Bond by se skutečným agentem nikdy nestal. Je to sukničkář a samotář, tvrdí odborník z MI6

pej
1. 11. 2015 9:59
James Bond by podle odborníka z MI6 náborem do zpravodajské agentury nikdy neprošel. "Potřebujeme člověka, který bude schopen navazovat sociální interakci, který se dokáže vcítit do pocitů druhých a bude mít zájem pochopit leckdy velmi složitou povahu lidských vztahů," uvedl. Legendární 007 je podle něj pravým opakem ideálního agenta.
Daniel Craig jako James Bond
Daniel Craig jako James Bond | Foto: Bontonfilm

Londýn - James Bond patří už pět desetiletí mezi nejznámější agenty. Alespoň ve světě literatury a filmu. Ve skutečnosti by totiž náborem do MI6 nikdy neprošel, tvrdí zdroj z britské zpravodajské služby v článku serveru BuzzFeed.

Premiéry nové bondovky Spectre ve Velké Británii využila pro své účely i MI6 a spustila náborovou kampaň. Reaguje tak na současnou hrozbu, přicházející zejména od džihádistických skupin.

Vedení si od náboru slibuje, že díky populární filmové sérii osloví lidi napříč společenskými vrstvami.

Nejmenovaný zdroj z MI6 však upozorňuje na to, že agentura nehledá sukničkáře se zálibou v rychlých autech a Martini. Naráží tak na zkreslený obraz, který o práci zpravodajců vytvářejí dobrodružné filmy s agentem 007.

"James Bond by pravděpodobně nikdy neuspěl ve výběrovém řízení do MI6," cituje BuzzFeed tajný zdroj.

Agentura hledá nejenom člověka, který dosáhl nejvyššího vzdělání na prestižních univerzitách, ale především jedince s pevným charakterem a vyvinutým smyslem pro sociální interakci. Skutečný agent je podle něj tedy pravým opakem toho filmového.

"Vysoký stupeň emoční inteligence agenta je stejně důležitý jako dosažené vzdělání. Potřebujeme člověka, který bude schopen navazovat sociální interakci, který se dokáže vcítit do pocitů druhých a bude mít zájem pochopit leckdy velmi složitou povahu lidských vztahů," uvedl zdroj s tím, že právě proto James Bond není vhodným adeptem pro skutečnou špionážní činnost.

Zásadní podmínkou spolupráce je umění být týmovým hráčem. "Tým dosáhne víc než jedinec," tvrdí a Bonda popisuje jako samotářského misogyna.

Agentura MI6 si od náborové kampaně slibuje, že najde schopné lidi i mimo prestižní univerzity, protože právě odsud pochází většina jejích zaměstnanců.

Rozhodnutí otevřít se širším sociálním skupinám kvituje i mluvčí komise pro sociální mobilitu, která na základě nedávné sociologické studie označila britskou společnost jako hluboce elitářskou. Průzkum totiž ukázal, že nejvyšší pozice ve veřejné správě, politice nebo v médiích získávají především absolventi prestižních vysokých škol, jako je například Oxford.

"MI6 si uvědomuje, že talentovaní lidé existují i mimo prestižní vysoké školy, což chválíme," uvedl mluvčí komise a dodal, že je velmi důležité, aby složení významných institucí odráželo společnost, které slouží.

Agent Köcher byl pro Moskvu důležitý, posílal jí cenné informace během jaderné krize, říká Vladimír Ševela. Komunistická rozvědka se prý po návratu Köchera bála, že je dvojitým agentem, a nevěřila mu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy