reklama
 
 

James Bond v lyžařském ráji

7. 12. 2017 16:07
Příznivci světově nejproslulejšího agenta s povolením zabíjet si jistě vybaví akční scénu z filmu Spectre, ve které Bond v malém letadle stíhá únosce půvabné Bond girl ujíždějící v terénních vozech nejdříve po klikaté silnici, později i po strmých, zasněžených svazích. Mnozí z vás jistě ani netušili, že se tyto scény točily na dosah lyžařského ráje v tyrolském Söldenu, a že si tak pobyt ve zdejší oblasti lze zpestřit putováním po stopách agenta 007. Článek je součástí speciálního projektu Dovolená v Rakousku, který vznikl ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung, specialistou na letní i zimní dovolenou v Rakousku.
Zimní dovolená v Rakousku

Zimní dovolená v Rakousku

Ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung jsme pro vás připravili speciál, který mapuje nejzajímavější místa Rakouska.

Další tipy na dovolenou najdete zde >>

Komerční projekt - Pátrání po Madeleine Swanové, kterou má Bond chránit a která ho má přivést na stopu obávaného padoucha, přivede slavného agenta do futuristicky vyhlížející psychiatrické kliniky na vrcholu zasněžené hory. Ve skutečnosti jde však o budovu restaurace Ice Q, která byla filmaři sice v počítači poněkud pozměněna a dostavěna, ale i tak si zachovala hodně ze své skutečné a neotřelé krásy. Leží v nadmořské výšce 3048 metrů na vrcholku hory Gaislachkogel, nabízí úchvatný výhled ze své terasy a v jejím proskleném plášti s celkovou plochou 900 čtverečních metrů se za krásných slunečných dnů impozantně zrcadlí okolní zasněžené hory. Vybudována byla před čtyřmi lety a získala i řadu architektonických cen.

Do této překrásné budovy se můžete dostat lanovkou Gaislachkogelbahn, která patří k nejmodernějším v Rakousku. Ani ji filmaři, patrně i díky jejímu modernímu vzhledu, nenechali bez povšimnutí. Objevuje se ve scéně, kdy Q pomáhající Bondovi v odhalení zločinecké organizace Spectre sjíždí od filmové kliniky do údolí v doprovodu podezřelého muže, z jehož spárů však díky zmatku unikne.

Video: Economia |  01:38

V další scéně pak únosci vtahují Madeleine do jednoho ze tří terénních vozů, projíždějí tunelem, na jehož konci se rozbíhá zběsilá honička, ve které Bond únosce pronásleduje v malém hornoplošníku, přičemž ho nezastaví ani ztráta křídel, ani horská chata, která se mu připlete do cesty během jízdy po strmém zasněženém svahu. V hlavní roli Daniel Craig, silná dávka adrenalinu a úchvatné horské scenerie tyrolského Ötztalu.

Mimochodem, zmíněný tunel v délce 1,8 kilometru byl vybudován pro automobilové spojení söldenských ledovců Rettenbach a Tiefenbach a nese jméno jedné z nejúspěšnějších lyžařek historie Rosi Mittermaierové. Jde o nejvýše položený silniční tunel v Evropě a jeho nejvyšší bod ve výšce 2830 metrů je zároveň nejvýše položeným vyasfaltovaným místem v Alpách.

Všechna zmíněná místa můžete navštívit a zažít i vy a zpestřit si tak pobyt v lyžařském ráji Sölden, který si zde vychutnával i představitel hlavního hrdiny v pořadí již 24. bondovky, když zrovna neexceloval před filmovou kamerou. A pokud by vám to nestačilo, tak můžete zavítat do 007 Elements. Jedná se o novou kinematickou instalaci Jamese Bonda postavenou pod vrcholem hory Gaislachkogel poblíž Ice Q. Název budovy odráží cestu návštěvníka řadou galerií, z nichž každá poodhaluje mistrovství řemesel podílejících se na utváření světa Jamese Bonda. Instalace je primárně zaměřena na film Spectre, ale nevynechává ani předchozí série. Budova o rozloze 1300 m2 byla postavena v nadmořské výšce 3050 metrů, kde se doslova prolíná s horským masivem a nabízí i nádherný výhled na tyrolské údolí. Jejím autorem je stejně jako v případě horské restaurace Ice Q a stanic lanovky Gaislachkogelbahn tyrolský architekt Johann Obermoser.

Tak co? Necháte si ujít možnost spojit zážitky výtečného lyžování a objevování míst Jamese Bonda, nebo také letos zamíříte do Söldenu?

Tento článek je součástí speciálního projektu připraveného ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.

autor: red | 7. 12. 2017 16:07

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama