Český nevkus: Proč tíhneme k normalizační pop music?

Marek Pros Marek Pros
11. 3. 2014 13:00
Rozhovor o odvrácené straně české pop music, hudebních paskvilech a nulové sebereflexi tuzemských muzikantů.
Marie Pojkarová a Bohuš Matuš | Video: YouTube

Rozhovor – Co Čech, to muzikant. "Bohužel," tvrdí publicista a šéfredaktor hudebního časopisu Headliner Jarda Konáš, který píše již několik let o odvrácené straně české pop music na web Hudební masakry.

V rámci "masakrů" se každoročně vyhlašují i hudební anticeny Zlatý David, jejichž čtvrtý ročník proběhne ve středu 12. března v pražském klubu Roxy.

Aktuálně.cz:  Abych to špatně nechápal, tak co je přesně smyslem Zlatého Davida. Vysmát se těm muzikantům?

Jarda Konáš: Určitě ne. Základní myšlenkou je dát prostor veřejnosti, aby mohla nahlas vystavit vysvědčení interpretům, kteří se derou do veřejného prostoru a rádií, přestože na to nemají a jejich hudba je špatná.

ONdray - Can't Get You (Party Don't Stop)
ONdray - Can't Get You (Party Don't Stop) | Video: YouTube

A.cz: Mám asi vysoký pud sebezáchovy na to, abych všechny „masakry“ dokoukal do konce. Vždycky mě ale při jejich poslechu napadne stejná otázka: Proč to ti lidi dělají?

Z velké části jde o kalkul, což někteří muzikanti sami přiznávají. Zároveň je to důkaz, že Češi věnují svůj čas špatné muzice, která je přežitá a nekvalitní. Kvalitní hudba je pak odsouzená k živoření v klubech. Spousta „masakrózních“ muzikantů narovinu říká, že bude radši dělat „sračkoidní“ muziku jen proto, aby nemusela hrát v klubu pro padesát lidí.

A.cz: Problém je tedy spíš v publiku, které tu „sračkoidní“ muziku poslouchá než v samotných muzikantech, kteří ji hrají?

Rozhodně. Muzikant to dělá, protože to lidi chtějí. Stejně jako si Češi v hospodách pořád dávají kuřecí steak s broskví a sýrem a chodí na Babovřesky, tak budou donekonečna kupovat tuhle muziku.

A.cz: Čím to?

Chybí osvěta.

A.cz: A stojí o ni v Česku vůbec někdo?

Dělím posluchače na aktivní a pasivní, což s dobrým či špatným vkusem nemá nic společného. Aktivní posluchač chodí do klubů, kupuje si desky a podporuje kapely. Pasivní přijde ráno do práce, pustí si Radiožurnál, ve čtyři odpoledne ho vypne a jde domů. Lidí, kteří vyhledávají hudbu jako kulisu, je u nás nepoměrně víc než těch aktivních. Televize a éterová rádia jim pak jdou na ruku.

Stejně jako si Češi pořád dávají v hospodách kuřecí steak s broskví a sýrem a chodí na Babovřesky, tak budou donekonečna kupovat tuhle muziku.

A.cz: Dobře, podívejme se na to z druhé strany. Není celý problém v tom, že v Česku prostě chybí kvalitní alternativa, která by tu poptávku po nové muzice v lidech probudila?

Nad tímhle jsem přemýšlel, když se rozpadli Charlie Straight. Ti kluci se dokázali dostat do rádií i s dobře zpívanou angličtinou. Když jsem si pak škrtl Charlie Straight a uvažoval, kterou kapelu v podobném duchu ještě rádia hrají, tak jsem se propadl až někam k Support Lesbiens. Cílové publikum těchto kapel totiž neposlouchá éterová rádia. Funguje už na nových médiích, jezdí na festivaly, chodí do klubů a je součástí aktivní skupiny posluchačů. Kvalitní pop tu je, akorát se nedostane do éterových rádií.

A.cz: A nemůže za to i nechuť spousty tuzemských kapel zpívat česky?

České kapely zpívají anglicky, protože to je jednodušší. Složit dobrej českej text je peklo a navíc u nás nejsou dobrý textaři. Když dneska vyjdou textaři Ježkárnu, tak jdou makat do reklamky a práce copywriterů jim totálně utlumí tvůrčí procesy a potenciál. Na druhou stranu, angličtina je jednodušší, čeština po textařské stránce vytváří mnohem větší prostor pro práci s jazykem, a klade tak na autora i větší nároky.

PatCrycheer - Mám rád pěkný holky
PatCrycheer - Mám rád pěkný holky | Video: YouTube

A.cz: Web Hudební masakry funguje od září 2011. Existují nějaké společné symptomy, které všechny české masakry vykazují?

Nízký práh soudnosti, slabost pro kýč, nulová sebereflexe, touha co nejdřív „to“ vydat ven navzdory nízké kvalitě a vysoké ego. Tohle je pět jmenovatelů, které dohromady vytvářejí podhoubí pro hudební masakry...

A.cz: … které asi nejsou ale jen výsadou České republiky. Jak to třeba vypadá za hranicemi na Slovensku nebo v Německu?

U nás je toho tolik, že sotva stíhám sledovat českou scénu. Všude se ale kupuje špatná muzika, nedělám si iluze. Nicméně Česko je v tomhle velmi specifický region. Nostalgicky tíhneme k normalizační popmusic a revivalům úspěšných kapel.

Jarda Konáš

Jaroslav Konáš
  • narozen 24. 2. 1985 v Praze
  • studoval textařskou práci, historii a literaturu
  • pracoval jako galerista a publicista na volné noze
  • v současné době zastává funkci šéfredaktora nového hudebního měsíčníku Headliner
  • Má rád Provence, Saaby, Gustava Meyrinka a beletrii celkově, ve volném čase se věnuje organizování koncertů a propagaci mladých interpretů

A.cz: Revival kapely jsou ale po celém světě, co je na tom ryze českého?

Jen pro příklad, máme asi třicet Kabát revivalů, to je unikát. V Německu neexistuje třeba třicet Scorpions revivalů, přitom je to mnohonásobně větší trh a rozhodně by se tam bez problémů uživili.

A.cz: Spousta dotčených „umělců“, o kterých píšete, nevydýchá kritiku a hrozí soudními žalobami. Dotáhl to někdo do konce?

Nikdy. Někteří střelci možná jdou za právníkem, ale ten jim vysvětlí, že by šli do prohraného sporu. Názorová publicistika je nadsazená nad zájmy interpreta. Dokonce je v zákoně, že interpret musí akceptovat kritiku, i když to je kritika jeho konkurenta. Divil bych se, kdyby některý soud dal za pravdu umělci, protože v tom momentě by musely přestat vycházet veškeré recenze.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy