Invaze asijského kapra trápí Kentucky. Na přehradě omráčili hejno elektrickým proudem

Magazín Magazín
1. 8. 2019 11:43
Americký stát Kentucky bojuje s přemnoženým kaprem asijským. Pracovníci použili speciální „šokové“ lodě, aby ryby omráčili a mohli je spočítat. Video ukazuje nespočet kaprů plácajících se u přehrady Barkley poté, co dostali ránu proudem.
Video: Kentucky Department of Fish and Wildlife Resources

Omráčení ryb elektrickým proudem není nic mimořádného, běžně se používá při sčítání rybí populace, vysvětlili zpravodajskému webu CNN místní odborníci, kteří se v Kentucky starají o vodstvo.

Ryby tímto způsobem nepojdou, zůstanou ale na krátkou chvíli omráčené, takže se dají buď spočítat, nebo pochytat. "Děláme to proto, abychom měli představu, kolik nám tu podobných ryb vůbec plave pod přehradou," řekl Ron Brooks, který má rybolov v jezeře na starost.

Omráčené kapry pak pochytají a putují na výrobu hnojiva, rybích návnad nebo na zpracování do potravinářského průmyslu.

Přestože osud ryb nezní zrovna idylicky, úřady si s invazí asijského kapra přestávají vědět rady. Tento invazivní druh v 70. letech minulého století zavedli do rybníků Spojených států chovatelé sumců. Jenže jeho populace stále roste a požírá potravu dalším živočichům ve vodním ekosystému.

"Měli dovoleno vysadit kapra asijského, aby se tak zbavili řas ve vodách. Ryby pak prodávali například na čínských tržištích," řekl Ron Brooks. "Jenže si neuvědomili, že by jim mohli z rybníků uplavat a dostat se do řek. Trvalo jim to 30 let, ale podařilo se jim to. Tihle kapři sem byli vysazeni s dobrým úmyslem, ale nikdo nečekal, jak velký problém se z nich vyklube," dodal.

Kapr asijský je citlivý na hluk, takže když slyší motor proplouvající lodi, vyskočí klidně až tři metry nad hladinu. Zvlášť velké ryby takto můžou poničit rybářské lodě, a pokud vyskočí například jachtařům na palubu, mohou jim způsobit i zranění.

Státy Kentucky a Tennessee už společně pracují na odstranění asijského kapra z jezer, která jsou důležitá pro turistický ruch. Lidé sem jezdí za rekreačním rybařením nebo se projíždějí na lodích.

Ochránci teď chtějí postavit speciální rybí plot, který bude vydávat zvuk, vytvářet bubliny a svítit. Podobnou metodu použili odborníci v Evropě, pomocí níž úspěšně změnili migrační cesty lososů. Na kapry však nikdy předtím použita nebyla. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy