Bond by se skutečným agentem nikdy nestal. Je to sukničkář a samotář, tvrdí odborník z MI6

pej
1. 11. 2015 9:59
James Bond by podle odborníka z MI6 náborem do zpravodajské agentury nikdy neprošel. "Potřebujeme člověka, který bude schopen navazovat sociální interakci, který se dokáže vcítit do pocitů druhých a bude mít zájem pochopit leckdy velmi složitou povahu lidských vztahů," uvedl. Legendární 007 je podle něj pravým opakem ideálního agenta.
Daniel Craig jako James Bond
Daniel Craig jako James Bond | Foto: Bontonfilm

Londýn - James Bond patří už pět desetiletí mezi nejznámější agenty. Alespoň ve světě literatury a filmu. Ve skutečnosti by totiž náborem do MI6 nikdy neprošel, tvrdí zdroj z britské zpravodajské služby v článku serveru BuzzFeed.

Premiéry nové bondovky Spectre ve Velké Británii využila pro své účely i MI6 a spustila náborovou kampaň. Reaguje tak na současnou hrozbu, přicházející zejména od džihádistických skupin.

Vedení si od náboru slibuje, že díky populární filmové sérii osloví lidi napříč společenskými vrstvami.

Nejmenovaný zdroj z MI6 však upozorňuje na to, že agentura nehledá sukničkáře se zálibou v rychlých autech a Martini. Naráží tak na zkreslený obraz, který o práci zpravodajců vytvářejí dobrodružné filmy s agentem 007.

"James Bond by pravděpodobně nikdy neuspěl ve výběrovém řízení do MI6," cituje BuzzFeed tajný zdroj.

Agentura hledá nejenom člověka, který dosáhl nejvyššího vzdělání na prestižních univerzitách, ale především jedince s pevným charakterem a vyvinutým smyslem pro sociální interakci. Skutečný agent je podle něj tedy pravým opakem toho filmového.

"Vysoký stupeň emoční inteligence agenta je stejně důležitý jako dosažené vzdělání. Potřebujeme člověka, který bude schopen navazovat sociální interakci, který se dokáže vcítit do pocitů druhých a bude mít zájem pochopit leckdy velmi složitou povahu lidských vztahů," uvedl zdroj s tím, že právě proto James Bond není vhodným adeptem pro skutečnou špionážní činnost.

Zásadní podmínkou spolupráce je umění být týmovým hráčem. "Tým dosáhne víc než jedinec," tvrdí a Bonda popisuje jako samotářského misogyna.

Agentura MI6 si od náborové kampaně slibuje, že najde schopné lidi i mimo prestižní univerzity, protože právě odsud pochází většina jejích zaměstnanců.

Rozhodnutí otevřít se širším sociálním skupinám kvituje i mluvčí komise pro sociální mobilitu, která na základě nedávné sociologické studie označila britskou společnost jako hluboce elitářskou. Průzkum totiž ukázal, že nejvyšší pozice ve veřejné správě, politice nebo v médiích získávají především absolventi prestižních vysokých škol, jako je například Oxford.

"MI6 si uvědomuje, že talentovaní lidé existují i mimo prestižní vysoké školy, což chválíme," uvedl mluvčí komise a dodal, že je velmi důležité, aby složení významných institucí odráželo společnost, které slouží.

Agent Köcher byl pro Moskvu důležitý, posílal jí cenné informace během jaderné krize, říká Vladimír Ševela. Komunistická rozvědka se prý po návratu Köchera bála, že je dvojitým agentem, a nevěřila mu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 26 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy