Instagram skryje dospívajícím reklamu propagující plastické operace a léky na hubnutí

Magazín Magazín
23. 9. 2019 8:32
Populární sociální síť Instagram oznámila nová pravidla pro zveřejňování reklam na plastické operace a přípravky na hubnutí. Některé z nich se nově nebudou zobrazovat dospívajícím uživatelům. Právě ti jsou podle mnohých psychologů nejzranitelnější a dopad podobných příspěvků na jejich zdraví bývá nejhorší.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Některé celebrity již dříve upozorňovaly na to, jaký negativní vliv na dospívající mohou mít známí influenceři propagující plastické operace nebo "zázračné" přípravky na hubnutí.

Britská herečka Jameela Jamilová například nedávno kritizovala slavné sestry Kardashianovy nebo zpěvačku Cardi B, jež na Instagramu pravidelně vychvalují detoxikační čaje, lízátka a další přípravky.

Právě takové příspěvky spojené s nerealistickými představami o lidském těle mají často zničující dopad na zdraví uživatelů. Nejohroženější skupinou jsou dospívající, připomněl britský zpravodajský web BBC

"Většina sebepoškozování se v lidské společnosti děje srovnáváním se s ostatními," uvedl v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz psychoterapeut a kouč Martin Zikmund. A varoval před významným vlivem sociálních sítí.

"Sebepoškozování u Instagramu je mnohem horší, protože i blbá jizva po řezání znamená pro člověka s hraniční poruchou osobnosti jistou úlevu od vnitřní bolesti, ale co udělá člověk, který se vnitřně sebepoškozuje každý den?" uvedl psychoterapeut.

"Chceme, aby byl Instagram pozitivním místem"

Mladí lidé do 18 let by proto nově neměli mít přístup k obsahu, který propaguje přípravky na hubnutí nebo plastické operace. Uživatelé také mohou hlásit příspěvky, které toto nařízení porušují a měly by podle nich být skryty. Nové pravidlo se bude vztahovat také na příspěvky zveřejňované na Facebooku. 

BBC však upozorňuje na to, že obsah zůstane skryt pouze těm, které sociální síť vyhodnotí jako dospívající. Při registraci však platforma informaci o věku přímo nevyžaduje. Lidé jsou častokrát jenom vyzváni k tomu, aby uvedli, zda jsou starší osmnácti let. 

"Chceme, aby byl Instagram pozitivním místem pro všechny, kteří jej užívají. A právě toto pravidlo je jednou ze součástí naší snahy, aby se lidé necítili tolik pod tlakem, který často vyvolávají sociální sítě," uvedla Emma Collinsová, manažerka Instagramu zodpovědná za podmínky a pravidla užívání platformy. Dodala, že firma krok diskutovala s řadou expertů na sociální sítě. 

 

Právě se děje

před 35 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy