I muži jsou v přechodu. A hrozí jim stejná rizika

Domácí Domácí
20. 11. 2013 14:35
Muži prodělávající klimakterium mají podobné zdravotní problémy jako ženy
Klimakterium? Mají ho ženy i muži.
Klimakterium? Mají ho ženy i muži. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Nevolnost, únava, prudké výkyvy nálad či návaly horka. To jsou nejčastější příznaky klimakteria neboli přechodu, který je tradičně spojován s ženským organismem. I když se může zdát, že se mužů tento problém netýká, opak je pravdou.

Prochází takzvanou andropauzou, která je ženskému klimakteriu a jeho symptomům velice podobná. Zatímco o ženské menopauze existují zmínky již celá desetiletí, u mužů vědci potvrdili hormonální přechod teprve nedávno.

Mužské klimakterium neboli andropauza se obvykle projevuje mezi 50. až 55. rokem života. Na rozdíl od žen, které menopauzu pociťují zpravidla o deset let dříve, však mužům úplně neustává produkce pohlavních hormonů. Ačkoliv mužům v přechodu hrozí podobná zdravotní rizika jako ženám, je téma andropauzy stále odsouváno do pozadí.

Ať už se jedná o ženskou menopauzu nebo mužskou andropauzu, příčina je stejná. Lidské tělo začne produkovat menší množství pohlavních hormonů než v minulosti. Ženám začíná stagnovat funkce vaječníků a dochází k redukci estrogenů. U mužů postupně klesá tvorba mužských pohlavních hormonů, konkrétně testosteronu.

U žen se období menopauzy objeví rychle a nečekaně stejně jako její příznaky, u mužů  se potíže projevují pomalu a postupně, obvykle i po dobu několika let. Nástupu andropauzy si tak nemusí vůbec všimnout.

Náladovost, deprese, únava

Smích, radost, pláč, nervozita nebo křik. Tak zpravidla vypadají časté výkyvy nálad, které doprovází přechod u mužů i žen. Náladovost je však pouze jednou z mnoha psychických potíží, které jsou pro klimakterium i andropauzu typické.

Mezi nejčastější projevy depresivního rozpoložení u žen i mužů se pak řadí smutek, negativní pohled na sebe sama i okolní svět, pocity beznaděje, neklid, nervozita či podráždění.

Muže i ženy v přechodu trápí také nedostatek energie a vyčerpanost. Jedná se o projevy únavy z nespavosti, která je dalším shodným příznakem klimakteria i andropauzy. Hormony totiž významně ovlivňují látkové výměny v mozku, a proto se jejich nedostatek projevuje i v poruchách spánku. Nespavost se pak u žen i mužů v přechodu vyznačuje obtížným usínáním a přerušovaným spánkem s opakovaným probouzením se.

Postupně také dochází ke snižování celkové kvality spaní v důsledku zkrácení jeho hluboké fáze. Výsledkem je pak zvýšená únava a malátnost, kterou doprovází poruchy paměti a soustředěnosti či zpomalené reakce. Všechny tyto projevy mohou vést ke ztrátě sebedůvěry a prohlubování depresivních stavů.

Bezbolestné zlomeniny

Jedním z nejnebezpečnějších zdravotních úskalí, které mužský či ženský přechod doprovází, je osteoporóza neboli řídnutí kostí.

Prudký úbytek ochranných hormonů totiž vede ke změnám ve struktuře a funkci kosti, zejména pak ke snížení objemu kostní tkáně. V důsledku jejího úbytku následně dochází k narušení celistvosti a pevnosti kosti, která se stává mnohem křehčí.

Osteoporóza se v přechodu projevuje nejčastěji bolestí zad, kloubů nebo samotných kostí. V mnoha případech pak vyústí ve zlomeniny, které vznikají poměrně snadno i při vyvinutí malého tlaku. Mezi nejčastější zranění patří fraktura zápěstí, obratlů nebo krčku stehenní kosti. Významné zdravotní nebezpečí těchto zlomenin je jejich bezbolestnost. Díky ní si zraněný člověk úraz mnohdy neuvědomí a funguje beze změny i se zlomeninou. Neléčená fraktura však může znamenat vážné zdravotní komplikace.

Další funkcí hormonů je ochrana srdce a cév. Mužské i ženské hormony totiž příznivě působí na průtok krve tepnami, které vyživují srdeční sval. Pokud tedy dojde v období přechodu k úbytku hladiny pohlavních hormonů, zvýší se také riziko choroby srdce a cév.

Všem těmto rizikům jde předcházet vhodnými medikamenty i dodržováním zásad zdravého životního stylu. Ženy jsou v tomto ohledu napřed a znají celou řadu přípravků a postupů vhodných pro období klimakteria. Povědomí o andropauze, tedy mužském přechodu, je však zatím stále velmi slabé.

 

Právě se děje

Další zprávy