Tajuplný ostrov, kam nesmí ženy, je na seznamu UNESCO. Ročně ho smí navštívit jen 200 mužů

Magazín Magazín
10. 7. 2017 10:08
Okinošima se spolu s dalšími deseti památkami dostal nově na seznam světového dědictví UNESCO. Na japonský ostrov mají po staletí ženy vstup zakázán a muži musí před vstupem projít očistou. Podle komise UNESCO je Okinošima unikátní svou zachovalou podobou. Ostrov sloužil po staletí jako místo pro modlitby námořníků.
Tajuplný ostrov Okinošima, kam nesmí ženy, je na seznamu UNESCO. | Video: greenfunding.jp/linkstart

Ostrov Okinošima v jihozápadní části Japonského moře se dostal nově spolu s dalšími deseti památkami na seznam světového dědictví UNESCO. Ostrov je znám pro svůj zákaz vstupu ženám. Informaci přineslo britské BBC.

Svatyně, jež byla vybudovaná v 17. století, sloužila původně jako místo pro modlitby námořníků před jejich vyplutím z Japonska. Muži museli před vstupem na ostrov projít očistným rituálem a z ostrova si nesměli odnášet nic na památku.

UNESCO ve zprávě o nově zapsaných památkách popisuje Okinošimu jako místo, které zůstalo prakticky neporušené a "poskytuje chronologický záznam o tom, jak se měnily zde prováděné rituály".

Ženy by mohly ostrov pošpinit

Na ostrově byly podle japonského deníku Japan Times objeveny tisíce artefaktů, jež přinesli návštěvníci během stovek let jako dary.

Podle Japan Times panuje okolo zákazu vstupu žen na Okinošimu několik legend. Některé tvrdí, že ženy nesmí vstoupit na posvátnou půdu proto, že menstruují a jejich krev by tak mohla místo "pošpinit". 

Jiné vysvětlení nabízí správce ostrova - šintoistická organizace Munakata Taisha. Podle ní je dávný zákaz spojen s dříve nebezpečnou plavbou na posvátné místo v moři, při níž by mohly být ženy jakožto nositelky potomků zraněny. 

Ačkoliv tyto doby již dávno minuly, ani po zapsání na seznam světového dědictví nebudou moci ženy Okinošimu navštívit.

Vstup je povolen jen dvěma stovkám mužů ročně

Na území ostrova je vstup povolován především duchovním. Výjimkou je každoročně 27. květen, kdy se na Okinošimu mohou podívat i běžní mužští návštěvníci. Jejich počet je však omezen na dvě stovky a stejně jako dříve musí dodržovat přísná pravidla očisty a zákazu vynášení věcí z ostrova.

Ačkoliv radnice města Munakata, na jehož území se posvátné místo nachází, je podle Japan Times zavaleno žádostmi turistů o jeho zpřístupnění, o změně zákazu organizace Munakata Taisha zatím neuvažuje.

Kromě ostrova na seznamu přibylo také historické centrum íránského města Jazd, opevnění Stato da Tera - západní Stato da Mar na hranicích mezi Itálií, Chorvatskem a Černou Horou, subarktická farmářská oblast Kujataa v Grónsku či oblast Taputapuātea na ostrově Raiatea ve Francouzské Polynésii.

 

Právě se děje

Další zprávy