Hudebník Neil Young zažaloval Trumpovu kampaň za nedovolené používání písní

ČTK ČTK
5. 8. 2020 14:33
Kanadský hudebník Neil Young podal u amerického soudu stížnost na volební kampaň Donalda Trumpa za to, že prezident na mítincích opakovaně používá Youngovu hudbu. Hudebník s jejím využitím nesouhlasil, na porušování práv si stěžoval již v roce 2015. Od Trumpovy kampaně chce odškodné 150 tisíc dolarů, což je asi 3,3 milionu korun.
74letý Young v minulosti několikrát vedení Trumpovy kampaně vyzval, aby jeho písně nepoužívalo. Podle BBC si na to stěžoval už v roce 2015.
74letý Young v minulosti několikrát vedení Trumpovy kampaně vyzval, aby jeho písně nepoužívalo. Podle BBC si na to stěžoval už v roce 2015. | Foto: ČTK

Podle kanadského rockera Trumpova kampaň porušuje autorská práva, protože Young s využitím svých písní nesouhlasil. Informuje o tom britská BBC, podle níž se Trumpova kampaň zatím nevyjádřila.

74letý Young v minulosti několikrát vyzval vedení Trumpovy kampaně, aby jeho písně nepoužívalo. Podle BBC si na to stěžoval už v roce 2015. Nyní podal stížnost kvůli použití svých písní Rockin' in the Free World a Devil's Sidewalk. Od Trumpovy kampaně chce odškodné 150 tisíc dolarů, v přepočtu asi 3,3 milionu korun.

"Tato stížnost nemá v úmyslu znevážit práva a názory amerických občanů, kteří mohou svobodně podporovat kandidáta podle svého výběru," stojí ve stížnosti, jejíž text byl zveřejněn na hudebníkových stránkách.

"Nicméně žalující strana nemůže dovolit, aby její hudba byla použita jako 'tematická píseň' pro rozdělující, neamerickou kampaň ignorance a nenávisti," uvádí stížnost podaná k oblastnímu soudu v New Yorku.

Za používání hudby bez souhlasu autorů kritizovala Trumpovu prezidentskou kampaň i řada dalších hudebníků, mimo jiné skupiny Linkin Park či The Rolling Stones, dědicové hudebníka Toma Pettyho, zpěvák Elton John anebo pěvkyně Adele.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francie přijme 500 nezletilých migrantů ze zničeného řeckého tábora Moria

Francie přijme 500 nezletilých migrantů ze zničeného uprchlického tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos. Ve středu to oznámil státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune. Také Itálie nabídla, že přijme 300 žadatelů o azyl z ostrova Lesbos, napsal ve středu deník Kathimerini.

"Francie se již zavázala k přijetí 350 nezletilých (…), nyní tento závazek zvyšujeme o dalších 150 dětí," sdělil Beaune rozhlasové stanici RTL. "Od začátku tohoto roku tak Francie ze solidarity s Řeckem přijme 1000 lidí, z nichž polovinu budou tvořit uprchlíci a další část rodiny v nesnázích," doplnil.

Požár v přeplněné Morii před dvěma týdny připravil o střechu nad hlavou 12.000 lidí. Deset členských zemí Evropské unie se zavázalo, že přijme 400 nezletilých migrantů bez doprovodu dospělých.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Sýkora pomohl Poznani v Evropské lize gólem k postupu

Fotbalový záložník Jan Sýkora pomohl gólem Lechu Poznaň k drtivému vítězství 5:0 v třetím předkole Evropské ligy na hřišti Apollonu Limassol. Desetinásobný český reprezentant se v polském týmu trefil poprvé od srpnového příchodu z pražské Slavie.

Šestadvacetiletý Sýkora odehrál na Kypru celý zápas a v 81. minutě se postaral o čtvrtý gól Lechu přízemní střelou z hranice pokutového území. O postup do základní skupiny se polský celek v závěrečném předkole utká s vítězem duelu Charleroi - Partizan Bělehrad.

Sýkora podepsal před měsícem v Poznani čtyřletou smlouvu a po třech a půl letech ukončil působení ve Slavii, v jejímž dresu získal v roce 2017 mistrovský titul. Poslední rok a půl strávil na hostování v Liberci a Jablonci.

Další zprávy