Irská zpěvačka Sinéad O’Connorová konvertovala k islámu, přejmenovala se na Šuhadu

Magazín ČTK Magazín, ČTK
26. 10. 2018 9:08
Sinéad O'Connorová oznámila, že konvertovala k islámu a že jde o "přirozený závěr cesty každého inteligentního teologa".
Sinéad O’Connorová? Ne, Šuhadá Davittová
Sinéad O’Connorová? Ne, Šuhadá Davittová | Foto: twitter.com/MagdaDavitt77

Známá irská zpěvačka Sinéad O’Connorová oznámila, že konvertovala k islámu. Ve svém příspěvku na Twitteru poděkovala dalším stoupencům náboženství a zveřejnila také video, ve kterém zpívá azán - islámské svolání ke společné modlitbě.

Jako důvod uvedla, že jde o "přirozený závěr cesty každého inteligentního teologa", citoval ji britský web BBC. Zpěvačka se kromě toho přejmenovala na Šuhadu. "Všechna studia Písma svatého vedou k islámu," dodala ve svém twitterovém příspěvku. 

Ve čtvrtek navíc irský imám zveřejnil video, ve kterém zpěvačka odříkává islámské vyznání víry. 

O’Connorová, která si vloni změnila jméno na Magda Davittová, není středem pozornosti v otázkách náboženství poprvé. Jak připomíná BBC, koncem 90. let se nechala od biskupa nezávislé katolické skupiny v Lurdách vysvětit na kněžku, což římskokatolická církev neuznala.

V roce 1992 zase vzbudila rozruch, když v živém vysílání jedné z amerických televizí roztrhala fotografii papeže na protest proti ututlávání pedofilních afér irských kněží.

Irská zpěvačka se navíc vloni potýkala a psychickými problémy a stěžovala si na nedostatečnou podporu svých blízkých. Na svůj Facebook pak umístila srdceryvnou prosbu. 

Interpretka dříve hrozila i sebevraždou. Matka čtyř dětí se podle amerických médií potýká s bipolární afektivní poruchou, kterou jí lékaři diagnostikovali před více než deseti lety.

Video: Srdceryvná prosba irské zpěvačky na Facebooku

Zpěvačka Sinéad O'Connorová prosí na Facebooku o pomoc | Video: Sinéad O'Connor
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy