"Polonahé fotky nám nic nepřinášejí." Hotely odmítají ubytovat zdarma influencery

Magazín Magazín
8. 6. 2022 10:05
Cestovní ruch po dvouleté pauze naplno ožívá. Kromě turistů mají důvod k radosti i influenceři, pro které jsou návštěvy exotických destinací a netradičních míst zdrojem příjmu. Hoteliéři z jejich zájmu už tak nadšení nejsou a nově hledají efektivní způsoby spolupráce, která by byla výhodná pro obě strany.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Až šestkrát týdně kontaktují majitelku hotelu Dorp v Kapském Městě influenceři s žádostí o ubytování zdarma. Výměnou nabízejí, že zveřejní fotky na svém profilu na sociálních sítích, kde je sledují desítky či stovky tisíc lidí. "Jejich polonahé pózování v hotelovém pokoji nám nic nepřináší," vysvětluje Gail Behrová, proč je odmítá. Podle ní jsou opakem klientely hotelu, který označuje za staromódní, píše web CNN.

Podobný názor sdílí i Richard Hanlon, majitel majestátní pevnosti Bujera v indickém Udajpuru. "Problém je, že u nich neexistuje žádná kontrola kvality," říká a navrhuje, aby se zřídil "TripAdvisor, který by je hodnotil".

I Hanlon dostává spoustu e-mailů, chodí mu obskurní žádosti, ve kterých influenceři požadují pět pokojů na tři noci s transferem z letiště a alkoholem zdarma. Tito lidé podle něj nejsou ani klientelou, pro kterou je hotel určen. "Často to jsou osmnáctileté dívky, které se zjevně snaží získat něco zadarmo," tvrdí. "Když se na ně podíváte na Instagramu, je jasné, že si ty sledující koupily."

Hanlon i Behrová si naopak chválí spolupráci s profesionálními novináři nebo vydavateli cestovatelských magazínů. "Ve skutečnosti některé z nejužitečnějších reportáží byly od platících zákazníků, o kterých jsme se až v polovině jejich pobytu dozvěděli, že jsou influencery," říká Behrová.

Miliardový byznys

Řada hotelových řetězců dostává od influencerů tolik žádostí, že raději zavedla online formulář, jako například Ace Hotel. 

Influenceři se ale jen neválejí u bazénu a nefotí si jídlo v hotelové restauraci, tvrdí Nina Zadehová, spoluzakladatelka společnosti Sidewalker Daily, která tvůrce obsahu zastupuje. "Například pro influencery se zaměřením na cestování je jejich práce velmi náročná," myslí si. Musí podle ní brzy ráno vstávat, aby "získali dokonalý záběr východu slunce v horách, kde je v pozadí vidět sopka", podnikají dlouhé cesty a přejezdy a stále musí přemýšlet, co vyfotí a natočí. "Jsou tam v práci, musí připravit určitý počet výstupů pro klienta," dodává.

Většina firem bere spolupráci s influencery vážně, odpovídá tomu i průzkum, podle kterého se v tomto odvětví letos protočí přibližně 16,4 miliardy dolarů.

"Devadesát procent lidí, se kterými spolupracujeme, je úžasných, jsou velmi pečliví, svoji práci dělají dobře," říká Louise O’Brienová z pobočky hotelu Langham na newyorské Páté avenue. Pandemie covid-19 vedla hotel k tomu, že začal proaktivněji oslovovat influencery. "Vědí, jak zpeněžit svou dovednost, kterou je fotografování a tvorba obsahu. Vždycky nám ukážou něco, co nás nenapadlo, a ukázalo nám hotel z jiné perspektivy," dodává.

Mohlo by vás zajímat: Francouz předělal bunkr na hotelový apartmán

Francouz předělal vojenský bunkr na hotelový apartmán | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Lobbista Janoušek požádal o podmínečné propuštění z vězení

Odsouzený lobbista Roman Janoušek požádal o podmínečné propuštění z vězení, kde si odpykává trest 4,5 roku vězení za to, že v roce 2012 opilý srazil autem ženu v pražské Michli. Informovala o tom ve čtvrtek Česká televize. Janoušek k trestu nastoupil v listopadu 2014, od března 2016 byl ale ze zdravotních důvodů na svobodě. Do výkonu trestu Janoušek znovu nastoupil loni v červenci.

O případném propuštění má podle ČT rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6. Lobbistovi uplyne tento měsíc polovina trestu.

Opilý lobbista v roce 2012 v Praze srazil autem ženu, kterou tak vážně zranil. Byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Výkon trestu opakovaně přerušoval ze zdravotních důvodů. Lékařské posudky uváděly, že Janoušek trpí nevyléčitelnou nemocí a při chůzi se musí opírat o francouzskou hůl. Po operaci mozku má podle lékařů v hlavě implantát, který by se pohybem mohl uvolnit a Janouška tak zabít.

Zdroj: ČTK
Další zprávy