Hudba se šíří podobně jako viry, tvrdí matematici. Určili nejnakažlivější žánr

Magazín Magazín
23. 9. 2021 16:00
Skupina matematiků a statistiků zjistila, že způsob, jakým lidé stahují a poslouchají skladby po jejich vydání, připomíná epidemickou křivku. Některé žánry jsou podle výzkumníků navíc "nakažlivější" než viry. Důvodem je podle nich to, že k šíření hudby dnes není třeba fyzického kontaktu.
Křivka stahování hudby připomíná tu epidemickou, ukázala studie.
Křivka stahování hudby připomíná tu epidemickou, ukázala studie. | Foto: Shutterstock

Proč jsou některé skladby populárnější než ostatní? Matematička a statistička Dora Rosatiová a její kolegové se to rozhodli zjistit pomocí vzorců využívaných ke sledování chování infekčních chorob. Tým vycházel z téměř půl druhé miliardy stažených skladeb z dnes již neexistující databáze MixRadio. 

Matematici se soustředili na první tisícovku písní stažených mezi lety 2007 a 2014, upřesnil britský deník The Guardian. Zkoumali, zda šíření oblíbené hudby odpovídá standardnímu modelu SIR používanému pro sledování vývoje epidemií. 

Výzkum publikovaný v odborném časopise ukázal, že model fungoval pro sledování trendů ve stahování skladeb stejně dobře jako pro pozorování šíření infekční choroby v populaci. 

Podle Rosatiové výsledky ukazují, že šíření nemocí i hudby závisí na sociálních konexích. "Pokud přijdete do kontaktu s někým, kdo má nakažlivou nemoc, máte velkou šanci, že ji chytíte také. U hudby se nemusí jednat ani o fyzický kontakt - stačí, když váš kamarád použije novou skladbu v příbězích na Instagramu, což vás přiměje si ji vyhledat," vysvětluje. 

Sociální sítě prospívají menšinovým žánrům

Výzkumný tým vypočítal pro různé žánry také reprodukční číslo R, které udává, kolik dalších lidí v průměru "infikuje" jeden nakažený. Počítali však s nulovou imunitou populace, kterou v tomto případě může představovat například vkus jedince. 

Došli k závěru, že velmi málo se šíří například metal, ten měl reprodukční číslo jen 3,7. Kupodivu ani popová hudba nevyšla s reprodukčním číslem 35 jako nejnakažlivější. Předčil ji třeba rock se schopností "infikovat" v průměru dalších 129 lidí nebo hip hop a rap s hodnotou 350. Absolutním vítězem se však stala elektronická hudba, která si dokáže získat až 3430 dalších posluchačů.  

"Je možné, že nám tato čísla říkají, že fanoušci elektronické hudby jsou zkrátka vášnivější, nebo že jsou mezi sebou silněji propojení," přemýšlí Rosatiová. Za nízkým reprodukčním číslem mainstreamového popu podle ní může stát to, že se šíří pasivnějšími kanály, jako je rádio nebo televize.

Matematička se dodává, že sociální sítě prospívají především menšinovým žánrům nebo umělcům, kteří nejsou tolik známí. 

Mohlo by vás zajímat: Objev roku z Andělů: Písničky píšu srdcem, ale patosu se snažím vyhnout

Hodně myslím na to, abych se patosu vyhnula. Proto jsem hodně písniček z desky vzala a vyhodila je do koše, říká zpěvačka Kateřina Marie Tichá. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Tipsport ligu vyhráli Bohemians

Fotbalisté Mladé Boleslavi triumf v Tipsport lize neobhájili. Středočeský prvoligový tým v závěrečném třetím utkání skupiny A jen remizoval s Varnsdorfem 2:2 a po první ztrátě v přípravném turnaji přišel o šanci na celkové prvenství. Tipsport ligu poprvé od roku 2014 vyhráli Bohemians Praha 1905

Bohemians ovládli ligu díky vyššímu počtu vstřelených branek, něž mělo rovněž bodově stoprocentní Brno ve skupině E. Pražané za triumf dostanou odměnu 200 tisíc korun. Celkem 20 účastníků 26. ročníku turnaje bylo rozděleno do pěti čtyřčlenných skupin, celkový vítěz Tipsport ligy vzešel z jedné společné tabulky..

před 1 hodinou

Radě OSN pro lidská práva bude poprvé předsedat Čech. Od 1. ledna se funkce ujme velvyslanec Bálek

Stálý představitel Česka při Organizaci spojených národů (OSN) v Ženevě Václav Bálek se od Nového roku stane předsedou Rady OSN pro lidská práva. Poprvé jí bude předsedat Čech, uvedlo v páteční tiskové zprávě ministerstvo zahraničí.

Česká republika v radě v květnu nahradila Rusko, jemuž bylo členství pozastaveno kvůli invazi na Ukrajinu. Moskva následně 47člennou radu opustila.

Předsedu volí členové rady ze svých řad vždy na období jednoho roku, Bálek vystřídá Argentince Federica Villegase. O tom, že Česko usiluje o pozici předsedy rady, informovala česká diplomacie už na konci června.

"Zvolení pana velvyslance Bálka je vyústěním dlouhodobého zájmu Česka o lidská práva, našeho aktivního angažmá v Radě pro lidská práva i důrazu, které na ochranu a podporu lidských práv klade současná vláda," uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Bálek poznamenal, že se bude snažit o to, aby rada plnila svoji preventivní roli a aby skrze dialog a spolupráci předcházela porušování lidských práv. "Budeme klást důraz na to, aby rada fungovala efektivně a aby se jejího fungování mohli zúčastnit všichni relevantní aktéři, včetně zástupců malých zemí a občanské společnosti," podotkl velvyslanec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vlakové expresy zvládnou nově cestu z Prahy do Budějovic za hodinu a 40 minut

Vlakové expresy zvládnou od neděle, kdy začne platit nový jízdní řád, cestu z Prahy do Českých Budějovic za hodinu a 40 minut. Z Prahy do Tábora to bude 59 minut. Cesta tak bude asi o 20 minut rychlejší. Jde o rekordní časy v historii zdejší železniční dopravy, vyplývá z tiskové zprávy Českých drah (ČD). Rychlost na trase bude skoro 100 kilometrů za hodinu. Zrychlí se i cestování do Milevska, Bechyně či Jindřichova Hradce, tedy do dalších zastávek na 4. železničním koridoru i mimo něj.

"Cesta vlakem mezi Prahou a jihočeskou metropolí bude zhruba o 20 minut kratší než v končícím jízdním řádu. Oproti 80. letům se však jízdní doba zkrátila dokonce na polovinu. Tehdy se cestovalo z Prahy do Českých Budějovic zhruba tři a půl hodiny. Nové cestovní časy tak umožňují pohodlnější denní dojíždění za prací nebo do školy na trase České Budějovice - Tábor - Praha a zpět," řekl člen představenstva ČD a náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

U všech spojů EuroCity a InterCity sjednotil národní dopravce maximální rychlost na 160 kilometrů za hodinu. Ve vlacích bude jídelní vůz, wifi nebo zásuvky pro dobíjení cestovní elektroniky. Linka Ex 7 Jižní expres bude patřit k nejrychlejším v Česku a podle ČD konkurovat provozu na silnicích, kde často vznikají kolony. Cestovní průměrná rychlost vlaků dosáhne 98 kilometrů za hodinu. Mezi Prahou a Táborem překročí 100 kilometrů za hodinu. "Cesta vlakem tak bude rychlejší než autem. Lidé se navíc vyhnou častým kolonám na silnici I/3 a na dálnici D1 a problémům s parkováním v aglomeracích, ve kterých vlaky zastavují," uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rumunsko se zlobí kvůli zablokování vstupu do Schengenu, povolalo si velvyslance v Rakousku

Rumunsko povolalo ke konzultacím svého velvyslance v Rakousku. Podle ministerstva zahraničí v Bukurešti je krok vyjádřením protestu proti rozhodnutí Vídně zablokovat vstup Rumunska do schengenského prostoru.

Rakousko na čtvrtečním zasedání ministrů vnitra členských zemí Evropské unie odmítlo podpořit vstup Rumunska do Schengenu. Rozhodnutí zdůvodnilo tím, že přes Rumunsko vedou cesty, po kterých převaděči pašují migranty do EU a do Rakouska. Vídeň také poukazuje na to, že Rumuni zaujímají čtvrté místo mezi zeměmi, odkud pašeráci pocházejí. Spolu s Rumunskem musí na vstup dál čekat také Bulharsko, obě země přitom podle Evropské komise splňují potřebné podmínky už více než deset let.

"Vzhledem k postoji Rakouska hlasovat proti přistoupení Rumunska do schengenskému prostoru byl povolán ke konzultacím mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Rumunska v Rakouské republice Emil Hurezeanu," uvedla v prohlášení rumunská diplomacie. Snížení úrovně diplomatických vztahů je podle ministerstva "politickým gestem, které zdůrazňuje rozhodný nesouhlas s jednáním Rakouska".

Zdroj: ČTK
Další zprávy