Babiš je rozčiluje a za klima chtějí stávkovat. Poznejte svět mladé generace Čechů

Magazín Magazín
9. 10. 2019 6:01
Sociální sítě jsou pro ně zábavou i drogou, politiku vnímají jako boj o moc, práce jim musí dávat smysl i slušný příjem a bydlet chtějí ve vlastním. Na prvním místě mají rodinu a přátele, třídění odpadu považují za automatickou věc a stáří si chtějí aktivně užít. Jak o světě kolem sebe přemýšlí generace Čechů narozená po roce 1995, zjistila v exkluzivním průzkumu pro Aktuálně.cz agentura Behavio.
Stávkovat za klima má podle generace Z smysl. (protest za změnu postoje v boji proti změně klimatu, 15. 3. 2019)
Stávkovat za klima má podle generace Z smysl. (protest za změnu postoje v boji proti změně klimatu, 15. 3. 2019) | Foto: Jakub Plíhal

Sociální sítě berou Češi narození po roce 1995 jako automatickou součást života a znamenají pro ně především kontakt s ostatními a zábavu. Naprostá většina z nich je na Facebooku, YouTube a Instagramu. 

Ti mladší, mezi 16. a 19. rokem, jsou ze sociálních sítí nadšenější než ti starší ve věkovém rozmezí 20 až 23 let a jsou pro ně větší zábavou. U mladších vyhrává Instagram, u starších vede zase Facebook.

Jak uvažuje generace Z?

Exkluzivní průzkum agentury Behavio, který si Aktuálně.cz nechalo vypracovat v rámci svého speciálu o generaci Z, se uskutečnil na vzorku 600 lidí ve věku 16-23 let ve dnech 12. až 15. srpna. Mezi sledovanými tématy nechyběly sociální sítě, politika, práce, bydlení, ekologie a stáří.

Pro čtvrtinu mladých Čechů sociální sítě představují drogu, pro 38 procent ztrátu času a pro 17 procent nutné zlo. Polovina z dotazovaných přiznala, že na nich tráví až příliš času. V průměru jim obětují dvě až tři hodiny denně. Téměř polovina dotazovaných tvrdí, že by měsíc bez sociálních sítí nějak zvládla a 36 procent z nich je přesvědčených, že by se bez nich na měsíc obešli snadno.

Foto: Aktuálně.cz

Polovina mladých by volila piráty a většina podporuje stávku za klima

Míra zájmu o politiku se podle průzkumu mezi mladými Čechy různí. Zatímco 39 procent z nich se o ni zajímá celkem pravidelně a další třetina alespoň před volbami, necelá třetina (28 procent) politiku naopak neřeší vůbec. O věci veřejné se více starají mladí lidé z větších obcí a s vyšším příjmem domácnosti. Polovina mladých Čechů v posledních dvou letech podepsala petici a zhruba čtvrtina se účastnila demonstrace či manifestace.

Více než dvě třetiny se při příští příležitosti určitě chystají hlasovat ve volbách do Poslanecké sněmovny a více než polovina dotazovaných by volila Českou pirátskou stranu. Většina mladých Čechů se ale shoduje v názoru, že je politika zkorumpovaná a bojuje se v ní o moc. Prezidenta Miloše Zemana i premiéra Andreje Babiše vnímá většina dotazovaných negativně.

Foto: Aktuálně.cz

Jako velký problém současnosti chápou příslušníci české generace Z klimatickou změnu. Pouze 15 procent z nich ji považuje za nafouklou bublinu a skoro dvě třetiny mladých jsou přesvědčené, že školní stávka pro klima má smysl. Přímo se do ní nicméně zapojilo jen 10 procent dotazovaných. Až 83 procent mladých Čechů však třídí odpad a výrazně rozšířené je mezi nimi i omezování plastů či ježdění hromadnou dopravou.

Polovina upřednostňuje vysoký plat, polovina smysluplnou práci

Ve vztahu k práci se generace Z dělí na dvě přibližně stejně velké skupiny. Pro první z nich (51 procent) je zásadní trávit v zaměstnání co nejméně času a pobírat vysoký plat. Až potom řeší, jestli je smysluplná. Je pro ně tedy důležité, aby to byl co nejlepší způsob obživy, nic víc od práce nečekají. Druhé skupině (47 procent) musí práce dávat smysl. Chtějí, aby měla pozitivní dopad na společnost, požadují kreativní různorodou náplň a skvělé kolegy.

Foto: Aktuálně.cz

V představě o ideálním bydlení se česká generace Z příliš neliší od jiných věkových skupin populace. Většina z ní doufá, že do 20 let bude žít ve vlastním. O bydlení v nájmu uvažuje necelá pětina z ní a kvůli bytové krizi je to reálnější scénář zejména pro mladé lidi z Prahy.

Stáří si mladí Češi spojují hlavně s nemocemi, radostí z rodiny, moudrostí, klidem a časem na koníčky. Koníčkům, cestování a dalším příjemným aktivitám by se v seniorském věku rádo věnovalo 64 procent dotazovaných. Starší část generace Z se ovšem na stáří dívá méně idylicky než ta mladší a více reflektuje negativní trendy, které se s ním pojí, jako nízké důchody a závislost na ostatních. Hned 66 procent vzorku tak uvedlo, že si na důchodový věk hodlá spořit.

Projděte si celý speciál o generaci Z včetně příběhů jejích členů a komentářů psychologů a sociologů:

 

Právě se děje

před 35 minutami

Obama před kanadskými volbami podpořil Trudeaua. Kritici ho obviňují z vměšování

Někdejší demokratický prezident Spojených států Barack Obama před parlamentními volbami v Kanadě veřejně podpořil tamního premiéra Justina Trudeaua. "Jako prezident jsem byl pyšný, že mohu pracovat s Justinem Trudeauem. Je to tvrdě pracující a skutečný vůdce, který se věnuje velkým tématům, jako je klimatická změna. Svět potřebuje jeho progresivní vedení a já doufám, že naši severní sousedé ho podpoří, aby získal další mandát," napsal Obama na Twitteru. Trudeau mu vzápětí odpověděl tweetem: "Díky, příteli."

Obamův tweet vyvolal pozornost kvůli tomu, že se někdejší americký prezident postavil za kanadského premiéra jen pár dní před hlasováním, což kritici považují za vměšování do kanadských voleb. Jiní hovoří o neobvyklém kroku. Kanadská volební komise nicméně sdělila, že cizinci své názory na kanadské volby mohou vyjadřovat zcela volně.

Kanaďané v pondělí rozhodnou, zda zemi dál povede liberál Trudeau, nebo se k moci dostanou konzervativci. Preference obou hlavních stran jsou vyrovnané a případný vítěz se zřejmě neobejde bez koaličního partnera.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Grussmann povede fotbalisty Opavy až do konce podzimu

Sportovní manažer Alois Grussmann bude plnit roli hlavního trenéra fotbalistů Opavy až do konce podzimní části první ligy. Funkci převzal už před třemi týdny, kdy nahradil odvolaného Ivana Kopeckého. Po jednání s představenstvem klubu Grussmann nyní rozhodl, že na lavičce týmu zůstane až do zimní přestávky.

"Tréninky a celkovou přípravu mužstva na zápasy povede dosavadní asistent Josef Dvorník. Stávající realizační tým bude v nejbližších dnech doplněn o druhého asistenta trenéra," oznámil na svém webu opavský celek, který v dosavadních dvanácti ligových kolech jen dvakrát vyhrál a s devíti body je poslední.

Další zprávy