Japonci vyrazili zabíjet velryby. Austrálie je proti

Vanda Králová, vk
24. 11. 2008 18:25
Kytovci se dají zkoumat i zaživa, tvrdí Australané
Greenpeace již další blokádu flotily neplánuje
Greenpeace již další blokádu flotily neplánuje | Foto: Greenpeace

Tokio/Canberra - Japonci odstartovali novou velrybářskou sezonu. Do Antarktidy vyrazila z přístavu Innoshima první loď, aby tu lovila velryby pro "vědecké účely".

Loni se japonské flotile, která čítala šest lodí, příliš nedařilo. Po střetech s ekologickými aktivisty se vrátila jen s malým úlovkem, připomíná agentura Reuters.

Pro letošní sezónu si dala o poznání ambicióznější cíl: ulovit asi 850 plejtváků štikovitých a padesát plejtváků myšoků.

Více zde: Japonští velrybáři jsou zase na lovu. Aktivisté odjeli

I tentokrát bude pohyb plavidla sledovat loď ekologické organizace Mořský pastýř, která Japoncům v lovu bránila už v roce 2007. Další z odpůrců lovu velryb, Greenpeace, ale zatím žádnou protiakci neplánuje.

Japonsko považuje lov velryb za tradici. Ekologové za krvelačný masakr
Japonsko považuje lov velryb za tradici. Ekologové za krvelačný masakr | Foto: reuters

Výzkum bez krve

Austrálie, nejhlasitější odpůrce vybíjení kytovců, na Japonsko dlouhodobě naléhá, aby od každoročního lovu ustoupilo. Novým mezinárodním vědeckým výzkumem teď chce dokázat, že se kytovci dají zkoumat, aniž by se zabíjeli.

"Moderní výzkum používá genetické a molekulární techniky, stejně jako satelitní značkování, akustické metody a sledování ze vzduchu. Tedy nikoliv granátové harpuny," řekl australský ministr životního prostředí Peter Garrett.

"Austrálie nevěří, že musíme zabíjet velryby, abychom jim porozuměli," dodal.

Souvislosti: Austrálie zakázala Japonsku lovit velryby v Antarktidě

Výzkum, který Austrálie iniciovala a k němuž chce přizvat i Japonsko, bude podle Garretta stát přibližně 3,8 miliardy australských dolarů.

V názoru na to, jak zacházet s velrybami, se ale Canberra a Tokio tradičně zásadně rozcházejí. Loni si kvůli tomu dokonce vyměnily několik ostrých diplomatických nót.

V minulém roce například Australané vyslali ledoborec, který měl za úkol sledovat jak ekologické aktivisty, tak japonskou flotilu, a sbírat fotografické důkazy pro případ, že by došlo k mezinárodnímu soudu s Tokiem.

Japonci se ale Australany nenechávají znervóznit. Lov velryb považují za svou národní kulturní tradici.

Komerční lov velryb sice Japonsko v roce 1986 zakázalo, i nadále ale kytovce loví pro vědecké účely. Maso z takto usmrcených velryb následně končí v obchodech a japonských restauracích.

Čtěte také: Ukradli japonští velrybáři maso kytovců? Rozhodne soud

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu. Řekl to novinářům před odjezdem z Bílého domu na předvolební akci ve státě Ohio. Potvrdil, že se rozhoduje mezi pěti uchazečkami a že by si přál, aby Senát o jeho kandidátce hlasoval ještě před listopadovými volbami hlavy státu. Již dříve oznámil, že do funkce navrhne ženu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho a dalších politiků kvůli možným skrytým finančním darům adresovaným protiimigrační Svobodné straně Rakouska (FPÖ). 

Vyšetřováni už nejsou někdejší šéf FPÖ Strache, bývalý šéf poslanců FPÖ Johann Gudenus, ani bývalý poslanec Markus Tschank.

Strache se na známém videu pořízeném ve vile na španělském ostrově Ibiza před rakouskými volbami v roce 2017 mimo jiné vychloubal, že sponzorské dary nejsou převáděny přímo na účet FPÖ, ale na spolky blízké straně. Protikorupční prokuratura se věcí začala zabývat a kriminální policie měla prověřit organizace blízké FPÖ.

Podle vyšetřovatelů není skutečný důvod k dalšímu stíhání. Posvítili si přitom na organizace Patria Austria, Austria in Motion, Wirtschaft für Österreich a Institut für Sicherheitspolitik.

před 3 hodinami

Microsoft koupí herní společnost ZeniMax Media za 7,5 miliardy dolarů

Americká softwarová firma Microsoft dnes oznámila, že za 7,5 miliardy dolarů (172,9 miliardy Kč) koupí herní společnost ZeniMax Media, která stojí mimo jiné za hrami Doom či Fallout. Microsoft tak chce rozšířit nabídku svých herních konzolí Xbox. ZeniMax je mateřskou společností firmy Bethesda Softwork, která mimo jiné vyvinula hry Wolfenstein nebo The Elder Scrolls.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Wall Street Journal: Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností.

Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom s odvoláním na obeznámené zdroje list The Wall Street Journal. Na seznamu se patrně objeví konkurent čínské společnosti Huawei, americký podnik Cisco Systems. Peking nicméně podle WSJ se sankcemi otálí, část čelných představitelů Číny chce o černé listině rozhodnout až po listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy