Instagram opakovaně smazal fotku plnoštíhlé černošky. Umlčují mě, tvrdí modelka

Magazín Magazín
10. 8. 2020 13:44
Sociální síť opakovaně odstranila snímek plnoštíhlé černošky Nyome Nicholas-Williamsové, protože údajně porušoval pravidla. Lidé na podporu modelky začali smazané fotky znovu sdílet. „Co je tak sexuálního a urážlivého na plnoštíhlé černošce? Tohle se mi stalo poprvé,“ řekla fotografka, které modelka pózovala. Instagram později ženě fotky na profil vrátil.
Nyome Nicholas-Williamsová
Nyome Nicholas-Williamsová | Foto: Instagram / curvynyome

"Na Instagramu najdete každý den miliony fotek téměř nahých hubených bělošek. Ale tlustou černošku, která je hrdá na svoje tělo, smažou? Je to pro mě šok, mám pocit, že mě umlčují," vyjádřila se modelka pro deník The Guardian.

Fanoušci Nyome Nicholas-Williamsové se proto rozhodli podpořit její boj proti Instagramu a sdíleli na svých profilech "závadnou" fotku s heslem #IwanttoseeNyome (chci vidět Nyome). Instagram později zareagoval, omluvil se a smazané fotky modelce na profil vrátil. Nyome ale tvrdí, že dále maže stejné fotky, které si její podporovatelé dávají na profil, aby jí vyjádřili sympatie.

Fotografka Alexandra Cameronová, která snímek pořídila, obvinila sociální síť z pokrytectví. Vadí jí, že se pozitivní prohlášení Instagramu k hnutí Black Lives Matter rozcházejí s činy a že diskriminuje tvůrce tmavé pleti.

Instagram zaměstnává po celém světě přes 15 tisíc lidí, kteří revidují příspěvky a kontrolují závadnost obsahu. Sociální síť čelí nařčení z diskriminace černochů opakovaně, generální ředitel Adam Mosseri v červnu připustil, že se vývojáři musí podívat na "algoritmickou zaujatost" a ověřit, zda Instagram nepotlačuje hlasy černochů.

Alexandra Cameronová tvrdí, že na svém profilu zveřejnila mnoho fotek bělošek, které byly spořeji oblečené než Nyome, ale nikdo je nenahlásil nebo nesmazal. "Co je tak sexuálního a urážlivého na plnoštíhlé černošce? Tohle se mi stalo poprvé," řekla fotografka, podle které šlo o sérii snímků na podporu sebevědomí. "Jak na tom asi teď Nyomina důvěra v sebe samu je?"

Nicholas-Williamsová, která v minulosti pracovala jako modelka pro reklamy společností jako Adidas, Boots nebo Dove, řekla, že v dětství trpěla poruchou příjmu potravy a dalo jí hodně práce, aby začala mít ráda svoje tělo. V boji proti diskriminaci hodlá dále pokračovat. 

Mohlo by vás zajímat: Co je za úchvatnými fotkami na Instagramu?

Úchvatná fotka na Instagram? Influencerka prozradila, co je za dokonalými snímky ve skutečnosti | Video: Instagram/@paigearminta
 

Právě se děje

před 24 minutami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy