Japonská tsunami odlomila obří ledovce od Antarktidy

ČTK ČTK
10. 8. 2011 7:00
Největší z ulomených ledovců mají rozlohu 6,5 krát 9,5 kilometru
Záběr z družice ESA z 12. března, den poté, co Japonsko zasáhla tsunami.
Záběr z družice ESA z 12. března, den poté, co Japonsko zasáhla tsunami. | Foto: ESA

Paříž - Vlna tsunami, která zasáhla po zemětřesení z 11. března Japonsko a způsobila havárii jaderné elektrárny Fukušima, prošla na opačný konec Tichého oceánu až do Antarktidy a z tamního pobřežního ledu odlomila mimořádně velké ledovce plující nyní v Rossově moři.

Oznámila to v úterý Evropská vesmírná agentura ESA na základě vyhodnocení radarových snímků z družice Envisat.

Ačkoli vlny tsunami po průchodu 13 000 kilometrů Pacifikem měly u Antarktidy výšku už jen kolem 30 centimetrů, stačilo to k tomu, aby z příbřežního souvislého ledu odlomily několik obřích ledovců.

Největší z nich mají rozlohu 6,5 krát 9,5 kilometru a jsou tak větší než například Manhattan. Jejich tloušťka je kolem 80 metrů. O čtyři dny později, tedy 16. března, již zřetelně pluly Rossovým mořem, i když ještě nebyly příliš daleko.

Radarové snímky evropské družice pomohli vyhodnotit odborníci amerického úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) pod vedením glaciologa Kellyho Brunta. Jeho závěry zveřejnily webové stránky časopisu Journal of Glaciology.

Ledovce se od břehů Antarktidy odlamují pravidelně, většinou jsou však mnohem menší. Tvoří je sladká voda, což v minulosti vedlo k úvahám, zda by je nešlo zvlášť silnými remorkéry přitáhnout jako zásobu pitné vody ke břehům těch kontinentů jižní polokoule, kde je vody zřetelný nedostatek. To je ovšem s ohledem na energetickou náročnost takových projektů nereálné.

 

Právě se děje

Další zprávy