reklama
 
 

Před 50 lety vznikly minisukně. Symbol sexuální revoluce

10. 7. 2014 9:13
Minisukni si začaly Londýňanky oblékat před 50 lety. Nová móda se rychle rozšířila do celého světa a nosí se dodnes.

Londýn - Školačky v kraťounkých sukýnkách, v kozačkách, s obřími řasami a s tmavým líčením ve stylu Twiggy udělala z Londýňanek v 60. letech 20. století Mary Quantová.

Svým radikálním módním stylem vyvolala poprask. Její minisukně a pouzdrové šaty se zas a znovu vrací do módy v nových vlnách a modifikacích. První modely představila světu před 50 lety, 10. července 1964.

"Jsem snad jediná žena, která kdy zatoužila jít s mužem do postele již odpoledne? Minišaty jsou symbolem dívek, kterým se čekat nechce," komentovala své dílo Quantová v roce 1964.

Proč nenosit PVC?

Kromě minisukní, ta pravá měla mít délku asi 15 až 18 centimetrů nad kolena, dala světu geometrický střih, plastové pláště, kabelky na dlouhém pásku přes rameno, hot pants (zkrácený typ kalhot s nohavicemi těsně pod rozkrok) a barevné punčocháče, jež příhodně doplňovaly její minimodely.

Název pro krátkou sukni "mini" si Quantová vybrala podle tehdejšího automobilového hitu, který brázdil britské silnice. Spojením dvou legend - miniautomobilu a minisukně - se pak stal vůz Designer: autogram Mary Quantové zdobil přední sedadla vozu, který se prodával jen v černé a bílé. A přední znak znázorňoval firemní logo návrhářky.

Šít se učila po nocích

Rodačka z anglického Kentu vystudovala výtvarné umění na Goldsmithově akademii v Londýně. Ve dvaadvaceti si v roce 1955 otevřela butik na King's Road nazvaný Bazaar, do něhož nejdříve nakupovala za hotové tkaniny v luxusním obchodním domě Harrods.

Talentovaná amatérka, která navštěvovala jen večerní kurzy šití, nejprve šila všechno sama, ale už v roce 1966 pro ni pracovalo skoro 20 dílen. V roce 1965 začala s exportem své produkce do USA a již o rok později byla vyznamenána Řádem britského impéria za export.

Koncem minulého tisíciletí Quantová založila webové stránky, které zdobí stylizovaná černá květina a slogan "svoboda a individualita". Návrhářka začala exportovat do Japonska, především dekorativní kosmetiku.

Čeští muži si na "mini" potrpí

Do Čech vtrhla minimóda záhy po svém objevení a místní slečny propadly minisukním mezi prvními na světě - též díky tehdejší uvolněné atmosféře. "V ČR měla na konci 60. let mini každá druhá holka," vzpomíná módní historička Jana Máchalová.

Eva Pilarová ke kraťoučkým sukním nosila vysoké kozačky. A Miluše Voborníková se Zuzanou Burianovou zase síťované punčochy. "Pánové Suchý a Šlitr si v Semaforu na minisukně potrpěli," vzpomíná Voborníková.

autor: ČTK | 10. 7. 2014 9:13

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama