Invaze berušek: Velkou Británii ohrožují brouci z Asie

Lucie Kalivodová
30. 6. 2009 13:00
Slunéčka z Asie mohou ohrozit až 1000 místních druhů živočichů i rostlin.
Harmonia axyridis
Harmonia axyridis | Foto: Bruce Marlin

Londýn - Populace slunéček (lidově berušek) Harmonia axyridis se ve Velké Británii dramaticky rozrostla a ohrožuje ostatní druhy hmyzu i rostlin. Informují o tom britská média.

"Slunéčko Harmonia axyridis pochází z Asie a pro své nadprůměrné schopnosti likvidovat mšice a jiné škůdce a díky vysoké plodnosti (2000 vajíček za život) se stalo oblíbeným přirozeným nepřítelem škůdců vysazovaným na polích a v sadech v mnoha zemích," uvádí server BioLib.cz.

Tato slunéčka se nejdříve zdržovala v místě vysazení. Po úspěšné aklimatizaci se ale začala lavinovitě šířit po celých kontinentálních Spojených státech a v jižních oblastech Kanady, rychlostí i stovky kilometrů za rok.

V Británii je nikdo záměrně nevysazoval, dostala se tam pravděpodobně na ovoci a rostlinách přes kanál La Manche v roce 2004. Během několika let se rozšířila téměř po celém britském území, od Essexu až po Orknejské ostrovy. K velké nelibosti britských přírodovšdců.

Roztoči jako zbraň

Jde totiž o predátory, kteří hubí larvy ostatních druhů berušek i jiného hmyzu, napadají dokonce i některé druhy ovoce.

Podle doktorky Helen Royové z Centra pro ekologii a hydrologii (CEH) představují puntíkatá stvoření pro britskou přírodu veliké nebezpečí.

Slunéčko sedmitečné
Slunéčko sedmitečné | Foto: Jiří Kropáček

"Domníváme se, že negativní dopad pro Velkou Británii bude dalekosáhlý a ničivý. Tyto berušky mohou ohrozit až 1000 místních druhů živočichů i rostlin," řekla agentuře AP Royová.

Berušky mají sice přirozené nepřátele, ti ale nestačí jejich populaci likvidovat. Vědci ale přišli nyní s nápadem, jak lavinovitému rozmnožování druhu zamezit.

Hodlají na ně nasadit speciální druh roztočů, kteří u samiček způsobí neplodnost, roztoč se navíc bude přenášet z jedné generace na druhou. Tím by mělo docházet ke snižení počtu invazivního asijského hmyzu.

Podle doktorky Remy Wareové z univerzity v Cambridge je však projekt na ochranu místních berušek zatím ve stádiu příprav. Detaily mají vědci z celého světa projednat na letní konferenci ve Velké Británii.

Jak je poznáte

Jak ale tato ničivá slunéčka, která se podobají evropským druhům, poznat? Server BioLib.cz popisuje jejich vzhled takto: Dospělí jedinci měří 6 až 9 mm. Zbarvení je velmi proměnlivé. Nejčastěji je světle červená s devatenácti černými tečkami.

Foto: Entomart.ins

Tečky se mohou vzájemně dotýkat, pokud se daný jedinec vylíhl při nízké teplotě, anebo mizet, pokud se vylíhl v teplotě vysoké. Pak mohou být krovky až čistě červenooranžové. Nikdy se ale nevytvoří forma nápadně podobná našemu slunéčku sedmitečnému (Coccinella septempunctata).

Přibližně desetina jedinců je černých, se dvěma nebo čtyřmi červenými skvrnami. Pohlaví lze od sebe odlišit podle zbarvení horního pysku (samice ho má černý, samec bílý). I larvu lze poznat bezpečně, je černá s nápadnými oranžovými pruhy trnů po stranách.

Z našich velkých druhů je harmonii nejpodobnější slunéčko velké (Anatis ocellata).

 

Právě se děje

Další zprávy