Nehledejme viníka, napětí mezi lidmi to jen zvýší. Bojujme s virem, radí odbornice

Tomáš Maca Tomáš Maca
18. 3. 2020 6:00
Karanténa, kterou vláda vyhlásila kvůli šíření nového koronaviru, uvrhla Čechy do situace, s níž se dosud nesetkali. Mnoho z nich musí pracovat z domova, kde se současně nacházejí i jejich partneři a často také děti, které nemohou do škol, což přináší riziko ponorkové nemoci. Jak v situaci, kdy lidé přišli o své zavedené rutiny, nepodlehnout stresu, vysvětlují odbornice z Masarykovy univerzity.

Jak o situaci mluvit s dětmi a jak zůstat v kontaktu se seniory

Rodiče menších dětí mohou v době šíření koronaviru čelit dilematu, jak se svými potomky o nebezpečí onemocnění mluvit. Dobrovolná radí, aby situaci ani nebagatelizovali, ani nedramatizovali. "Děti si samozřejmě všímají, že se kolem něco děje, takže nedoporučuji tvrdit, že je všechno v pořádku, protože bychom pak kvůli tomu mohli narušit naši vzájemnou důvěru. Můžeme naopak společně s dětmi například bacila nakreslit, dát mu konkrétnější podobu, aby tomu děti lépe rozuměly, a zejména doporučuji zařadit do denní rutiny pohybovou aktivitu," uvádí fyzioložka.

Protože koronavirus nejvíce ohrožuje seniory, mnozí lidé mají oprávněné obavy navštěvovat své starší rodiče či prarodiče, aby je případně nenakazili. Kvůli tomu ale důchodci často zůstávají celé dny sami, což nemusí prospívat jejich psychice. "Lidé, kteří žijí sami a museli omezit své kontakty s druhými lidmi, by neměli rezignovat a uzavírat se do sebe. Jistě lze doporučit častější telefonický nebo e-mailový kontakt, v optimálním případě lze využívat i videohovorů," připomíná Slezáčková. "Doporučila bych, aby lidé svým příbuzným z řad seniorů volali každý den v konkrétní hodinu. Senioři se tak budou moci na jejich telefonát těšit a nebudou mít pocit, že zůstali ve vzduchoprázdnu, ve kterém se o ně nikdo nestará," dodává Dobrovolná.

 

Právě se děje

Další zprávy