Hrozivý trend: Na Facebooku jsou závislé tisíce Čechů

ČTK ČTK
2. 2. 2014 18:15
Problém s nadměrným sledováním internetu a sociálních sítí se ale stále víc objevuje u lidí, kteří se léčí s jinou závislostí, třeba na alkoholu.
Foto: Reuters

Praha - Na sociálních sítích jsou prý závislé tisíce Češek a Čechů. Na jediné české klinice adiktologie se zatím nikdo s touto závislostí neléčil.  

I když u sociálních sítí nejde o závislost v pravém smyslu, pro některé lidi je to reálný a vážný problém, potvrzují odborníci. Facebook bude fungovat 4. února právě deset let.

"Spíše než o závislost jde o poruchu chování, která souvisí s vyšší mírou nezdrženlivosti, impulsivity a horší sebekontrolou," řekl ČTK přednosta pražské kliniky adiktologie profesor Michal Miovský. Obecně jde podle něj o problém s nezvládáním a zbytečným nadužíváním informačních technologií, postižení tráví na internetu čas na úkor jiných aktivit. Místo toho, aby šli mezi lidi a bavili se s nimi, upínají se k virtuální komunikaci.

Kdy začíná závislost?

Podle psychologa Jaroslava Vacka z téže kliniky by se snad mohlo o závislosti mluvit, pokud využívání sociálních sítí už vážněji zasahuje do běžného fungování. Člověk přichází o zájmy, důležité vztahy, někdy i o práci. Hranice rizika je mezi čtyřmi až osmi hodinami denně, do toho nespadá čas strávený na internetu prací a studiem. "Problém nastává, když virtuální kontakty vyplní člověku i volný čas, rizikové je to pro děti, dospívající a lidi, kteří zrovna prožívají těžké životní období," uvedl.

K virtuálním světu se podle Miovského častěji uchylují lidé zvýšeně úzkostní a trpící sociální fobií, mají problém s komunikací či se vztahy. Facebook jim umožní mít tisíce "přátel", se kterými se sice nikdy nesetkají, ale svěří jim i skryté myšlenky a hledají u nich oporu. Jak toto očekávání může být mylné, potvrzuje případ třináctileté dívky, která před týdnem skočila v Praze pod vlak. Na Facebooku nechala vzkaz, nikdo z jejích "přátel" z něj nepoznal, že volá o pomoc, a tak jí nikdo nepomohl.

Léčba musí být radikální

Závislost na sociálních sítích je projevem jiného problému. Člověk se uchyluje do virtuálního světa proto, že v tom reálném není spokojen. Terapie se proto musí soustředit na řešení původního problému, ne jen na vysedávání u počítače. Pomohou psychologové, psychiatři a adiktologové. 

Zahraniční testy vidí jako rizikové, když člověk kontroluje svůj profil na Facebooku dvacetkrát za den a má sebevražedné myšlenky, pokud nikdo během 12 hodin neokomentuje jeho příspěvek na blogu. Varující je, když má na sociálních sítích víc kamarádů než těch reálných a ráno se zaloguje na Faceboook dříve, než si vyčistí zuby.

Jak přemoci závislost na internetu, radí psychiatr Karel Nešpor z bohnické nemocnice. Nejlepší podle něj je počítače se zbavit a najít si zaměstnání bez počítačů, což ale dokáže nebo může reálně málokdo. Je tedy dobré udělat si alespoň seznam nepříjemností kvůli internetu a dát ho k počítači. Člověk tak má stále na očích připomínku, že kvůli času na sociálních sítích se mu zhoršily vztahy, bolí ho oči, nemůže spát. 

 

Právě se děje

Další zprávy