Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Jak vypadá RPSN v roce 2021?

komerční článek
30. 7. 2021 12:10
Ať už si potřebujete půjčit na pračku, rekonstrukci, auto, nebo i něco jiného, vždycky se vyplatí sledovat RPSN. Co to je a jak by měla v roce 2021 vypadat?
Foto: komerční článek

Když se řekne RPSN

Pod zkratkou se ukrývá roční procentní sazba nákladů na úvěr a vyjadřuje celkové náklady úvěru, včetně úroků, poplatků za sjednání i vedení úvěru, pojištění nemovitosti a podobně. Že je to složitá definice? Tak ji trochu zjednodušíme. RPSN nám říká, kolik nás bude úvěr ročně stát. Čím je RPSN nižší, tím je úvěr levnější.

Jaký je rozdíl mezi RPSN a úrokem?

RPSN je procentuální podíl z dlužné částky, který dlužník za období jednoho roku musí zaplatit v souvislosti se splátkami, správou a dalšími nutnými výdaji spojenými s čerpáním půjčky.

Úrokem pak rozumíme peněžitou odměnu věřiteli za půjčení peněz.

Co je součástí RPSN?

Součástí RPSN je podle zákona nejen úrok, ale taky další náklady na spotřebitelský úvěr, které musí dlužník uhradit. Jde o:

  • Poplatek za přípravu smlouvy
  • Poplatky za posouzení žádosti
  • Poplatky za vedení platebního účtu
  • Poplatky za správu úvěru,
  • Poplatek za pojištění neschopnosti splácet
  • Převody financí
  • Další poplatky spojené se zajištěním úvěru

Na druhou stranu v RPSN nenajdeme třeba kolek, který je třeba zaplatit katastrálnímu úřadu, odměnu odbornému odhadci ceny nemovitosti a další nutné výdaje. V některých případech nemusí být součástí ani pojištění schopnosti splácet, takže se vyplatí dobře si pročíst smlouvu a všechny související dokumenty.

Víte, že RPSN je skvělý pomocník, když vybíráte z nabídek jednotlivých bank a rozhodujete se, u které z nich si úvěr sjednáte? 

Foto: komerční článek

Jak RPSN vypočítat?

Výpočet to není nijak snadný, je třeba vzít v potaz hned několik parametrů jako celkovou výšku půjčky nebo úvěru, výši měsíční splátky, počet splátek, poplatek za uzavření smlouvy a jiné pravidelné měsíční poplatky a náklady spojené s úvěrem. 

Výsledné číslo se udává v procentech, je třeba počítat i s tím, že neexistuje maximální RPSN.

Víte, že rok 2021 je ideální dobou ke sjednání hypotečního úvěru? Index RPSN ČBA klesá, třeba v květnu letošního roku šlo o 2,21 % p.a. Bude ale stoupat, takže kdo má zájem o hypoteční úvěr, neměl by příliš otálet.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

S odškodněním lidí, kteří se kvůli zpoždění sociálních dávek dostali do problémů, zákon podle Jurečky nepočítá

S odškodněním lidí, kteří se kvůli zpoždění sociálních dávek dostali do problémů a třeba se i zadlužili, zákon podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nepočítá. Připustil přitom, že hlavně v Praze není výjimkou, že průměrná lhůta vyřízení žádostí přesahuje 70 dnů, u některých klientů dokonce i 150 dnů. Postupně se ale lhůty zkracují, i proto vzniklo v Liberci pracoviště, které přetíženým pobočkám s vyřizováním žádostí pomáhá.

"Další pracoviště by mohla vzniknout v Moravskoslezském a Ústeckém kraji," doplnil Karel Trpkoš pověřený řízením Úřadu práce ČR. V Liberci je na vyřizování pražských žádostí, a to nejen těch podaných on-line, vyčleněno 25 lidí, do budoucna by jich mělo být 50 až 60. Od března v Praze například začínají skenovat listinné podklady tak, aby se s nimi dalo pracovat v digitální podobě, což pomáhá práci zjednodušit. Do poloviny roku by podle Trpkoše měly takto pracovat všechny pražské pobočky.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Prezident Pavel se v pondělí přestěhuje z Hrzánského paláce na Pražský hrad

Prezident Petr Pavel se v pondělí přestěhuje z Hrzánského paláce na Pražský hrad, odpoledne by již měl začít využívat svou novou kancelář. Prostory určené pro prezidenta, první dámu a kancléřku již byly zkontrolovány a jsou nyní v pořádku. Výslednou zprávu o kontrole hradní tým teprve dostane. Novinářům to řekla prezidentova mluvčí Markéta Řeháková. Kvůli stěhování se dnes ruší pravidelná tisková konference.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Policie vyšetřuje likvidaci ekologických škod v Milovicích

Na středočeském krajském úřadě od pondělního ráda zasahují policisté, sbírají dokumenty a data z počítačů. Podle serveru Seznam Zprávy vyšetřují, jak dal kraj vyčistit území bývalého vojenského prostoru v Milovicích na Nymbursku od nebezpečných látek. Mluvčí hejtmanství David Šíma pouze potvrdil, že na úřadě jsou zástupci policie a pracovníci hejtmanství jim poskytují součinnost.

Kriminalisté mají podle serveru podezření, že v prostoru, který by měl být vyčištěn od jedů, zůstalo velké množství nebezpečného azbestu. Hejtmanství zatím k případu bližší informace nesdělilo. "Můžeme potvrdit, že se na úřadě nachází zástupci Policie ČR, kterým je poskytována součinnost. Současně není možné poskytovat jakékoli bližší informace," uvedl Šíma.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Vlaková, autobusová a letecká doprava v Německu se kvůli stávce za vyšší mzdy prakticky zastavila

Vlaková, autobusová a letecká doprava po celém Německu se dnes kvůli čtyřiadvacetihodinové stávce za vyšší mzdy prakticky zastavila. Miliony lidí tak mají na začátku nového týdne problémy s tím, jak se dostat do práce. Stávka svolaná odborovým svazem Verdi a odborovým svazem pro pracovníky na železnici a v dopravě EVG je podle médií největší stávkou v Německu za poslední desetiletí a další z řady protestních akcí, které zasáhly přední evropské ekonomiky. Stávka se dotýká i cestujících v České republice.

Stávka zasáhla téměř všechna letiště, lety přerušila i dvě největší německá letiště, a to v Mnichově a Frankfurtu nad Mohanem. Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) zrušila dálkovou železniční dopravu a velkou část regionálních a příměstských železničních spojů. Podle Českých drah (ČD) některé mezistátní spoje skončí na hranicích s Německem.

Stávka se však dotýká i vodních cest a přístavů a dálniční společnosti, zavřené kvůli chybějící obsluze mohou být i silniční a dálniční tunely. V sedmi spolkových zemích stávkují i zaměstnanci veřejné dopravy. Za protesty jsou hlavně dopady vysoké inflace, zejména vyšších cen potravin a energií, které snižují životní úroveň obyvatel, uvedla agentura Reuters.

Podle asociace letišť ADV se stávka v letectví dotkne 380 000 cestujících. Z velkých letišť se nestávkuje pouze na letišti v hlavním městě Berlíně, protože se však stávkuje na téměř všech ostatních letištích, byly zrušeny téměř všechny vnitrostátní lety.

Svaz Verdi vyjednává jménem zhruba 2,5 milionu zaměstnanců ve veřejném sektoru, včetně zaměstnanců ve veřejné dopravě a na letištích. EVG zastupuje zhruba 230.000 zaměstnanců DB a autobusových společností. Svaz Verdi požaduje zvýšení mezd o 10,5 procenta, nejméně však o 500 eur (zhruba 12.000 Kč) měsíčně. Svaz EVG chce zvýšit mzdy o 12 procent, přičemž minimální nárůst měsíční mzdy má činit 650 eur (15.400 Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy