Japonsko zveřejní svůj plán na snižování emisí

Martina Kollerová
6. 6. 2008 15:30
Učiní tak před červencovým summitem zemí G8

Praha/Berlín (Ekolist) - Japonsko se chystá představit svůj plán na snižování emisí.

Podle předsedy vlády Jasua Fukudy tak země učiní ještě před tím, než bude v červenci hostit summit G8, napsal japonský deník Asahi Shimbun.

Fukuda uvedl, že Japonci zveřejní jak konkrétní střednědobý, tak dlouhodobý plán.

Chystané kroky vláda konzultuje se zástupci průmyslu a dalších stran. 

Čtěte také: Studie: Emise CO2 zkrotí planeta až za stovky tisíc let

Vláda by údajně chtěla do roku 2050 snížit emise oproti současnému stavu o 60 až 80 procent.

Emise CO2 - ilustrační foto
Emise CO2 - ilustrační foto | Foto: Reuters

Co se střednědobých cílů týče, chová se Japonsko spíše opatrně a nechce slibovat nic, co by později nemohla splnit.

V souvislostech: Turecko podepíše Kjótský protokol, rozhodla vláda

Demokratická strana Japonska - hlavní opoziční uskupení v zemi - navrhuje docílit do roku 2020 snížení emisí "jen" o 25 procent v poměru k roku 1990.

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

před 23 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy