Hurvínek posílá první selfie z oběžné dráhy. Skleněná loutka cestuje Muskovou raketou

ČTK Magazín ČTK, Magazín
31. 5. 2022 16:04
Krteček už není jediným českým pohádkovým hrdinou, který se podíval do vesmíru. Další postavou, které se dostalo pocty letět do kosmu, se stal Hurvínek. Skleněná loutka už dokonce stihla pozemšťanům poslat z oběžné dráhy první pozdrav - fotografii, kterou zachytila palubní kamera družice Planetum-1.
Skleněný Hurvínek vyrazil na oběžnou dráhu ve středu 25. května v družici Planetum-1. První pozdrav pozemšťanům poslal o čtyři dny později.
Skleněný Hurvínek vyrazil na oběžnou dráhu ve středu 25. května v družici Planetum-1. První pozdrav pozemšťanům poslal o čtyři dny později. | Foto: ČTK

V pořadí jedenáctá česká družice s názvem Planetum-1 se na oběžnou dráhu planety Země vznesla ve středu 25. května, pět minut po půl deváté večer středoevropského času.

Vystartovala z floridského mysu Canaveral na palubě rakety Falcon 9 společnosti SpaceX, jejímž majitelem je americký miliardář Elon Musk.

Už v neděli 29. května krátce po třetí hodině odpoledne se skleněnému Hurvínkovi díky kamerám, čidlům a vysílačkám, s nimiž ve své družici cestuje, povedlo poslat z výletu první pozdrav. "Podařilo se zprovoznit první palubní kameru i počítač, který kamery ovládá, a pořídila se první fotografie našeho pasažéra na oběžné dráze," informoval na Twitteru Jan Spratek, odborný pracovník Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.

Právě díky organizaci Planetum, která pražské hvězdárny a planetárium sdružuje, byl satelit velmi malých rozměrů třídy Cubesat do kosmu vyslán. Na jeho vývoji se podílely také český start-up Spacemanic a Výzkumný a zkušební letecký ústav. Náklady na jeho pořízení a vypuštění dosahují necelých tří a půl milionu korun.

"Fotka vznikla nad Monakem, kde se právě připravovala VC Monaka Formule 1. V pondělí v 1:52 během nočního přeletu byla stažena a družice se v tu chvíli vyskytovala nad Norimberkem. Pokyn k vyfocení i stažení snímku provedla naše pozemní stanice umístěná na střeše planetária, a ukázala tak, že perfektně funguje," dodal Spratek, který se věnuje popularizaci kosmonautiky.

Podle organizátorů projektu je Planetum-1 "první čistě edukativně zaměřený satelit na světě". Postava Hurvínka má žákům přiblížit fungování satelitu ve vesmíru. V pražském planetáriu se pak žáci základních a středních škol budou seznamovat s tím, jak lze družici vysílat povely a jak od ní přijímat signály. Údaje z čidel a výsledky měření družice budou moci využívat vysokoškolští studenti ve svých bakalářských a diplomových pracích.

Družice bude obíhat okolo Země ve výšce 520 kilometrů a bude na ni stále svítit Slunce, díky čemuž bude bez přestání nabíjet své akumulátory. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vedle ní nese další desítky satelitů. 

Před Hurvínkem se z českých pohádkových postav dostal do vesmíru už Krteček. V letech 2011 a 2018 ho na oběžnou dráhu vzal americký astronaut Andrew Feustel, jehož manželka Indira Feustelová má po matce české kořeny.

Mohlo by vás zajímat: Lety na hranici vesmíru nebudou jen pro zbohatlíky, je to šance pro vědce, říká Majer

Každý další krok nás posouvá dál a tohle je velký krok. Vesmír se otevírá daleko širšímu spektru lidí, říká šéfredaktor serveru Kosmonautix.cz. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy