Ikea představila "pohovky lásky" s LGBTQ tematikou. Vzbuzují rozporuplné emoce

Magazín Magazín
2. 7. 2021 10:56
Kanadská pobočka společnosti Ikea zařadila do prodeje deset "pohovek lásky" s tematikou LGBTQ+. Firma se tímto gestem rozhodla podpořit sexuální menšiny a vytvořit příjemné prostředí jak pro všechny zaměstnance, tak zákazníky. Na sedačku, která reprezentuje bisexuály, se však snesla kritika.
Jedním z deseti gaučů je pohovka inspirovaná tzv. vlajkou progresu.
Jedním z deseti gaučů je pohovka inspirovaná tzv. vlajkou progresu. | Foto: Ikea Canada

Podle Johna Williamse, který má v kanadské pobočce Ikea na starost diverzitu, firma svým počinem přispívá k boji za spravedlivější svět bez projevů homofobie, transfobie a bifobie. "Chceme, aby se lidé všech sexuálních orientací a genderových identit cítili v Ikea i všude jinde jako doma," cituje Williamse americká NBC.

Nábytkářská firma chce vytvořit příjemné prostředí nejen pro zákazníky, ale také pro své zaměstnance. 

Všechny pohovky vytvářeli umělci z LGBTQ+ komunity, což řada komentujících na sociálních sítích ocenila. Ikea kampaň doprovodila sérií videí, v nichž příslušníci sexuálních a genderových menšin vyprávějí svůj životní příběh a sedí při tom na "své" pohovce.

Mezi deseti vlajkami, které posloužily umělcům jako inspirační zdroj, je také tzv. vlajka progresu, kterou navrhl v roce 2018 grafik Daniel Quasar. Ke klasické duhové vlajce přidal klínek se třemi proužky v barvách transgender vlajky. Dále přidal hnědý a černý proužek, aby upozornil na marginalizované etnické menšiny v rámci LGBTQ+ komunity. Na základě Quasarovy vlajky vznikl bílý gauč pokrytý pestrobarevnými umělými květinami. 

Reakce na novou kolekci Ikea jsou ale rozporuplné. Někteří členové LGBTQ+ komunity sedačky považují za povedené, úspěch zaznamenal zejména modro-růžový transgender gauč s bílými obláčky. Jiní produkt odsoudili s tím, že už "raději nechtějí žádnou další reprezentaci".

Nejvíce kritiky sklidila sedačka inspirovaná vlajkou bisexuálů, která na sobě má plastické ruce a nápis "Když vyměníš 'nebo' za 'a', nikdo ti neuvěří". Heslo bylo inspirováno prací básníka Briana Lanigana. Ten později na Twitteru vysvětlil, že jde o text, který napsal asi v 15 letech a vyrovnával se v něm s přístupem svého bývalého partnera k bisexualitě. 

"Ruce mají představovat reakce publika, zejména dalších bisexuálních lidí, kteří ke mně po vystoupeních chodili a sdíleli se mnou svůj příběh," vysvětlil.

Gauče momentálně nejsou v prodeji, ale přes léto budou vystaveny ve vybraných kanadských obchodních domech Ikea.

Mohlo by vás zajímat: Zeman kopnul do bezbranných lidí. Tím, že žiju jako žena, nikdo netrpí

Jde nám o to zařadit se do společnosti ve správné genderové roli, nikomu tím neubližujeme, říká Lenka Králová z organizace Trans*parent. | Video: Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy