Jako v pohádce. Zámky jižní Moravy umí okouzlit

Red
14. 5. 2012 12:07
Známé zámky i skryté klenoty jižní Moravy
Foto: www.jizni-morava.cz

Jižní Morava - Mapa zámků jižní Moravy připomíná starobylý gobelín, v němž jsou pestrými barvami vetkány dějiny, lidské osudy a záblesky válečné vřavy. Mnohá šlechtická sídla dodnes ožívají hlaholem rytířských turnajů a historických slavností.

Neváhejte podniknout výpravu za nejznámějšími zámky jihu Moravy a nebojte se objevit i skryté klenoty.

Lednický zázrak s minaretem

Honosný zámek Lednice si svou barokní zahradou a skvostnou tudorovskou gotikou podmaní každého a snáze než jinde tam člověk podlehne pohádkové atmosféře. Symbolem lednického areálu je romantický minaret dostavěný v maurském slohu v roce 1802, který s výškou šedesáti metrů drží titul největší stavby tohoto druhu v neislámských zemích.

Foto: www.czechtourism.cz

Zámek nabízí šermířská vystoupení, výstavy květin a umění v galerii, ale i komorní koncerty. Těm, kteří šlechticům záviděli už při procházce zahradou lednického zámku, spadne čelist při prohlídce interiérů. Zámecká knihovna ukrývá skvost v podobě schodiště vyřezaného z kmene jednoho dubu. Pro ty, kteří se rádi bojí, je tu Grotta - umělá krápníková jeskyně s výstavou strašidel, čertů a rarachů.

Otevírací dobu lednického zámku, který mimo jiné nabízí unikátní palmový skleník z 19. století se sbírkou tropických a subtropických rostlin, a podrobné informace včetně zajímavostí okolí nabízí TATO stránka.

Lednický zámek býval letním sídlem rodu Liechtensteinů a je součástí rozsáhlého Lednicko-valtického areálu. Těchto téměř tři sta kilometrů čtverečních ozdobených zámky a drobnými stavbami je od roku 1996 kulturní krajinou UNESCO. Seznam všech pozoruhodností roztroušeních na pomezí jižní Moravy a Dolního Rakouska naleznete ZDE.

Vinný poklad Valtického zámku

Na návrší za náměstím Valtic nedaleko od Břeclavi se skví monumentální tříposchoďová čtyřkřídlá budova s konírnami, jízdárnou, galerií, rokokovým divadlem a kočárnou. Každému musí být hned jasné, že na svém barokním sídlu Lichtenštejnové nešetřili. Příběhy tří významných šlechticů, kteří jsou s Valtickým zámkem spojení naleznete na těchto stránkách.

Foto: www.czechtourism.cz

Kromě reprezentativních prostor mohou návštěvníci absolvovat prohlídku zámecké zahrady, která je vzhledem k rozloze sedmadvaceti hektarů samostatným okruhem. Zahrady ukrývají třeba Žabí sklep nebo umělou jeskyni Peklo.

V areálu zámku sídlí také Národní vinařské centrum, které v zámeckých sklepích provozuje Salon vín České republiky. Ten pořádá nejvyšší českou soutěž vín. Návštěvníci mají možnost stovku nejlepších vín ochutnat ve veřejné degustační expozici umístěné ve sklepních prostorách státního zámku ve Valticích. Ve sklepeních nechybí expozice vinařství. Mnoho zajímavého nabízí okolí Valtického zámku.

Slavkov: zámek i krvavé dějiny

Nejstarším dochovaným panským sídlem na Moravě s může pochlubit Slavkov u Brna. Historie dnešního barokního zámku sahá do 13. století. O současnou barokní přestavbu se postaral italští mistři. Zámek zdobí rozsáhlý park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho.

Foto: www.jizni-morava.cz

Milovníky golfu upoutá spodní část zahrady, která nabízí hřiště se šesti jamkami a příjemné ubytování. Rozlehlé zahrady poskytují útočiště historickým vozům, které se tu každoročně sjíždějí na Oldtimer festival.

Více než zámek Slavkov proslavilo bojiště, na němž se utkali 2. prosince 1805 tři císaři. Bitva přinesla Napoleonovi jeho největší vítězství a vedla ke zrušení Svaté říše římské národa německého. Desetitisíce diváků a stovky vojáků z celé Evropy se každoročně účastní rekonstrukce bitvy. Pro návštěvníky je Slavkovského zámku je kromě prohlídky podzemí, historických salónků a sálů připravena formou projekce právě virtuální připomínka slavné bitvy.

Slavkovský zámek i bojiště jsou dobře dostupné z dálnice D1 a i okolí Slavkova skýtá nejednu zajímavost - osm kilometrů vzdálený památník Mohyla míru nebo třeba Židovskou synagogu.

Krása nad Dyjí

Mezi nejpozoruhodnější stavby světského baroka jižní Moravy patří zámek Vranov nad Dyjí u hranic s Rakouskem. Pohádková stavba na ostrohu nad řekou, vznikla přestavbou ze románskogotického hradu s původem v roce 1100.

Foto: www.jizni-morava.cz

Za současnou krásu „vděčí" ničivému požáru v roce 1665, po kterém hrabata Althannové postavili a vyzdobili impozantní sál předků, dominující tamní krajině. Jako ideovou protiváhu pak vybudovali zámeckou kapli Nejsvětější Trojice.

Podrobnosti o okruzích, na kterých návštěvníci uvidí třeba bohatou kolekci kameninových výrobků z vranovské továrny, cenách vstupného a otevírací dobu najdou zájemci na tomto portálu.

Perla jihovýchodní Moravy

Ne nadarmo si Milotický zámek vysloužil přezdívku perla jihovýchodní Moravy. Unikátní architektonický celek se francouzskou barokní zahradou, bažantnicí, oranžérií, jízdárnou a konírnou jednoduše nadchne. Prohlídka stylově zařízených interiérů nabízí pohled do života posledních majitelů zámku, rodiny Seilern Aspang.

Interiéry byly instalovány podle dobových fotografií ve spolupráci s dcerou posledního majitele panství. Prohlídka je koncipována tak, aby návštěvník měl možnost sledovat běh všedního dne na zámku v první polovině 20. století.

Kdyby turistům nestačilo ani to, mohou si vypůjčit dobové kostýmy šité podle oděvů rodinných příslušníků na obrazech v zámku.

Státní zámek Lysice

Zámek v Lysicích se jako jediný český může pochlubit terasovitou zahradou s klasicistní kolonádou s krytou pergolou. Půvabné šlechtické sídlo leží pětatřicet kilometrů severovýchodně od Brna. Lysický zámek s bohatou historií se dochoval v klasicistní úpravě. Interiéry zaujmou bohatými sbírkami nábytku a k raritám patří sbírka českého skla, zbraní a orientálních předmětů. Zajímavostí je i největší kolekce historických střeleckých terčů a také noční prohlídky zámku.

Zámek Letovice

Letovické panství patřilo postupně jedenácti rodům, posledním z nich byla maďarská rodina Kálnoky. Ta stavbou koníren, letní a zimní jízdárny a úpravou středověké věže vdechla zámku nynější vzhled. Od roku 2002 je zámek v soukromých rukou, prošel rozsáhlou rekonstrukcí a v roce 2008 byl poprvé otevřen pro veřejnost. Areál nabízí k prohlídce také sklepení, jízdárnu, pivovar a zámecký park. Do bývalých koníren pak láká stylová restaurace. Opačný zážitek může poskytnout místní mučírna s hladomornou.

Novogotický zámek Bzenec

Mezi Kyjovem a Veselím nad Moravou leží čtyřtisícový Bzenec, jehož klenotem je novogotický zámek. Odedávna sloužil vinařskému provozu a v jeho rozsáhlých sklepích, které sahají až pod park, zrál sekt Château Bzenec.

Foto: www.jizni-morava.cz

Na první návštěvníky si ještě pár let počká, v roce 2002 koupilo zámek i přilehlý park vedení města a dosud se podařilo opravit dvě věže na nárožích, zámek je však prázdný. I tak stojí za zastávku, v jeho parku s pávy roste slavná státem chráněná Bzenecká lípa, jejíž věk se odhaduje na devět set let. Za pozornost stojí také bzenecký židovský hřbitov.

Zámek Rájec nad Svitavou

Rokokově klasicistní zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Z bohatých sbírek pak vyniká rozsáhlá kolekce orientálního porcelánu a zámecká knihovna s šedesáti tisíci svazky. Tradici zámeckého zahradnictví dokazuje rozlehlý anglický park a každoroční tématické výstavy květin v historických sálech zámku. Noční prohlídky jsou naopak novinkou.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Navštivte další krásné hrady a zámky ve všech krajích republiky.

A href=/pA href=

 

Právě se děje

Další zprávy