Bond by se skutečným agentem nikdy nestal. Je to sukničkář a samotář, tvrdí odborník z MI6

pej
1. 11. 2015 9:59
James Bond by podle odborníka z MI6 náborem do zpravodajské agentury nikdy neprošel. "Potřebujeme člověka, který bude schopen navazovat sociální interakci, který se dokáže vcítit do pocitů druhých a bude mít zájem pochopit leckdy velmi složitou povahu lidských vztahů," uvedl. Legendární 007 je podle něj pravým opakem ideálního agenta.
Daniel Craig jako James Bond
Daniel Craig jako James Bond | Foto: Bontonfilm

Londýn - James Bond patří už pět desetiletí mezi nejznámější agenty. Alespoň ve světě literatury a filmu. Ve skutečnosti by totiž náborem do MI6 nikdy neprošel, tvrdí zdroj z britské zpravodajské služby v článku serveru BuzzFeed.

Premiéry nové bondovky Spectre ve Velké Británii využila pro své účely i MI6 a spustila náborovou kampaň. Reaguje tak na současnou hrozbu, přicházející zejména od džihádistických skupin.

Vedení si od náboru slibuje, že díky populární filmové sérii osloví lidi napříč společenskými vrstvami.

Nejmenovaný zdroj z MI6 však upozorňuje na to, že agentura nehledá sukničkáře se zálibou v rychlých autech a Martini. Naráží tak na zkreslený obraz, který o práci zpravodajců vytvářejí dobrodružné filmy s agentem 007.

"James Bond by pravděpodobně nikdy neuspěl ve výběrovém řízení do MI6," cituje BuzzFeed tajný zdroj.

Agentura hledá nejenom člověka, který dosáhl nejvyššího vzdělání na prestižních univerzitách, ale především jedince s pevným charakterem a vyvinutým smyslem pro sociální interakci. Skutečný agent je podle něj tedy pravým opakem toho filmového.

"Vysoký stupeň emoční inteligence agenta je stejně důležitý jako dosažené vzdělání. Potřebujeme člověka, který bude schopen navazovat sociální interakci, který se dokáže vcítit do pocitů druhých a bude mít zájem pochopit leckdy velmi složitou povahu lidských vztahů," uvedl zdroj s tím, že právě proto James Bond není vhodným adeptem pro skutečnou špionážní činnost.

Zásadní podmínkou spolupráce je umění být týmovým hráčem. "Tým dosáhne víc než jedinec," tvrdí a Bonda popisuje jako samotářského misogyna.

Agentura MI6 si od náborové kampaně slibuje, že najde schopné lidi i mimo prestižní univerzity, protože právě odsud pochází většina jejích zaměstnanců.

Rozhodnutí otevřít se širším sociálním skupinám kvituje i mluvčí komise pro sociální mobilitu, která na základě nedávné sociologické studie označila britskou společnost jako hluboce elitářskou. Průzkum totiž ukázal, že nejvyšší pozice ve veřejné správě, politice nebo v médiích získávají především absolventi prestižních vysokých škol, jako je například Oxford.

"MI6 si uvědomuje, že talentovaní lidé existují i mimo prestižní vysoké školy, což chválíme," uvedl mluvčí komise a dodal, že je velmi důležité, aby složení významných institucí odráželo společnost, které slouží.

Agent Köcher byl pro Moskvu důležitý, posílal jí cenné informace během jaderné krize, říká Vladimír Ševela. Komunistická rozvědka se prý po návratu Köchera bála, že je dvojitým agentem, a nevěřila mu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 8 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy