Husitský Tábor láká turisty i ke granátové skále

Radmila Nagovská
18. 11. 2011 15:19
Mají tu jednu z nejstarších botanických zahrad v republice, v blízkosti centra ční granátová skála. Vítejte v Táboře
Foto: Profimedia.cz

Kromě botanické zahrady a granátové skály je v Táboře dostatečné množství památek, které z města činí přitažlivý cíl výletů. A to ještě ty památky neustále přibývají - před pěti lety tam našli pod zemí dvě keramické nádoby plné stříbrných mincí.

Druhé největší město v Jihočeském kraji se vskutku může pyšnit zajímavou historií, a to zejména z období husitství. Jazykovědci se dodnes přou o to, jak vlastně název města vznikl. Jedni se přiklání k názvu biblické hory Thabor u Nazaretu, druzí mluví o táboře, za který je považováno vojenské obležení z 15. století. Ať už název pochází odkudkoliv, jisté je, že město se mohlo chlubit už od svých začátků jistými zvláštnostmi a raritami.

Hned při založení si jeho vůdcové řekli, že utvoří nové společenství. Trochu to připomínalo (ale opravdu jen velmi vzdáleně) křesťanský komunismus  - všichni lidé totiž veškerý svůj majetek házeli do velkých kádí přistavených na náměstí a z nich se pak přidělovalo podle potřeb. Takový způsob života ale neměl ve městě dlouhého trvání.

V centrální části Tábora, přesněji v parku pod Kotnovem, se nachází granátová skála. V rulové masivu se skutečně nachází tmavé granáty, některé z nich dokonce dosahují velikosti lískových oříšků. I když byla podstatná část skály odtěžena na stavbu domů či silnic, přesto skála dodnes zůstala zachována a stala se přírodní památkou.

Foto: Profimedia.cz

V Táboře je také druhá nejstarší botanická zahrada v Čechách. Její vznik se datuje do roku 1866. Už od začátku patřila pod správu tamější střední zemědělské školy. Tato škola měla dokonce v letech 1900 až 1908 status vysoké školy. V té době také zahrada zaznamenala největší rozkvět. Dodnes tu pěstují přes čtyři tisíce rostlin, nebo exotických stromů, jejichž semínka putují za hranice republiky.

Za prohlídku rozhodně stojí i nádrž Jordán. I ona se může pyšnit svým nej. Je totiž nejstarší nádrží nejen u nás, ale v celé střední Evropě. Nejprve sloužila k chovu ryb, pak se ale stala zásobárnou pitné vody pro zdejší obyvatele. Most přes nádrž je sestavený z šestadvaceti závěsných lan na vysokém pylonu, takže připomíná dvojici harf.

Z Tábora do nedaleké Bechyně mohou turisté cestovat mimo jiné i po první elektrické železniční trati v Čechách. Je dlouhá čtyřiadvacet kilometrů, pochází z roku 1903 a jejím stavitelem není nikdo jiný než slavný vynálezce žárovky František Křižík. Trať je dosud napájena ojedinělým systémem stejnosměrného napětí.

Před pěti lety otevřeli v Táboře novou expozici, která představuje Táborský poklad. Když totiž v roce 2001 začali dělníci s rekonstrukcí domu čp. 308, našli pod zemí dvě keramické nádoby ukrývající čtyři tisíce stříbrných mincí. Jde o nejvýznamnější mincovní nález z jagellonského období.

Kdo zavítá do Tábora, neměl by si nechat ujít návštěvu podzemí. Trasa dlouhá pět set metrů zahrnuje prohlídku sklepů pocházejících z 15. století a vznikla v roce 1947 propojením sklepů pod Žižkovým náměstím. A kdoví, jaké oklady ještě podzemí nevydalo.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy