Videohrami se dá živit. Školy hráčům nabízejí i stipendia

Magazín Magazín
7. 1. 2015 8:00
Vysoké školy v USA nabízejí studentům sportovní stipendia, když je budou reprezentovat v celostátních turnajích v profesionálním hraní videoher.
Tohle je e-sport.

Chicago – Derek Micheau snil na střední škole o tom, že díky sportu získá stipendium a dostane se na vysokou školu. Když si ale poranil rameno a následně i koleno, jeho sportovní kariéra vzala za své. Peníze na školné navzdory svému zdravotnímu handicapu nakonec získal. Univerzita v Illinois mu totiž nabídla sportovní stipendium za hraní videoher, píše deník Pittsburgh Post-Gazette.

Školní ústav v Chicagu je první americkou univerzitou, která otevřela program tzv. e-sportů neboli profesionálního hrání videoher, resp. počítačových her. Stipendium pokryje Derekovi ubytování, stravu a až polovinu nákladů z celkového školného, které činí 30 tisíc dolarů (cca 690 tisíc korun). Škola chce tímto způsobem vytvořit profesionální tým hráčů videoher, kteří budou univerzitu reprezentovat v celostátních turnajích.

Případ chicagské univerzity není ojedinělý, počítačové hráče podporují i další školy, jako například Harvard nebo Florida State University. Vysokoškolskou ligu v současnosti hraje přes 10 tisíc studentů. Jen pro srovnání, basketbalové vysokoškolské soutěže se účastní o pět tisíc studentů méně, upozorňuje list The New York Times.  

Ne všechny školy ale vědí, jak na zvýšený zájem o e-sport zareagovat a zda profesionální hraní videoher považovat za opravdový sport jako lední hokej, americký fotbal nebo basketbal a podporovat ho poskytováním grantů. "Prosazení košíkové na vysokých školách bylo ve 40. letech taky velmi obtížné," tvrdí Christopher Wyatt z vývojářského studia, které stojí za League of Legends, jednou z nejúspěšnějších online her současnosti.

Zamíří videohry na olympiádu?

Právě herní studia vidí v pronikání e-sportu na akademickou půdu novou příležitost, jak zpopularizovat své tituly a přilákat k jejich hraní nové hráče. Společnost Blizzard například uspořádala turnaj studentů vysokých škol, hlavní cenou bylo stipendium ve výši pět tisíc dolarů (asi 115 tisíc korun).

Vysoké finanční odměny studenty ale nemotivují k lepším známkám, poukazuje The New York Times, naopak je nutí trávit více času před monitorem a trénovat i několik hodin denně. Bývá proto pravidlem, že profesionální hráči často vysokou školu nedokončí, protože volný čas věnují raději hrám než učebnicím.

"Musíte být opravdu na špici, abyste si vydělali pěkné peníze," vysvětluje Conan Liu, student Kalifornské univerzity v Berkeley, který přerušil na rok studium kvůli profesionálnímu hraní strategie StartCraft II. Na školu se nakonec vrátil a nyní pokračuje v bakalářském programu.

Organizátoři proto začali více spolupracovat s vedením univerzit a za výhry v turnajích nabízejí sportovní stipendia namísto peněz. "Chceme, aby se e-sporty staly běžnou součástí akademického prostředí jako například soutěže ve fotbale nebo řečnictví," dodal Tyler Rose z asociace organizující turnaje ve videohrách.

Profesionální hraní počítačových her nabývá v posledních letech na masové oblibě. Rob Pardo, tvůrce hry World of Warcraft, nedávno vyzval, aby se e-sport stal součástí olympijských her. Videohry mohou podle něj být vizuálně přitažlivé pro široký okruh diváků.

Jeho slova potvrzuje i popularita světového šampionátu v hraní Dota 2, jehož vítězové obdrželi finanční odměnu pět milionů dolarů (cca 100 milionů korun). Turnaj přitom sledovalo 20 milionů diváků.  

 

Právě se děje

Další zprávy