Hrad Helfenburk u Bavorova navštíví čtyři večery Hamlet

Ilona Víchová
16. 7. 2012 10:01
Helfenburk ožije na čtyři dny nejslavnější Shakespearovu tragédií
Foto: Aktuálně.cz

Helfenburk není jen zříceninou hradu, ale také kulturním místem, které je svými akcemi přímo vyhlášené. Bývalý hrad se nachází 5 kilometrů od Bavorova na skalnatém vrchu Malošín. Podle pověsti býval Helfenburk domovem pro ztracené existence a bezdomovce. Dnes hrad ožívá divadlem, hudbou a mnohými zajímavými kulturními projekty.

Hrad Helfenburk navštíví Hamlet

Studentská skupina OLDstars z Prahy se rozhodla vnést za zdí hradu Helfenburk klasiku od Shakespeara. V termínu od 18. do 21. července dorazí na zříceninu Hamlet, nejslavnější tragédie Williama Shakespeara. Každý, kdo přijde na jeden ze čtyř večerů, může věnovat dobrovolné vstupné, které poputuje na obnovu a rekonstrukci hradního areálu.

Ani děti nepřijdou zkrátka na 21. července je připravená akce "prodloužená festivalová sobota". Kdy kromě Hamleta můžete shlédnout odpoledne na nádvoří zříceniny pohádková představení a jiné tituly pro rodiny s dětmi. Čekají vás pohádky O Petříkovi aneb Jak se žije v pohádce, Lví srdce, Poprask na laguně, Kdo ukradl vdolky aneb Málo z Alenky a Maryša LP 2011. Hned po posledním představení Hamleta vás čeká našlapaný koncert jihočeských kapel. Představení Hamlet bude začínat každý den ve 21:00 hodin.

Strašidelný hrad u Bavorova a jeho okolí

Hrad Helfenburk se nachází asi pět kilometr od města Bavorov. Na hoře Malošíně najdeme zbytky gotického hradu, které byly zrekonstruovány a zpřístupněny. Nejzajímavější částí jsou dvě věže, kdy jedna z nich slouží jako přístupná rozhledna. Ze samotného vrcholu vidíte široké okolí a rozlehlou Šumavu.

 

Hrad je největší zříceninou s rozlohou 1,27 hektarů v České republice. K vidění je překrásný a kvalitní systém dělových a obraných bašt. Vidět je na místě i zbytek rozlehlého dvoulodního paláce. Pro svou romantickou až tajemnou atmosféru si hrad vybírají svatebčané a pořadatelé kulturních akcí.

Opravdovou zajímavostí a důkazem o tom, že hrad stojí na pískovci, jsou stavby v údolí kolem Loubního potoka. Tyto stavby připomínají ptačí hnízda. Jsou velmi vysoko a dostat se k nim je téměř nemožné. Jde o architekturu italských dělníků, kteří do skály kromě sklepů vyhloubily i místnosti s miniaturními okýnky. Ptačí domky na skále stojí už více než sto let.

V srpnu bude hrad Helfenburk dobýván

11. srpna vás na hradě čeká dobývání, kdy posádka s hradu protne cestu pasovským žoldákům. Jde o bitvu, která vychází z událostí podle skutečnosti z dob panování Rudolfa II. Hlavní bitvy proběhnou v sobotu ve 14:00 a 21:00 hodin. Rudolf II. si pozval do Čech vojsko pasovského biskupa, ale nezaplatil slíbenou odměnu. Vojsko se tedy uhnízdilo pod hradem a okrádalo pocestné. Petr Vok z Rožmberku zaplatil rodinným stříbrem a vojsko odtáhlo.

Foto: Aktuálně.cz

Během bitvy uvidíte 50 účinkujících. Budete mít jedinečnou možnost vidět v akci padající most na druhé bráně, kterým se vojáci dostanou na hlavní nádvoří. Kdo zvítězí? Tak to se teprve uvidí.

Prohlídka hradu

Hrad Helfenburk má za sebou skoro přesně vystavěné tři brány. Velká věž, která měří 18  metrů bránila hlavní vchod a sloužila jako pozorovatelna pro celý hrad. Zde bydlel hlavní správce vězení. Dnes tato část slouží jako vyhlídka. Krásně z věže uvidíte kruhové bašty, které jsou dílem Vlčka z Čenova. Druhou bránu uzavírá Železný hřeben. Třetí brána vede do hradu a uzavírala se vraty se závorou. Místo před hradem bývalo plné hospodářských stavení.

 

Jako rezervoár na vodu sloužila studna na levé straně nádvoří. Je hluboká okolo deseti metrů, ale dnes je velmi zanesená. Vlastní hrad měl své hradby, parkán. Dále byl také podsklepený a měl dokonce dvě poschodí. Jde o módní dvoupalácovou dispozici obdélníkového tvaru. Severní část hradu je zesílená okrouhlou věží. Stojí na místě spojení třech hradeb a má výšku 15 metrů. V současné době slouží jako rozhledna.

 

Právě se děje

Další zprávy