Jako Gabča, rukou traviče, zemřelo v Česku už 20 orlů

Redakce DOM, čtk
19. 11. 2009 14:00
Česká společnost ornitologická eviduje desítky případů, kdy se obětí otravy stali přísně chránění ptáci
Orlice Gabča. Narodila se na Slovensku, v Česku ji někdo zabil.
Orlice Gabča. Narodila se na Slovensku, v Česku ji někdo zabil. | Foto: www.csopnj.cz

Praha - Ministerstvo životního prostředí znepokojuje úmyslné trávení zvířat, na které doplácejí i ptáci, a volá po lepší spolupráci s policií při vyšetřování této trestné činnosti.

Česká ornitologická společnost uvádí, že ročně zahyne kvůli otráveným návnadám zřejmě několik tisíc ptáků, přičemž nalezen je pouze zlomek, zhruba 50 mrtvých ptáků.

Dopadení viníků a usvědčení je podle ornitologů a ministerstva obtížné. Soudí, že policisté případy pečlivě nevyšetřují, někdy ani nezajistí stopy.

Vyšetření případů někdy podle nich stěžuje i fakt, že místní policisté mívají vazby na myslivecká sdružení nebo o konkrétních pachatelích ví a případ "zametou pod stůl".

Mezi roky 2004 až 2009 ornitologové evidují otrávených 18 orlů mořských, dva orli skalní, jednoho sobola stěhovavého, 84 káňat lesních, 29 krkavců velkých a mnoho dalších druhů.

"Policejní prezidium nám sice obecně deklarovalo ochotu ke spolupráci, další konkrétně zaměřené výzvy však zatím vyslyšeny nebyly. Bez intenzivní vzájemné spolupráce však lze úspěšné dopadení pachatelů v ČR očekávat jen těžko," řekl novinářům ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Obětí "nesmyslného" trávení volně žijících zvířat se v polovině září stala také například samice orla skalního Gabča, která byla do přírody vypuštěna spolu s dalšími 12 ptáky v rámci programu Návrat orla skalního do ČR. Ten se rozběhl v roce 2006.

Na otrávené návnady lidé používají často zakázaný karbofuran, vysoce toxický jed, který je zakázán v celé EU. Jím otrávení živočichové umírají udušením za plného vědomí, což je velmi drastický způsob smrti.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy