Hudba se šíří podobně jako viry, tvrdí matematici. Určili nejnakažlivější žánr

Magazín Magazín
23. 9. 2021 16:00
Skupina matematiků a statistiků zjistila, že způsob, jakým lidé stahují a poslouchají skladby po jejich vydání, připomíná epidemickou křivku. Některé žánry jsou podle výzkumníků navíc "nakažlivější" než viry. Důvodem je podle nich to, že k šíření hudby dnes není třeba fyzického kontaktu.
Křivka stahování hudby připomíná tu epidemickou, ukázala studie.
Křivka stahování hudby připomíná tu epidemickou, ukázala studie. | Foto: Shutterstock

Proč jsou některé skladby populárnější než ostatní? Matematička a statistička Dora Rosatiová a její kolegové se to rozhodli zjistit pomocí vzorců využívaných ke sledování chování infekčních chorob. Tým vycházel z téměř půl druhé miliardy stažených skladeb z dnes již neexistující databáze MixRadio. 

Matematici se soustředili na první tisícovku písní stažených mezi lety 2007 a 2014, upřesnil britský deník The Guardian. Zkoumali, zda šíření oblíbené hudby odpovídá standardnímu modelu SIR používanému pro sledování vývoje epidemií. 

Výzkum publikovaný v odborném časopise ukázal, že model fungoval pro sledování trendů ve stahování skladeb stejně dobře jako pro pozorování šíření infekční choroby v populaci. 

Podle Rosatiové výsledky ukazují, že šíření nemocí i hudby závisí na sociálních konexích. "Pokud přijdete do kontaktu s někým, kdo má nakažlivou nemoc, máte velkou šanci, že ji chytíte také. U hudby se nemusí jednat ani o fyzický kontakt - stačí, když váš kamarád použije novou skladbu v příbězích na Instagramu, což vás přiměje si ji vyhledat," vysvětluje. 

Sociální sítě prospívají menšinovým žánrům

Výzkumný tým vypočítal pro různé žánry také reprodukční číslo R, které udává, kolik dalších lidí v průměru "infikuje" jeden nakažený. Počítali však s nulovou imunitou populace, kterou v tomto případě může představovat například vkus jedince. 

Došli k závěru, že velmi málo se šíří například metal, ten měl reprodukční číslo jen 3,7. Kupodivu ani popová hudba nevyšla s reprodukčním číslem 35 jako nejnakažlivější. Předčil ji třeba rock se schopností "infikovat" v průměru dalších 129 lidí nebo hip hop a rap s hodnotou 350. Absolutním vítězem se však stala elektronická hudba, která si dokáže získat až 3430 dalších posluchačů.  

"Je možné, že nám tato čísla říkají, že fanoušci elektronické hudby jsou zkrátka vášnivější, nebo že jsou mezi sebou silněji propojení," přemýšlí Rosatiová. Za nízkým reprodukčním číslem mainstreamového popu podle ní může stát to, že se šíří pasivnějšími kanály, jako je rádio nebo televize.

Matematička se dodává, že sociální sítě prospívají především menšinovým žánrům nebo umělcům, kteří nejsou tolik známí. 

Mohlo by vás zajímat: Objev roku z Andělů: Písničky píšu srdcem, ale patosu se snažím vyhnout

Hodně myslím na to, abych se patosu vyhnula. Proto jsem hodně písniček z desky vzala a vyhodila je do koše, říká zpěvačka Kateřina Marie Tichá. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy