Japonské město zaplatí mladým, když se nastěhují mezi seniory. Řeší stárnutí populace

Magazín Magazín
20. 5. 2022 9:59
Japonské město Čiba ležící na pobřeží Tokijského zálivu se snaží přilákat mladé páry do čtvrtí, v nichž převažují obyvatelé důchodového věku. Pokud se mezi seniory přestěhují, dostanou od místní samosprávy zaplaceno. Cílem je zabránit stárnutí populace.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Všechny páry lidí mladších 39 let, kteří se do bytových komplexů obývaných seniory nastěhují, budou počínaje letošním červnem dostávat od města odměnu ve výši 300 tisíc jenů (55 tisíc korun). Nabídka platí také pro gaye a lesby, kteří v Japonsku zatím nemohou uzavírat manželství, ale pouze vstupovat do registrovaného partnerství.

"Věříme, že se mladí lidé, kteří do budov přijdou bydlet, stanou zároveň pracovní sílou pro místní podniky bojující s nedostatkem zaměstnanců," uvedl pro magazín Vice pomocný vedoucí městské správy budov Takeši Tanikawa. Jedna z nejrozvinutějších zemí světa se bojí, že by celkový úbytek obyvatel v produktivním věku mohl do budoucna zpomalit její hospodářský růst.

Stárnutí populace v důsledku snižující se porodnosti trápí Japonsko od 70. let a stejně tak bojuje s odlivem mladších ročníků do větších metropolí, které pro ně skýtají více pracovních příležitostí. Předměstí menších japonských obcí se tak postupně vylidňují, a Čiba si dokonce vysloužila nechvalnou přezdívku "město duchů". 

Kromě nemalého finančního obnosu by podle města mohly mladé dvojice do poloprázdných bytových komplexů přitáhnout také krásy okolí. "Budovy jsou obklopené mořem, řekami a velkými přírodními parky. Zároveň to z nich noví obyvatelé nebudou mít daleko do centra města," přiblížil Tanikawa.

Typické japonské výškové domy zvané danchi, ve kterých se nabízené byty nacházejí, mají být podle něj zároveň v dosahu škol, školek i obchodů, takže se rodiny s dětmi nemusí bát nedostatečné občanské vybavenosti.

Mohlo by vás zajímat: Bytů je ohromný nedostatek, cena dolů nepůjde. Zdanění druhých bytů je nesmysl, říká Korec

Ceny průměrných bytů dolů nepůjdou, poptávka pořád stoupá. Cena bytů za posledních pět let se v Praze zdvojnásobila, říká developer Evžen Korec. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ten Hag má první posilu, do United přichází bek z Feyenoordu

První letní posilou fotbalistů Manchesteru United se stal nizozemský obránce Feyenoordu Tyrell Malacia, který s šestým týmem uplynulé sezony anglické ligy podepsal čtyřletou smlouvu s možnou opcí na další rok. Podle britských médií zaplatili United za dvaadvacetiletého reprezentanta zhruba 13 milionů liber (asi 374 milionů korun), případné bonusy se můžou vyšplhat na dalších 1,7 milionu (asi 49 milionů).

Malacia, který má surinamskou matku a otce z Curacaa, prošel akademií Feyenoordu. Za jeho áčko debutoval v prosinci 2017 v utkání Ligy mistrů s Neapolí. Loni dostal pozvánku do národního týmu Curacaa i do nizozemské reprezentace. Vybral si evropský tým, zatím v něm má na kontě pět zápasů.

V uplynulé sezoně patřil s 50 zápasy k nejvytíženějším hráčům Feyenoordu, jemuž pomohl k třetímu místu v lize a postupu do finále Evropské konferenční ligy. V United, které před sezonou převzal nizozemský trenér Erik ten Hag, by měl Malacia bojovat o místo v základní sestavě s Lukem Shawem a Alexem Tellesem.

před 1 hodinou

Stávka v Norsku by mohla snížit těžbu ropy o 15 procent a plynu o čtvrtinu

Zaměstnanci plošin na těžbu ropy a zemního plynu z moře zahájili dnes v Norsku stávku, která by do soboty mohla snížit těžbu ropy v zemi o 15 procent a těžbu plynu o čtvrtinu. Vývoz plynu by se pak mohl snížit až o 56 procent. Zaměstnanci požadují zvýšení mezd kvůli vysoké inflaci, uvedl odborový svaz. Stávka přichází v době vysokých cen ropy a plynu a napjatých dodávek do Evropy kvůli omezení ruského vývozu.

Norsko je po Rusku druhým největším dodavatelem energií v Evropě a po jeho ropě a plynu je vysoká poptávka.

Další zprávy