Osmý div světa, který málem nepřežil. „Zasněžená“ krása tureckého Pamukkale

Osmý div světa, který málem nepřežil. „Zasněžená“ krása tureckého Pamukkale
Bílé zbarvení dodává místu hornina travertin.
...
Průzračná jezírka lákají ke koupání, to je v nich však zakázáno.
Pamukkale připomíná zasněžený ráj. Zobrazit 9 fotografií
Foto: Profimedia.cz
nad
15. 4. 2025 13:10
V jihozápadním Turecku nad údolím řeky Menderes se rozprostírají travertinové kaskády Pamukkale. Tento přírodní unikát patří k největším turistickým atrakcím v celé zemi a tamní obyvatelé ho dokonce označují za osmý div světa.

Pamukkale, v českém překladu "bavlněný hrad", jsou vápencová jezírka zaplněná azurovou vodou nacházející se nedaleko města Denizli. Příroda je tady s neuvěřitelnou trpělivostí "budovala" 14 tisíc let. Stačilo přitom necelých dvacet let a člověk tento skvost málem zničil, a to kvůli luxusním hotelům, které tady vystavěl. Ty sice turistům nabízely působivé zážitky, ale odváděly vodu z pramene, takže terasy začaly vysychat.

Přítrž tomu udělala v roce 1988 organizace UNESCO, která zapsala Pamukkale na seznam světového kulturního dědictví. Všechny hotely tak byly v 90. letech srovnány se zemí a pod terasami se nyní nachází jen okrasné zahrady. Areál teras s jezírky měří 2700 metrů na šířku a 160 metrů na výšku a jejich bílo-modrá kombinace vyvolává dojem, že se jedná o zasněžený ráj. Termální bazény jsou přitom plné horké minerální vody s teplotou kolem 36° C. 

Bílé zbarvení kaskád má na svědomí hornina travertin, která svým složením odpovídá vápenci. Pamukkale leží na tektonickém zlomu, odkud na povrch vyvěrají horké prameny bohaté na vápník a soli. Když se dostávají na povrch, ochladí se a formují minerální usazeniny. Výsledkem tohoto procesu je právě travertin. Protože pramen je pořád aktivní, kaskády a jezírka vznikají stále dál.

Ačkoli přírodní bazénky s průzračnou vodou lákají ke koupání, ponořit do nich tělo je přísně zakázáno. Můžete v nich ale brouzdat bosí po kotníky anebo si v nich smočit ruce. Vápenná voda prý pomáhá při astmatu, kožním onemocnění či revmatismu. Její léčivé schopnosti byly dobře známy už v antice. V těsném sousedství vápencových teras Pamukkale nechal pergamský král Eumenes II. ve 2. století před naším letopočtem vystavět starověké město Hierapolis, které se stalo léčebným centrem. Navštěvovali ho dokonce i samotní římští císaři nebo egyptská královna Kleopatra.

 

Právě se děje

Další zprávy