Japonci vyrazili zabíjet velryby. Austrálie je proti

Vanda Králová, vk
24. 11. 2008 18:25
Kytovci se dají zkoumat i zaživa, tvrdí Australané
Greenpeace již další blokádu flotily neplánuje
Greenpeace již další blokádu flotily neplánuje | Foto: Greenpeace

Tokio/Canberra - Japonci odstartovali novou velrybářskou sezonu. Do Antarktidy vyrazila z přístavu Innoshima první loď, aby tu lovila velryby pro "vědecké účely".

Loni se japonské flotile, která čítala šest lodí, příliš nedařilo. Po střetech s ekologickými aktivisty se vrátila jen s malým úlovkem, připomíná agentura Reuters.

Pro letošní sezónu si dala o poznání ambicióznější cíl: ulovit asi 850 plejtváků štikovitých a padesát plejtváků myšoků.

Více zde: Japonští velrybáři jsou zase na lovu. Aktivisté odjeli

I tentokrát bude pohyb plavidla sledovat loď ekologické organizace Mořský pastýř, která Japoncům v lovu bránila už v roce 2007. Další z odpůrců lovu velryb, Greenpeace, ale zatím žádnou protiakci neplánuje.

Japonsko považuje lov velryb za tradici. Ekologové za krvelačný masakr
Japonsko považuje lov velryb za tradici. Ekologové za krvelačný masakr | Foto: reuters

Výzkum bez krve

Austrálie, nejhlasitější odpůrce vybíjení kytovců, na Japonsko dlouhodobě naléhá, aby od každoročního lovu ustoupilo. Novým mezinárodním vědeckým výzkumem teď chce dokázat, že se kytovci dají zkoumat, aniž by se zabíjeli.

"Moderní výzkum používá genetické a molekulární techniky, stejně jako satelitní značkování, akustické metody a sledování ze vzduchu. Tedy nikoliv granátové harpuny," řekl australský ministr životního prostředí Peter Garrett.

"Austrálie nevěří, že musíme zabíjet velryby, abychom jim porozuměli," dodal.

Souvislosti: Austrálie zakázala Japonsku lovit velryby v Antarktidě

Výzkum, který Austrálie iniciovala a k němuž chce přizvat i Japonsko, bude podle Garretta stát přibližně 3,8 miliardy australských dolarů.

V názoru na to, jak zacházet s velrybami, se ale Canberra a Tokio tradičně zásadně rozcházejí. Loni si kvůli tomu dokonce vyměnily několik ostrých diplomatických nót.

V minulém roce například Australané vyslali ledoborec, který měl za úkol sledovat jak ekologické aktivisty, tak japonskou flotilu, a sbírat fotografické důkazy pro případ, že by došlo k mezinárodnímu soudu s Tokiem.

Japonci se ale Australany nenechávají znervóznit. Lov velryb považují za svou národní kulturní tradici.

Komerční lov velryb sice Japonsko v roce 1986 zakázalo, i nadále ale kytovce loví pro vědecké účely. Maso z takto usmrcených velryb následně končí v obchodech a japonských restauracích.

Čtěte také: Ukradli japonští velrybáři maso kytovců? Rozhodne soud

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy