První hotel bude ve vesmíru do roku 2027, tvrdí firma. Nabídne i speciální zmrzlinu

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 7. 3. 2021 11:55
Od doby, kdy první člověk přistál na Měsíci, uplynulo přes padesát let. Změnila se technika i vědomosti, zůstaly sny a nesplněné touhy. Na to, jak vesmír obydlet, se snaží přijít čím dál více firem, jednou z nich je i kalifornská společnost Johna Blincowa, která má ambici do roku 2027 do vesmíru dopravit první hotel. Stanice jménem Voyager Station bude lítat mezi hvězdami a ubytuje až 450 lidí.
Foto: Orbital Assembly Corporation

Hotel Voyager Station bude mít technologie podobné jako Mezinárodní vesmírná stanice, která byla postupně budováno od roku 1998. Oproti ní ale loď nebude jen pro vědce. Firma Orbital Assembly Corporation Johna Blincowa, zakladatele Gateway Foundation, naznačuje, že do vesmíru bude moct každý, kdo na to má peníze.

Lidem nabídne luxusní ubytování s kinem a koktejlovým barem. Oproti konkurenčním projektům bude zařízení velkou výhodu - rotující kruhovitá konstrukce, která se bude skládat z celkem 24 modulů, vytvoří umělou gravitaci a rotací vyrovná stav bez tíže.

Foto: The Gateway Foundation

Hotel navrhl konstruktér už před 60 lety

Původně měl hotel nést  jméno kontroverzního konstruktéra Wernhera von Brauna, který během druhé světové války spolupracoval s nacisty. Později si v Americe zvedl renomé tím, že sestrojil raketu Saturn V, která 20. července 1961 úspěšně přistála na Měsíci.

Braun navíc před šedesáti lety navrhl podobu vesmírného hotelu, který firma bere jako podklad ke stavbě nové stanice. Základní principy se téměř nezměnily, gravitace funguje stále stejně, tvrdí Tim Alatorre z Gateaway Foundation: "Rozdíly jsou v použití moderních materiálů a technologií. Nové kovové slitiny, plášť složený z rozličných vrstev, 3D tisk dělají stavbu vesmírného hotelu reálnější než kdy dřív." 

Od názvu po kontroverzním konstruktérovi firma Johna Blincowa nakonec ustoupila a ohlásila, že hotel, který kvůli pandemii bude ve vesmíru o dva roky později, než se původně předpokládalo, se bude jmenovat Voyager Station. 

"Chceme dát lidem vědět, že zlatá éra létání do vesmíru je za dveřmi. Blíží se, a to velmi rychle," řekl pro CNN Blincow. Na cestování do vesmíru se zaměřuje řada společností, z nichž některé své plány zveřejnily už před desítkami let. Například stanice Richarda Bransona a vesmírná loď Aurora, která měla být hotová přibližně za čtyři roky, stále zůstává jen na papíře. Nocleh v ní má stát přes 200 milionů korun.

"Jako doma"

Design interiéru stanice Voyager Station je reakcí na film 2001: Vesmírná odysea od režiséra Stanleyho Kubricka. "Myslím si, že Kubrick chtěl zdůraznit hlavně rozpor mezi technologiemi a humanitou člověka, tím pádem vytvořil velmi sterilní, čistý a nepřátelský interiér. Ten film je vlastně návod, jak to nedělat," říká Tim Alatorre.

Foto: Orbital Assembly Corporation

Designéři naopak vytvořili prostor, který připomíná pohodlí domova. Pokoje mají hřejivý nádech, na podlaze jsou koberce a designový nábytek. Namísto do zahrady se ale lidé budou dívat na hvězdy a planetu Zemi. Nedílnou součástí pobytu ve vesmíru budou prvotřídní restaurace a bary. Blincow chce hostům nabízet jídlo astronautů, jako je je zmrzlina ze sušeného mléka.

V lodi bude navíc několik originálních zábavných a sportovních aktivit. "Lidé si vyzkouší věci, které na Zemi nejsou možné. Díky menší gravitaci budou schopní bez většího úsilí zvednout velké předměty, skákat do větší výšky a běhat několika novými směry," vysvětluje Alatorre.

Stanice by měla být hotová v roce 2026, pro veřejnost se otevře o rok později. Pokud se osvědčí, začne Blincow vyvíjet bydlení pro celou kolonii. Lidé by ve vesmíru žili, pracovali a plodili děti. 

Podívejte se také na video: Takhle vypadá odvrácená strana měsíce. Nové záběry z přistání čínské sondy

Takhle vypadá odvrácená strana Měsíce. Nové záběry z přístání čínské sondy | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V polovině června proběhne na Slovensku líčení v případu Babišovy evidence u StB

Bratislavský krajský soud vypsal na 14. června líčení v případu žaloby předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, který se domáhá verdiktu, že v dokumentech někdejší československé tajné policie StB je jako její agent veden neoprávněně. Termín soudního jednání potvrdil mluvčí soudu Pavol Adamčiak.

Mluvčí neuvedl, zda soud v červnu vynese rozhodnutí. V seznamu vypsaných líčení je ale ke zmíněnému případu uvedena poznámka "líčení a rozhodnutí". Přelíčení, které bylo plánováno už na loňský prosinec, krajský soud tehdy zrušil po žádosti Babišova právního zástupce. Odročení se domáhal kvůli podezření na onemocnění covidem-19 a souvisejícím karanténním opatřením.

Slovenské soudy se Babišovou žalobou zabývají od roku 2012. Dva verdikty obecných soudů, jeden ve prospěch a druhý v neprospěch Babiše, slovenský ústavní soud postupně zrušil. Naposledy tak tříčlenný senát ústavního soudu učinil v roce 2019 a případ vrátil bratislavskému krajskému soudu k novému projednání. Svůj krok tehdy ústavní soudci zdůvodnili tím, že slovenské soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovanou stranou.

Jiný senát slovenského ústavního soudu již v roce 2017 v Babišově případu rozhodl, že žalovaným ve zmíněných sporech nemůže být slovenský Ústav paměti národa, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který dokumenty po StB spravuje. Byl to průlom v praxi slovenských soudů, které dříve ve věci evidence osob u StB často umožňovaly žalovat právě tamního Ústavu paměti národa. Ústavní soud tehdy ale neuvedl, kdo by místo toho měl být žalovanou stranou. Také Babiš ve své kauze zažaloval ÚPN a spolupráci s StB opakovaně popřel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy