Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Jaké vybavení je potřeba na cyklistiku vozíčkářů?

komerční článek
14. 6. 2017 10:27
Jedním z oblíbených sportů vozíčkářů je cyklistika. Stejně jako při jiných sportovních aktivitách, i tady je zapotřebí využít speciálních kompenzačních pomůcek.
Foto: MEYRA ČR s.r.o.

Vozíčkáři při cyklistice používají tzv. handbiky - neboli speciálně upravená ruční kola, která umožňují rychlý pohyb na zpevněných cestách, ale i v nerovném terénu.  

Jsou poháněna pohybem horních končetin a svou konstrukcí jsou na úrovni profesionálních sportovních kol. Jejich uživatelé se tak mohou věnovat cyklistice na vrcholové úrovni. Určeny jsou ale samozřejmě i pro rekreační využití a vyrábí se i v dětských velikostech.

Jak funguje handbike?

Pohyb handbiku je zajištěn převodem fyzické síly rukou přes kliky do kol. Běžné modely mají na klikách, které současně slouží jako řídítka, také ovládání brzd a řazení pro přehazovačku. Může to znít složitě, ale jízda na handbiku a jeho ovládání je snadné.

Nejčastěji má handbike z důvodu stability a dobrých jízdních vlastností tři kola - vepředu jedno hnací a vzadu dvě samostatná zavěšená kola.

Handbike není výsadně určen jen pro sportovce ochrnuté po poškození míchy následkem úrazu nebo onemocnění. Jezdit na něm mohou i lidé s lehkým nebo žádným zdravotním handicapem a to v každém věku.

Hlavní nevýhodou handbiků je především jejich velikost. Díky ní jsou neskladné - jak na přepravu, tak i na skladování. Při přesednutí z běžně užívaného vozíku na sportovní handbike, také vyvstává otázka, kam teď s vozíkem.

Existuje alternativa k handbiku?

Alternativou ke klasickému handbiku je zařízení handbike Speedy, které se na stávající invalidní vozík jen připne. Výhodou používání přídavného zařízení jsou menší nároky na skladování a přepravu a nemusíte řešit, co s vozíkem po přesednutí na samostatný handbike.

Foto: MEYRA ČR s.r.o.

Používání handbiku Speedy je pak stejné jako u klasického handbiku. Jednotlivé modely nabízejí různé druhy pohánění - s vynaložením pouze manuální síly, vybavené inteligentním elektrickým násobičem manuální síly nebo plně elektrický pohon.

Připínání přídavného zařízení na vozík je prováděno pomocí nainstalovaného individuálně vyrobeného adaptéru, který umožní uživateli připojit ke svému vozíku jakékoliv přídavné zařízení Speedy bez dalších úprav.

Adapter je pro snadnější manipulaci možné nechat na vozíku připevněný dlouhodobě, nijak neovlivňuje jeho jízdní vlastnosti. Demontovat adapter je nutné jen v případě skládání vozíku. Upínací systém zajišťuje spojení mezi přídavným zařízením Speedy a vozíkem, zvedne malá kola v přední části vozíku a vše trvá jen pár okamžiků.

Společník na letní dovolenou

Pokud se chystáte na letní dovolenou, ale nechcete si s sebou kromě svého invalidního vozíku brát ještě jeden (mnohem větší) vozík na cyklistiku, pak je handbike Speedy skvělá volba.

Výhradním dovozcem přídavných zařízení Speedy v České republice je společnost Meyra ČR. Ta také nabízí možnost jejich krátkodobého pronájmu, což se skvěle hodí pro rekreační sportovce.

 

Právě se děje

Další zprávy