Japonská studentka napsala esej neviditelným inkoustem. Dostala nejlepší známku

Magazín Magazín
11. 10. 2019 14:03
Japonská studentka, která se věnuje historii nindžů, dostala ve škole nejlepší známku za svůj esej, přestože odevzdala zdánlivě prázdnou stránku. Profesor totiž zjistil, že slohovou práci napsala neviditelným inkoustem. Využila k tomu tradiční techniku aburidaši, kterou vynalezli právě nindžové.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Devatenáctiletá Eimi Hagaová se o tajné špiony a zabijáky ze středověkého Japonska začala zajímat už jako dítě, když je viděla v animovaném televizním seriálu. Hned po svém nástupu na univerzitu v japonské prefektuře Mie si zapsala seminář, který se na nindži a jejich historii zaměřoval.

V jedné z hodin dostala za úkol napsat esej o své návštěvě muzea nindžů v Igaryu. "Když nám profesor řekl, že bude při známkování oceňovat kreativitu, dostala jsem nápad, jak napsat práci, která bude úplně jiná než všechny ostatní. Rozhodla jsem se použít starodávnou techniku aburidaši," citoval dívku zpravodajský web britské stanice BBC.

Hagaová dala přes noc namočit sójové boby, která pak rozdrtila a rozmělnila v kusu látky. Výtažek z nich následně dvě hodiny míchala s vodou, aby docílila ideální koncentrace. Na závěr do směsi namočila jemný štětec a napsala s ním esej na tenký japonský papír waši. Jakmile slova na papíře uschla, byla neviditelná.

Aby měla studentka jistotu, že profesor její práci jen tak nevyhodí do koše, připsala na okraj listu běžným inkoustem poznámku "zahřejte papír". Profesor Judži Jamada BBC řekl, že když odevzdaný esej poprvé viděl, byl překvapený. Studenti mu sice už několikrát odevzdali práci napsanou tajným kódem, ale techniku aburidaši zatím nikdo z nich nepoužil.

"Měl jsem trochu pochybnosti, jestli se slova na papíře vynoří, ale když jsem papír chvíli podržel nad plynovými kamny, byla opravdu tam. Vůbec jsem studentce neváhal dát plné hodnocení, i když přiznávám, že jsem esej nedočetl do úplného konce. Kousek papíru jsem schválně nezahříval, kdyby si chtěl esej někdo vyfotit," prozradil Yamada.

"Od začátku jsem věřila, že profesor přinejmenším ocení moji snahu odevzdat esej, který je kreativní. Špatné známky jsem se proto nebála, i když po obsahové stránce podle mě zas tak výjimečný nebyl," dodala skromně Hagaová.

Video: Nindžové ve filmech, to jsou nesmysly. Umění musíte mít v srdci, je to váš duch, říká český nindža

Nikdy jsem to nedělal kvůli tomu, že bych se chtěl umět prát, vnitřně jsem hledal něco víc, líčí Luboš Pokorný. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy