Japonci vyrazili zabíjet velryby. Austrálie je proti

Vanda Králová, vk
24. 11. 2008 18:25
Kytovci se dají zkoumat i zaživa, tvrdí Australané
Greenpeace již další blokádu flotily neplánuje
Greenpeace již další blokádu flotily neplánuje | Foto: Greenpeace

Tokio/Canberra - Japonci odstartovali novou velrybářskou sezonu. Do Antarktidy vyrazila z přístavu Innoshima první loď, aby tu lovila velryby pro "vědecké účely".

Loni se japonské flotile, která čítala šest lodí, příliš nedařilo. Po střetech s ekologickými aktivisty se vrátila jen s malým úlovkem, připomíná agentura Reuters.

Pro letošní sezónu si dala o poznání ambicióznější cíl: ulovit asi 850 plejtváků štikovitých a padesát plejtváků myšoků.

Více zde: Japonští velrybáři jsou zase na lovu. Aktivisté odjeli

I tentokrát bude pohyb plavidla sledovat loď ekologické organizace Mořský pastýř, která Japoncům v lovu bránila už v roce 2007. Další z odpůrců lovu velryb, Greenpeace, ale zatím žádnou protiakci neplánuje.

Japonsko považuje lov velryb za tradici. Ekologové za krvelačný masakr
Japonsko považuje lov velryb za tradici. Ekologové za krvelačný masakr | Foto: reuters

Výzkum bez krve

Austrálie, nejhlasitější odpůrce vybíjení kytovců, na Japonsko dlouhodobě naléhá, aby od každoročního lovu ustoupilo. Novým mezinárodním vědeckým výzkumem teď chce dokázat, že se kytovci dají zkoumat, aniž by se zabíjeli.

"Moderní výzkum používá genetické a molekulární techniky, stejně jako satelitní značkování, akustické metody a sledování ze vzduchu. Tedy nikoliv granátové harpuny," řekl australský ministr životního prostředí Peter Garrett.

"Austrálie nevěří, že musíme zabíjet velryby, abychom jim porozuměli," dodal.

Souvislosti: Austrálie zakázala Japonsku lovit velryby v Antarktidě

Výzkum, který Austrálie iniciovala a k němuž chce přizvat i Japonsko, bude podle Garretta stát přibližně 3,8 miliardy australských dolarů.

V názoru na to, jak zacházet s velrybami, se ale Canberra a Tokio tradičně zásadně rozcházejí. Loni si kvůli tomu dokonce vyměnily několik ostrých diplomatických nót.

V minulém roce například Australané vyslali ledoborec, který měl za úkol sledovat jak ekologické aktivisty, tak japonskou flotilu, a sbírat fotografické důkazy pro případ, že by došlo k mezinárodnímu soudu s Tokiem.

Japonci se ale Australany nenechávají znervóznit. Lov velryb považují za svou národní kulturní tradici.

Komerční lov velryb sice Japonsko v roce 1986 zakázalo, i nadále ale kytovce loví pro vědecké účely. Maso z takto usmrcených velryb následně končí v obchodech a japonských restauracích.

Čtěte také: Ukradli japonští velrybáři maso kytovců? Rozhodne soud

 

Právě se děje

před 18 minutami

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy