Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Jakým oknům dát přednost?

komerční článek
24. 2. 2017 9:26
Chystáte se pořídit si na jaře nová okna a lámete si hlavu tím, jakému materiálu dát přednost? Dříve než se rozhodnete, možná uvítáte pár rad jak vybírat a co dělat až okna vyměníte.
Dřevěné zdvižně posuvné portály a okna VEKRA NATURA 78, dřevina: tropické meranti, barevný základ: merbau
Dřevěné zdvižně posuvné portály a okna VEKRA NATURA 78, dřevina: tropické meranti, barevný základ: merbau | Foto: okna VEKRA

Materiál není nejdůležitější

Profilový systém, izolační zasklení a kvalitní kování jsou prvky, na kterých přímo závisí vlastnosti a funkčnost oken a dveří. Podcenit jejich výběr se nevyplatí.

RADA č. 1: Okna vybírejte podle toho, kde mají sloužit. Tepelná izolace je jen jednou z důležitých vlastností, věnujte pozornost i ochraně před hlukem a bezpečnosti.

Izolační zasklení tvoří většinu plochy oken a má zásadní vliv na tepelně izolační vlastnosti, ale také na útlum hluku nebo ochranu před rozbitím. Profily rámů a křídel musí být dostatečně tvarově stálé, aby unesly značnou váhu izolačního zasklení. Kování, kterým jsou rámy a křídla osazené by mělo být dimenzováno tak, aby dokázalo zajistit bezproblémovou funkčnost a bezpečnost oken. Musí být snadno seřiditelné, protože pouze správně seřízená okna mohou dobře izolovat.

RADA č. 2: Izolační vlastnosti oken prakticky nezávisí materiálu okenních rámů a křídel.

Moderní okna z plastu, dřeva, dřevohliníku i hliníku mají prakticky srovnatelné izolační vlastnosti. Zlidovělé mýty o "plastových oknech, která nedýchají", jsou úplně mimo. "Moderní okna byt utěsní, vzduch a s ním i vzdušná vlhkost nemá kudy samovolně unikat. Stará okna, kterými táhlo, vlastně "dýchala" a většinou nebylo třeba v zimě větrat, aby z bytu odešla přebytečná vlhkost. Po výměně oken je třeba především se naučit správně větrat," říká Ing. J. Korbelář technický manažer VEKRA OKNA. Platí to jak v případě plastových oken, tak všech ostatních typů moderních oken. Pokud dům není vybaven rekuperací, která se bez ztráty tepla zbaví vlhkosti, je třeba používat odsavače par a efektivně větrat, a to i v zimě.

Plastová okna VEKRA KOMFORT EVO, barva: zlatý dub
Plastová okna VEKRA KOMFORT EVO, barva: zlatý dub | Foto: okna VEKRA

RADA č. 3: Po výměně oken optimálně nastavte interiérovou teplotu a naučte se správně větrat. V zimě větrejte krátce, ale intenzivně, aby odešla vlhkost, ale neprochladily se stěny a zařízení, větrat v zimě ventilací není vhodné.

Výhody a nevýhody jednotlivých materiálů

Plastová okna poskytují dobrý poměr cena - kvalita. Jejich velkou výhodou je, že nepotřebují žádnou speciální péči o povrch, stačí je jen pravidelně mýt. "Při šetrném zacházení a péči o kování budou sloužit desítky let," dodává Ing Korbelář z VEKRY. Při mechanickém poškození ale není snadná oprava.

Čtěte také: Velký průvodce materiály oken

RADA č. 4: Plastová okna musí mít uvnitř plastového profilu kvalitní kovovou výztuhu, která zajistí, aby se nekroutila.

Dřevěná okna jsou krásná a hodí se prakticky všude. Jsou ideální volbou, pokud potřebujete tvarově atypické nebo velké rozměrné prvky. Nehodí se příliš tam, kde je vysoká vlhkost, jako jsou zimní zahrady pro pěstování rostlin.

Dřevěná okna VEKRA NATURA 68, dřevina: smrk, barevný základ: modřín
Dřevěná okna VEKRA NATURA 68, dřevina: smrk, barevný základ: modřín | Foto: okna VEKRA

RADA č. 5: Při výběru dřevěných oken se zaměřte na jejich povrchovou úpravu, ta rozhoduje o tom, jakou péči jim budete muset v budoucnu věnovat.

Hliníková okna vydrží prakticky vše, využití nacházejí především v moderních interiérech. Je možné je tónovat do prakticky do libovolné barvy.

Dřevohliníková okna ideálně spojují přírodní dřevo a odolnost hliníku. Díky hliníkovému opláštění není potřeba pečovat o jejich povrchovou úpravu.

TIP PRO VÁS: Pro víc podrobností se podívejte na Praktického Rádce

RADA č. 6: Všechna moderní okna potřebují alespoň jednou za rok promazat podle návodu od výrobce kování a prohlédnout těsnění.

Okna si pořizujeme většinou jen jednou za život a nejde o zanedbatelnou investici, proto je třeba věnovat výběru dodavatele oken dostatečnou pozornost. "Často nás kontaktují lidé, kteří si pořídili levná plastová okna neznámého původu a nyní hledají, kdo by jim poskytl servis," dodává Ing. Jiří Korbelář z VEKRY.

RADA č. 7: Chtějte vědět, kdo je skutečným výrobcem vašich oken. Nikdy nevíte, kdy budete v budoucnu potřebovat pomoc, moci se pak obrátit přímo na výrobce může být velkou výhodou.

Bílá plastová okna VEKRA PRIMA
Bílá plastová okna VEKRA PRIMA | Foto: okna VEKRA
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Další zprávy