Jak bojovat proti ztrátě paměti? Zapište se do kurzů umění

pej
26. 7. 2015 13:39
Chcete, aby vám lépe fungovala paměť? Pak dodržujte zásady zdravého životního stylu a neustále se učte něco nového, radí britští psychologové.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn - Ztráty paměti se obává celá řada čtyřicátníků. Snaží se jí vyvarovat všemi možnými prostředky, ať už procvičováním mozku křížovkami nebo úzkostlivým dodržováním zdravého životního stylu. Skupina vědců z univerzity v Newcastlu ale doporučuje neustále se učit novým věcem, informuje server BBC.

"Samozřejmě, že existuje mnoho způsobů, jak udržet svůj mozek v dobré kondici. Doporučujeme nekouřit a respektovat zásady zdravé výživy," přibližuje jeden ze členů výzkumného týmu Michael Mosley.

"Pokusili jsme se najít nejefektivnější metodu, jak paměť ještě více zlepšit," přibližuje osmitýdenní experiment provedený na třiceti dobrovolnících.

První skupina o deseti členech se měla během pokusu věnovat rozvoji fyzičky, přesněji tři hodiny týdně trávit intenzivní chůzí. Další desítka lidí pracovala na posílení činnosti mozku luštěním křížovek či sudoku. Poslední skupině pak psychologové předepsali povinnou účast na kurzech kreslení a malování aktu.

Po osmi týdnech všichni zúčastnění prokázali jasné zlepšení. Největšího pokroku ale podle tvrzení výzkumníků dosáhla skupina "výtvarníků."

Podle předního britského psychologa má tento výsledek jednoduché vysvětlení. "Učení něčeho nového zapojuje mozek nejefektivnějším způsobem. Na změny reaguje bez ohledu na to, kolik mu je," vysvětluje Daniel Collerton.

Podle něj ale umělecké kurzy přinesly i důležitý rozvoj psychomotorických schopností a eventuálně i zlepšení činnosti srdce.

"Další výhodou je, že museli v kurzech celé tři hodiny stát, což je jistě velmi dobrý způsob, jak spálit nadbytečné kalorie a udržovat svoje srdce v kondici," dodal.

Pro efektivní přemýšlení potřebujeme soustředění, místo toho jsme blázni do kupování nových mašinek, které nás permanentně vyrušují, říká odborník na aplikaci neurověd v denním životě Petr Kadlec | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

teď

Úřad šerifa v americkém Oregonu přijal do služby českého psa

Úřad šerifa v oregonském okrese Umatilla ve Spojených státech po letech přijal do služby psa, konkrétně belgického ovčáka Skotyho z Česka. V pondělí o tom informovala americká televizní stanice KNDU.

Tamní úřad šerifa měl služebního psa do roku 2014 a loni se po letech rozhodl program obnovit. Vybrán byl belgický ovčák malinois, který je znám jako maliňák. Skoty, který pochází z Česka, je osmnáctiměsíční pes. Trénován je k zadržování pachatelů, stopování a hledání narkotik.

Skoty se svým psovodem Codym Marcumem tento měsíc úspěšně zakončili pětitýdenní výcvik, nyní je tak čeká ostré nasazení do služby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud v Číně poslal do vězení hongkongského knihkupce Minhaie

Soud v Číně poslal za nezákonné poskytování zpravodajských informací do zahraničí na deset let za mříže hongkongského vydavatele a knihkupce se švédským občanstvím Gui Minhaie, napsala agentura Reuters.

Kauza Minhaie, který prodával knihy píšící velmi otevřeně o čínských vůdcích, zkomplikovala vztahy mezi Pekingem a Stockholmem.

Minhai byl jedním z pěti hongkongských nakladatelů a knihkupců, kteří zmizeli na přelomu let 2015 a 2016 a později se objevili ve vazbě v pevninské Číně.

Další zprávy