Jako Gabča, rukou traviče, zemřelo v Česku už 20 orlů

Redakce DOM, čtk
19. 11. 2009 14:00
Česká společnost ornitologická eviduje desítky případů, kdy se obětí otravy stali přísně chránění ptáci
Orlice Gabča. Narodila se na Slovensku, v Česku ji někdo zabil.
Orlice Gabča. Narodila se na Slovensku, v Česku ji někdo zabil. | Foto: www.csopnj.cz

Praha - Ministerstvo životního prostředí znepokojuje úmyslné trávení zvířat, na které doplácejí i ptáci, a volá po lepší spolupráci s policií při vyšetřování této trestné činnosti.

Česká ornitologická společnost uvádí, že ročně zahyne kvůli otráveným návnadám zřejmě několik tisíc ptáků, přičemž nalezen je pouze zlomek, zhruba 50 mrtvých ptáků.

Dopadení viníků a usvědčení je podle ornitologů a ministerstva obtížné. Soudí, že policisté případy pečlivě nevyšetřují, někdy ani nezajistí stopy.

Vyšetření případů někdy podle nich stěžuje i fakt, že místní policisté mívají vazby na myslivecká sdružení nebo o konkrétních pachatelích ví a případ "zametou pod stůl".

Mezi roky 2004 až 2009 ornitologové evidují otrávených 18 orlů mořských, dva orli skalní, jednoho sobola stěhovavého, 84 káňat lesních, 29 krkavců velkých a mnoho dalších druhů.

"Policejní prezidium nám sice obecně deklarovalo ochotu ke spolupráci, další konkrétně zaměřené výzvy však zatím vyslyšeny nebyly. Bez intenzivní vzájemné spolupráce však lze úspěšné dopadení pachatelů v ČR očekávat jen těžko," řekl novinářům ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Obětí "nesmyslného" trávení volně žijících zvířat se v polovině září stala také například samice orla skalního Gabča, která byla do přírody vypuštěna spolu s dalšími 12 ptáky v rámci programu Návrat orla skalního do ČR. Ten se rozběhl v roce 2006.

Na otrávené návnady lidé používají často zakázaný karbofuran, vysoce toxický jed, který je zakázán v celé EU. Jím otrávení živočichové umírají udušením za plného vědomí, což je velmi drastický způsob smrti.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy