Invaze asijského kapra trápí Kentucky. Na přehradě omráčili hejno elektrickým proudem

Magazín Magazín
1. 8. 2019 11:43
Americký stát Kentucky bojuje s přemnoženým kaprem asijským. Pracovníci použili speciální „šokové“ lodě, aby ryby omráčili a mohli je spočítat. Video ukazuje nespočet kaprů plácajících se u přehrady Barkley poté, co dostali ránu proudem.
Video: Kentucky Department of Fish and Wildlife Resources

Omráčení ryb elektrickým proudem není nic mimořádného, běžně se používá při sčítání rybí populace, vysvětlili zpravodajskému webu CNN místní odborníci, kteří se v Kentucky starají o vodstvo.

Ryby tímto způsobem nepojdou, zůstanou ale na krátkou chvíli omráčené, takže se dají buď spočítat, nebo pochytat. "Děláme to proto, abychom měli představu, kolik nám tu podobných ryb vůbec plave pod přehradou," řekl Ron Brooks, který má rybolov v jezeře na starost.

Omráčené kapry pak pochytají a putují na výrobu hnojiva, rybích návnad nebo na zpracování do potravinářského průmyslu.

Přestože osud ryb nezní zrovna idylicky, úřady si s invazí asijského kapra přestávají vědět rady. Tento invazivní druh v 70. letech minulého století zavedli do rybníků Spojených států chovatelé sumců. Jenže jeho populace stále roste a požírá potravu dalším živočichům ve vodním ekosystému.

"Měli dovoleno vysadit kapra asijského, aby se tak zbavili řas ve vodách. Ryby pak prodávali například na čínských tržištích," řekl Ron Brooks. "Jenže si neuvědomili, že by jim mohli z rybníků uplavat a dostat se do řek. Trvalo jim to 30 let, ale podařilo se jim to. Tihle kapři sem byli vysazeni s dobrým úmyslem, ale nikdo nečekal, jak velký problém se z nich vyklube," dodal.

Kapr asijský je citlivý na hluk, takže když slyší motor proplouvající lodi, vyskočí klidně až tři metry nad hladinu. Zvlášť velké ryby takto můžou poničit rybářské lodě, a pokud vyskočí například jachtařům na palubu, mohou jim způsobit i zranění.

Státy Kentucky a Tennessee už společně pracují na odstranění asijského kapra z jezer, která jsou důležitá pro turistický ruch. Lidé sem jezdí za rekreačním rybařením nebo se projíždějí na lodích.

Ochránci teď chtějí postavit speciální rybí plot, který bude vydávat zvuk, vytvářet bubliny a svítit. Podobnou metodu použili odborníci v Evropě, pomocí níž úspěšně změnili migrační cesty lososů. Na kapry však nikdy předtím použita nebyla. 

 

Právě se děje

před 5 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

před 1 hodinou

Evropské státy se chystají převzít své občany ze syrských věznic

Belgie se chystá využít příměří v Sýrii a evakuovat své občany podezřelé z terorismu z táborů na severu Sýrie. Podle britského listu The Guardian se chystají podobný krok učinit i další evropské země. Turecko zahájilo 9. října ofenzívu na severu Sýrie a ve čtvrtek ji po dohodě s USA na 120 hodin pozastavilo s podmínkou, že se kurdští bojovníci musejí stáhnout z dohodnutého prostoru u hranice. Právě Kurdové střeží tábory se zajatými členy Islámského státu (IS) a jejich příbuznými.

Mezi zajatci je podle odhadů 2000 až 3000 cizinců. Belgické úřady už informovaly rodiny belgických zajatců, že se Brusel pokusí využít pětidenního příměří a belgické občany z táborů repatriovat.

O podobném kroku uvažuje také Francie a Německo. Británie, která dosud odmítala řešit osud asi 30 britských zajatců, se podle The Guardianu možná vzhledem k postupu ostatních Evropanů zachová podobně jako oni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy