Jak by napsali maturitní slohovou práci profesionálové? Zde jsou jejich nápady

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
13. 4. 2019 12:00
Ve středu 10. dubna proběhly na středních školách státní písemné maturity z českého jazyka. Studenti mohli volit mezi hororovým vyprávěním "Děsuplná noc", článkem o fake news, líčením zimní krajiny, úředním dopisem o charitativním projektu, recenzí na jednu z navržených knih či úvahou o tom, zda může účel světit prostředky. Zadání maturitní práce jsme poslali "mistrům slova", tedy profesionálům, kteří se psaním živí, ať už jde o spisovatele, publicisty či textaře, a požádali je, aby nám napsali svou volbu tématu a svůj nápad.
Foto: ČTK

Písničkář, básník a předseda Českého PEN klubu Jiří Dědeček

Já bych psal o prostředcích posvěcených účelem (úvaha "Může účel světit prostředky?" - pozn. red.). Je to princip, jímž se lidstvo řídí od nepaměti, proto to taky na světě takhle vypadá. A ptal bych se, které slovo ve větě "účel světí prostředky" je v prvním a které ve čtvrtém pádě.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy