Houstone, máme problém. NASA zveřejnila exkluzivní nahrávky

jaz
1. 12. 2014 8:00
NASA nahrála na internet desítky záznamů, lidé si mohou zdarma stáhnout zvuky vesmíru, start rakety nebo konverzaci kosmonautů.
astronaut Edwin Buzz Aldrin
astronaut Edwin Buzz Aldrin | Foto: Reuters

Merritt Island (Florida) - Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku zveřejnil na internetu svůj archiv vesmírných zvuků, který je volně k poslechu i stažení.

Celkem 62 audio nahrávek umístila NASA na speciální stránku hudebního portálu SoundCloud, kde je teď možné si stáhnout například jako vyzvánění do mobilu nahrávku z přistání na Měsíci z roku 1969, zvuk startu rakety nebo blesku na Jupiteru.

Zásadní okamžiky lidstva na audio nahrávkách

"Houstone, máme problém," nebo "Orel přistál," i slavná věta Neila Armstronga "Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo," už nepodléhají autorským právům a je možné je volně použít.

Zvukový záznam testování startu raketoplánu.

"Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo," řekl Neil Armstrong v roce 1969, když poprvé vstoupil na povrch Měsíce z lodě Apollo 11.

"Houstone, máme problém," zaznělo v roce 1970 z úst kosmonauta Jima Lovella, velitele Apolla 13, když vybouchla na palubě kyslíková nádrž. V tu chvíli bylo jasné, že se třetí cesta na Měsíc neuskuteční. Naštěstí ale celá posádka přistála ve zdraví na hladině Tichého oceánu.

"Věřím, že tento národ si může vytyčit za cíl přistání člověka na Měsíci a jeho bezpečný návrat na Zem, a to do konce tohoto desetiletí. Žádný jiný vesmírný projekt dneška nebude působivější pro lidstvo a důležitější pro dlouhodobý výzkum vesmíru. Uskutečnění žádného nebude tak obtížné a nákladné," zní úryvek proslovu na podporu vesmírného programu Apollo, který přednesl prezident J. F. Kennedy v roce 1961.

A na konec malý koncert rádiových vln uvnitř zemské atmosféry.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy