Izrael omývají nejkalnější vody Středozemního moře

Tova Cohenová (Reuters)
23. 10. 2007 9:30
Bezpečnost se pro něj stala vším. Na ekologii zapomněl
Turisty pláže v hlavním městě Tel Avivu nelákají. Znečištění je katastrofální, tvrdí ekologové.
Turisty pláže v hlavním městě Tel Avivu nelákají. Znečištění je katastrofální, tvrdí ekologové. | Foto: Aktuálně.cz

Tel Aviv - Středozemní moře je považováno za nejvíce znečištěné moře a vody kolem izraelského Tel Avivu tato slova bohužel potvrzují.

Těžké kovy a pesticidy se vypouští do moře s požehnáním vlády, tvrdí ekologisté.

A místní společnost, odpovědná za údržbu kanalizací pro dvou a půl milionovou oblast kolem hlavního město, je největším znečišťovatelem východního Středozemí.

Stav moře u Tel Avivu? Katastrofa

"Stav izraelských pobřežních vod je katastrofální," tvrdí izraelská ekologická skupina Zalul ve Zprávě o stavu moří na rok 2007.

Problémy s nadměrným znečištěním či extrémním rybolovem řeší všech jednadvacet zemí na březích Středozemního moře. Izrael, který se léta soustředí především na bezpečnostní problémy, je na tom v otázkách ochrany životního prostředí ale ze všech nejhůře.

Nedávný komentář deníku Jerusalem Post přirovnal moře k obřímu septiku. Tak ho alespoň podle reportéra deníku chápe většina izraelské veřejnosti.

Claude Leviová, matka dvou dětí a bývalá zdravotní sestra, potvrzuje, že se v moři kvůli znečištění nekoupala již několik let, přestože žije pouhých pár metrů od pláže. "Místní voda není čistá. Mám dítě, ale chodíme pouze do bazénu. Na pláži jsme v životě nebyly," dodává.

Spáleniště na severu Izraele, způsobené raketami Hizballáhu. Ekologickou katastrofu pro Středomoří přinesla i loňská izraelsko-libanonská válka.
Spáleniště na severu Izraele, způsobené raketami Hizballáhu. Ekologickou katastrofu pro Středomoří přinesla i loňská izraelsko-libanonská válka. | Foto: Martin Novák

Miliony tun chemikálií

Po úspěšné bitvě o korálové útesy v Rudém moři obrátila organizace Zalul pozornost na znečištění západního pobřeží země a udělování speciálních vládních povolení, které ročně umožní stovce firem vypouštět nečistoty přímo do moře.

S požehnáním vládních úřadů se podle zprávy Zalulu do moře ročně dostane více než 140 tun těžkých kovů, 130 tun pesticidů, pět tun arseniku, 1300 tun čpavku a tuna kyanidů. 

Ministerstvo životního prostředí se brání. "Skutečnost není ani zdaleka tak černá, jak se praví ve zprávě ekologů," tvrdí ministerský mluvčí.

Podobné výsledky jako izraelská organizace Zalul ale přinesla také nedávná zpráva OSN. Tel Aviv podle ní patří mezi deset největších znečišťovatelů Středozemního moře.

Nejhorší je kanalizace

Nic na tom nezměnilo ani rozhodnutí největšího znečišťovatele, kanalizační firmy Šafdan, která namísto vypouštění nečistot do moře přikročila ke spalování. 

Olejem znečištěné pobřeží v Bejrútu.
Olejem znečištěné pobřeží v Bejrútu. | Foto: Reuters

Ekology to však nenadchlo. "Vypadá to, že nyní budeme nečistoty dýchat, zatímco doteď jsme v nich plavali," okomentoval rozhodnutí projektový manažer Zalulu Sagit Rogenstein.

Investice ve výši více než dvanácti milionů šekelů by snad zlepšení stávajícího stavu ale přece jen přinést mohly. "Věříme, že za půl roku bude 15 procent námi produkovaného odpadu zcela bez škodlivin," prohlásil mluvčí Šafdanu Amnon Liebermann.

Izraelské společnosti tak pomalu dohánějí svět. Ekologická výroba bude v budoucnosti hrát stále větší roli i v neklidném blízkovýchodním regionu.

 

Právě se děje

Další zprávy