Mozart, Freud, Darwin. Jak vypadal běžný den slavných?

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
4. 7. 2014 19:45
Je vynález nebo velké umělecké dílo výsledkem probdělých nocí? Kolik hodin géniové věnovali odpočinku? Americký spisovatel sestavil přehled denních zvyků slavných osobností.
Mozart
Mozart | Foto: RJ Andrews

Praha – Spisovatel Mason Currey vydal před rokem prvotinu Daily Rituals: How Artists Work, ve které mapuje běžný den slavných spisovatelů, skladatelů či politiků.

Z dopisů a deníků například zjistil, že Balzac vypil až 50 šálků kávy denně a Mozart dokázal pracovat pouhé čtyři hodiny. Jejich plodný život tak Currey obohatil právě detaily a anekdotami ze soukromého života.

Inspirace denním rozvrhem slavných

Americký designér R. J. Andrews podle knihy Masona Curreyho vytvořil grafy, na kterých si každý může najít, co tito velikáni v určitou denní dobu dělali.

Tak například Charles Darwin měl velmi nabitý program. Britský přírodovědec spal většinou od půlnoci do sedmi hodin ráno. Před snídaní si neodpustil krátkou procházku.

Poté sám pojedl a hodinu a půl se soustředil na práci, během které šňupal svůj oblíbený tabák. Další hodinu procházel dopisy, které někdy četl své ženě nahlas. Další hodina a půl práce následovaná procházkou, tentokrát s teriérkou Polly.

Po obědě si Darwin četl noviny, psal dopisy a hodinku si zdříml. Ve čtyři hodiny následovala další procházka, odpolední čaj, četba a hraní vrhcábů se ženou. Dvě hodinky před spaním pak zakladatel evoluční teorie přemýšlel v posteli nad problémy světa a o půlnoci už zase nabíral síly na další den.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Slovinský premiér odstoupil, vláda nedokázala prosadit své zákony

Předseda slovinské vlády Marjan Šarec v pondělí oznámil, že z funkce odstupuje. Důvodem je neschopnost menšinové vládní koalice prosazovat schválení potřebných reformních zákonů. Premiér v dopise zaslaném parlamentu s oznámením demise zároveň vyzval k vypsání předčasných voleb.

Rezignovat se Šarec rozhodl poté, co se veřejnost dozvěděla, že odstupuje vicepremiér a ministr financí Andrej Bertoncelj. Ten nesouhlasil s premiérovým návrhem zákona, na jehož základě by se finanční ztráty zdravotnictví kryly ze státního rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy