Indický pár se zřítil ze skály, když si fotil selfie na nebezpečném skalním výběžku

Magazín Magazín
1. 11. 2018 10:27
Touha odnést si selfie z nechráněného skalního výběžku se stala osudná pro indický pár, který se na konci října vydal na túru do Yosemitského národního parku. Těla devětadvacetiletého Višnua Viswanatha a jeho třicetileté partnerky Meenakši Moorthyové našli hlídači 245 metrů pod výběžkem, kde se dvojice fotila. Co přesně se na místě stalo, policie stále vyšetřuje, ale podle jiného turisty Moorthyová seděla nebezpečně blízko okraje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Indický pár si na konci října vyrazil na nádhernou vyhlídku Taft Point v Yosemitském národním parku. Ze skalního výběžku, kde se turisté rádi fotí, se už ale devětadvacetiletý Višnu Viswanath a jeho třicetiletá partnerka Meenakši Moorthyová nevrátili. Jejich život totiž předčasně skončil právě kvůli touze pořídit si na atraktivním místě selfie.

Stativ s fotoaparátem dvojice umístila jen kousek od skalní římsy, kde ho druhý den ráno našli další výletníci a upozornili místní hlídače. "Ti museli použít silné dalekohledy, aby těla vůbec našli a mohli pro ně doletět helikoptérou," řekl americké agentuře AP bratr mrtvého muže, který pracoval jako softwarový inženýr v kalifornském městě San Jose.

Mladý pár skončil 245 metrů pod skálou nechráněnou jakýmikoli zábranami, z níž předtím shlížel na majestátní krajinu. Co se na místě stalo, trochu objasnil až Sean Matteson, který si Indky na vyhlídce všiml, když tam sám byl. Podle britského listu The Guardian Matteson zesnulou ženu omylem zachytil na vlastní fotografii.

"Pamatuji si ji podle růžových vlasů. Trochu mě znervózňovala, protože se odvážila dál než ostatní turisté a západ slunce si užívala až na okraji skály," citoval Mattesona britský deník. Že Indku vyfotil jen několik minut před její smrtí, se dověděl, až když si o tragické události přečetl v novinách. Jejího přítele si ovšem nevybavuje a nebyl ani svědkem samotného pádu.

Podle deníku The Guardian si Moorthyová psala cestovatelský blog, kde publikovala snímky se zasněženými kopečky i loukami plnými tulipánů, a bratr jejího přítele uvedl, že se chtěla blogováním živit.

"Spousta z nás fandí odvážným pokusům postavit se na okraj skály nebo mrakodrapu, ale uvědomujete si, že poryvy větru mohou mít osudové důsledky? Stojí náš život skutečně za jednu fotku?" ptala se Moorthyová v jednom příspěvku na svém instagramovém účtu. Doplňovala ho fotografie, na níž žena seděla na okraji Grand Canyonu.

Video: Jak ze selfie udělat byznys

Československé Instakrálovny: Jak ze selfie udělaly byznys | Video:
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 1 hodinou

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy