerických vědců není jediná, která dřívější začátek jara dokládá.

Magazín National Geographic informuje o obdobných závěrech jiného výzkumu, který neporovnával teploty, ale chování živočichů a rostlin. 

K posuzovaným faktorům patřilo v tomto případě například to, kdy začínají kvést květiny nebo jak migrují zvířata. 

Podle klimatické prognózy německé vlády by se střední Evropa měla připravit na to, že ze stromů budou opadávat listy až kolem poloviny listopadu. Tedy v průměru o dva týdny později než teď.

"Na konci tohoto století bude vegetační doba na severu Německa dokonce trvat celý rok - od ledna až do prosince," cituje vědce z Institutu Maxe Plancka týdeník Der Spiegel.

 

 

 

Právě se děje

před 40 minutami

Čína nebude tolerovat zasahování zahraničí v otázce Tchaj-wanu, varoval Peking

Z Pekingu ve středu zaznělo, že Čína nebude tolerovat intervenci zahraničních sil v otázce Tchaj-wanu. Na "tajné dohody" proto bude důrazně reagovat. Informovala o tom agentura Reuters. Tchaj-wan v úterý ohlásil dosud největší narušení svého vzdušného prostoru v jednom dni - vletělo do něj 28 čínských vojenských letounů. Zpráva přišla nedlouho poté, co lídři zemí skupiny G7 Čínu zkritizovali za její kroky v některých oblastech a zdůraznili důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu.

"Nikdy nebudeme tolerovat pokusy o získání nezávislosti nebo svévolný zásah zahraničních sil do otázky Tchaj-wanu, takže musíme na tyto tajné dohody rázně reagovat," sdělil ve středu na tiskové konferenci mluvčí kanceláře čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu Ma Siao-kuang. Na dotaz, zda čínské narušení tchajwanského vzdušného prostoru souviselo s prohlášením lídrů zemí G7, odvětil, že za napětí může tchajwanská vláda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Durant skvělým výkonem přiblížil Brooklyn k postupu do semifinále NBA

Basketbalista Kevin Durant předvedl jeden z nejlepších výkonů historie play off NBA, když 49 body, 17 doskoky a 10 asistencemi zařídil Brooklynu vítězství 114:108 nad Milwaukee a vedení ve čtvrtfinálové sérii 3:2 na zápasy. A to i přesto, že Nets většinu zápasu prohrávali až o 17 bodů. Nyní mají dva pokusy na to, aby poprvé od roku 2003 postoupili do semifinále.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Brooklyn - Milwaukee 114:108, stav série 3:2.

Další zprávy