Nehledejme viníka, napětí mezi lidmi to jen zvýší. Bojujme s virem, radí odbornice

Tomáš Maca Tomáš Maca
18. 3. 2020 6:00
Karanténa, kterou vláda vyhlásila kvůli šíření nového koronaviru, uvrhla Čechy do situace, s níž se dosud nesetkali. Mnoho z nich musí pracovat z domova, kde se současně nacházejí i jejich partneři a často také děti, které nemohou do škol, což přináší riziko ponorkové nemoci. Jak v situaci, kdy lidé přišli o své zavedené rutiny, nepodlehnout stresu, vysvětlují odbornice z Masarykovy univerzity.

Jak o situaci mluvit s dětmi a jak zůstat v kontaktu se seniory

Rodiče menších dětí mohou v době šíření koronaviru čelit dilematu, jak se svými potomky o nebezpečí onemocnění mluvit. Dobrovolná radí, aby situaci ani nebagatelizovali, ani nedramatizovali. "Děti si samozřejmě všímají, že se kolem něco děje, takže nedoporučuji tvrdit, že je všechno v pořádku, protože bychom pak kvůli tomu mohli narušit naši vzájemnou důvěru. Můžeme naopak společně s dětmi například bacila nakreslit, dát mu konkrétnější podobu, aby tomu děti lépe rozuměly, a zejména doporučuji zařadit do denní rutiny pohybovou aktivitu," uvádí fyzioložka.

Protože koronavirus nejvíce ohrožuje seniory, mnozí lidé mají oprávněné obavy navštěvovat své starší rodiče či prarodiče, aby je případně nenakazili. Kvůli tomu ale důchodci často zůstávají celé dny sami, což nemusí prospívat jejich psychice. "Lidé, kteří žijí sami a museli omezit své kontakty s druhými lidmi, by neměli rezignovat a uzavírat se do sebe. Jistě lze doporučit častější telefonický nebo e-mailový kontakt, v optimálním případě lze využívat i videohovorů," připomíná Slezáčková. "Doporučila bych, aby lidé svým příbuzným z řad seniorů volali každý den v konkrétní hodinu. Senioři se tak budou moci na jejich telefonát těšit a nebudou mít pocit, že zůstali ve vzduchoprázdnu, ve kterém se o ně nikdo nestará," dodává Dobrovolná.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy