Mozart, Freud, Darwin. Jak vypadal běžný den slavných?

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
4. 7. 2014 19:45
Je vynález nebo velké umělecké dílo výsledkem probdělých nocí? Kolik hodin géniové věnovali odpočinku? Americký spisovatel sestavil přehled denních zvyků slavných osobností.
Mozart
Mozart | Foto: RJ Andrews

Praha – Spisovatel Mason Currey vydal před rokem prvotinu Daily Rituals: How Artists Work, ve které mapuje běžný den slavných spisovatelů, skladatelů či politiků.

Z dopisů a deníků například zjistil, že Balzac vypil až 50 šálků kávy denně a Mozart dokázal pracovat pouhé čtyři hodiny. Jejich plodný život tak Currey obohatil právě detaily a anekdotami ze soukromého života.

Inspirace denním rozvrhem slavných

Americký designér R. J. Andrews podle knihy Masona Curreyho vytvořil grafy, na kterých si každý může najít, co tito velikáni v určitou denní dobu dělali.

Tak například Charles Darwin měl velmi nabitý program. Britský přírodovědec spal většinou od půlnoci do sedmi hodin ráno. Před snídaní si neodpustil krátkou procházku.

Poté sám pojedl a hodinu a půl se soustředil na práci, během které šňupal svůj oblíbený tabák. Další hodinu procházel dopisy, které někdy četl své ženě nahlas. Další hodina a půl práce následovaná procházkou, tentokrát s teriérkou Polly.

Po obědě si Darwin četl noviny, psal dopisy a hodinku si zdříml. Ve čtyři hodiny následovala další procházka, odpolední čaj, četba a hraní vrhcábů se ženou. Dvě hodinky před spaním pak zakladatel evoluční teorie přemýšlel v posteli nad problémy světa a o půlnoci už zase nabíral síly na další den.

 

Právě se děje

před 32 minutami

V Ostravě vykolejila tramvaj po srážce s autem, dva lidé jsou zranění

Dva lidé v pátek utrpěli zranění při srážce tramvaje a osobního auta v Ostravě. Oba zranění byli v automobilu. Tramvaj po nehodě vykolejila, řekli mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že řidič auta zřejmě tramvaji nedal přednost při odbočování. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají svědky, aby se přihlásili. Zraněnými byli osmašedesátiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž. "Žena utrpěla lehké zranění hlavy. Muž měl těžší zranění v oblasti zad a podezření na otřes mozku," řekl Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy