Jaro opravdu začíná stále dřív, zjistili vědci

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, zuk
26. 1. 2009 9:45
Zmenšují se i rozdíly mezi létem a zimou
Jaro přichází o 1,7 dne dřív než před 50 lety.
Jaro přichází o 1,7 dne dřív než před 50 lety. | Foto: Aktuálně.cz

Washington - Nepotrvá dlouho a stromy budou namísto v březnu pučet už v půli února. Aspoň pokud se nezbrzdí oteplování Země.

Jaro začíná o 1,7 dne dříve než před padesáti lety. V článku otištěném v britském odborném časopise Nature to tvrdí vědci z univerzity v Berkeley.

Dříve přicházejí i ostatní roční období.

Snižují se také rozdíly mezi teplotami v letních a zimních měsících.

"Země se rozhodně otepluje," řekl vedoucí výzkumného týmu Alexander Stine. "Je očividné, že mezi posunem ročních dob a oteplováním planety existuje nějaký vzájemný vztah.

Reakce na Slunce

Meteorologové srovnávali teploty z první a druhé poloviny 20. století.

Zaměřili se hlavně na to, jak rychle Země reaguje na Slunce. Právě to totiž určuje jednotlivá roční období.

Pro pevninu platí, že se působením Slunce ohřívá zhruba 30 dní. Jinými slovy: mezi dnem, kdy Slunce září nejintenzivněji, a dnem, kdy je Země nejteplejší, je přibližně 30 dní dlouhá proluka.

Mezi oteplováním Země a dřívějším příchodem jara existuje souvislost, říkají vědci.
Mezi oteplováním Země a dřívějším příchodem jara existuje souvislost, říkají vědci. | Foto: Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR

Experti z Berkeley teď tvrdí: Planeta na sluneční energii reaguje rychleji.

Kdy opadá listí?

Nová studie amerických vědců není jediná, která dřívější začátek jara dokládá.

Magazín National Geographic informuje o obdobných závěrech jiného výzkumu, který neporovnával teploty, ale chování živočichů a rostlin. 

K posuzovaným faktorům patřilo v tomto případě například to, kdy začínají kvést květiny nebo jak migrují zvířata. 

Podle klimatické prognózy německé vlády by se střední Evropa měla připravit na to, že ze stromů budou opadávat listy až kolem poloviny listopadu. Tedy v průměru o dva týdny později než teď.

"Na konci tohoto století bude vegetační doba na severu Německa dokonce trvat celý rok - od ledna až do prosince," cituje vědce z Institutu Maxe Plancka týdeník Der Spiegel.

 

 

 

Právě se děje

před 59 minutami

Odplata za vyhoštění diplomatů: Rusko vypovědělo dva Němce

Rusko ve čtvrtek vypovědělo dva pracovníky německého velvyslanectví v zemi. Krok přišel krátce poté, co Berlín kvůli srpnové vraždě Gruzínce vyhostil dvojici ruských diplomatů. Oznámilo to ruské ministerstvo zahraničí, které oběma německým diplomatům dalo týden na odjezd. Berlín nad vyhoštěním svých diplomatů vyslovil politování.

Německo vypovězení ruských diplomatů zdůvodnilo nedostatečnou spoluprací ruské strany na vyšetřování vraždy, u které německá prokuratura prověřuje podezření, že činem mohly stát ruské nebo čečenské služby či státní instituce. Kreml podíl na vraždě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy